ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


CENTRUM PRASOWE
10.05.2013r. 21:11

Najwyższy już czas aby zapewnić odpowiednie przygotowanie kadr dla polskiej energetyki jądrowej. To ludzie będą odpowiadać nie tylko za sprawne działanie poszczególnych instalacji ale również za bezpieczną eksploatację elektrowni jądrowej jako całości. Trzeba sobie wreszcie uzmysłowić, że aby dana osoba nauczyła się sprawnie posługiwać narzędziami analitycznymi i właściwie interpretować wyniki potrzeba zwykle około 5-10 lat, a w niektórych przypadkach pełne przygotowanie specjalisty może zająć nawet 15 lat. Tego typu kompetencji nie pozyskamy z rynku, bo ich zwyczajnie tam nie ma. Tego typu umiejętności nie znajdziemy również na wyższej uczelni – te dają jedynie podstawy do późniejszego rozwijania kompetencji w tym obszarze.
Tomasz Jackowski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych
10.05.2013r. 06:20

Czekające nas duże procesy inwestycyjne w energetyce jądrowej wymagają stworzenia odpowiedniej, bezpiecznej areny spotkań dla wszystkich zainteresowanych stron. Tylko na drodze pełnego, profesjonalnego dialogu możemy wypracować najefektywniejsze rozwiązania i uzyskać akceptację społeczną tak istotną przy powstawaniu newralgicznych inwestycji jakimi niewątpliwie jest budowa składowiska odpadów promieniotwórczych. Świadomi tego wspólnie z 17 instytucjami z 12 krajów (Polskę reprezentują Instytut Chemii i Techniki Jądrowej oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych) realizujemy program IPPA (Impementing Public Participation Approaches in Radioactive Waste Disposal) finansowany przez Unię Europejską w ramach 7 Programu Ramowego Euratom.
Dr Bogumiła Mysłek-Laurikainen, Narodowe Centrum Badań Jądrowych
27.02.2013r. 10:25

W dniach 25-26 lutego b.r. na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo–Hutniczej odbyło się spotkanie przedstawicieli instytucji, które realizują projekt HTRPL. Projekt ten obejmuje zbadanie możliwości wykorzystania w polskim przemyśle reaktorów wysokotemperaturowych typu HTR (High Temperature Reactor), które należą do rodziny reaktorów modularnych małej mocy SMR (Small Modular Reactor).
AGH
08.11.2012r. 20:09

Informacja o zamiarze wyboru technologii dla polskiej energetyki jądrowej w trybie innym niż przewiduje Prawo Zamówień Publicznych nie jest dla mnie zaskoczeniem. Powiem więcej – bałbym się elektrowni w kształcie wyłonionym w trybie PZP.
NCBJ
12.04.2012r. 08:53

Co wykazały stress testy po incydencie w Fukushimie? Czy jesteśmy zabezpieczeni przed skutkami radiologicznymi? Co zrobić z wypalonym paliwem reaktorowym? Jak wygląda wdrażanie energetyki jądrowej w Polsce i czy mieszkańcy Pomorza chcą elektrowni – tego i jeszcze więcej dowiemy się podczas V edycji Międzynarodowej Szkoły Energetyki Jądrowej, inicjatywy Narodowego Centrum Badań Jądrowych pod patronatem Ministerstwa Gospodarki. Zapisy trwają…
Narodowe Centrum Badań Jądrowych
23.03.2012r. 17:46

W wyniku niezależnej i szczegółowej analizy uwzględniającej kryteria dotyczące aspektów społecznych, ochrony środowiska i bezpieczeństwa jądrowego, „FTSE4Good Policy Committee” postanowił włączyć grupę EDF do prestiżowego indeksu FTSE4Good. EDF jest odtąd jednym z pięciu światowych operatorów elektrowni jądrowych spełniających opracowane i monitorowane przez „ FTSE4Good Policy Committee” kryteria.
EDF
05.01.2012r. 16:23

GE EJ 1, spółka odpowiedzialna za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, została członkiem dwóch międzynarodowych organizacji – WNA (World Nuclear Assocation) i Foratom.
PGE EJ 1
19.12.2011r. 16:09

16 grudnia 2011 r. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak odwiedził Europejską Organizację Badań Jądrowych (CERN) w Genewie. Minister gospodarki zwiedził największe na świecie laboratorium fizyki cząstek elementarnych i struktury materii oraz zapoznał się z funkcjonowaniem Wielkiego Zderzacza Hadronów.
02.10.2011r. 07:08

1 października na Politechnice Wrocławskiej wręczono pierwsze dyplomy absolwentom podyplomowych studiów Energetyka Jądrowa. Dwudziestu specjalistów z całej Polski ukończyło studia zorganizowane wspólnie przez Politechnikę Wrocławską, Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku oraz Instytut Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie.
Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerkucire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE