ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

CENTRUM PRASOWE

Program stypendialny MAEA im. Marii Skłodowskiej-Curie
18.08.2020r. 13:42

Uruchomiono proces składania wniosków dla studentek zainteresowanych ubieganiem się o stypendium w ramach programu stypendialnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) im. Marii Skłodowskiej-Curie (MSCFP) na studia magisterskie z nauk i technologii jądrowych, bezpieczeństwa jądrowego, ochrony fizycznej obiektów jądrowych lub nieproliferacji.
Program zapewni stypendia dla maksymalnie 100 wybranych kandydatek rocznie, aby zwiększyć liczbę wykwalifikowanych młodych kobiet w dziedzinie energii jądrowej. Ma również na celu zapewnienie na przyszłość i wspieranie niezbędnego personelu, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, przyczyniając się do globalnych innowacji naukowych i technologicznych z całego świata, ponieważ różnorodność daje możliwość większej kreatywności i produktywności. Kandydaci mają czas do północy 11 października 2020 r. na złożenie wniosku o pierwsze 100 stypendiów.

"Nauka i technologia jądrowa to ekscytująca dyscyplina, ponieważ nie jest czymś abstrakcyjnym, ale częścią codziennego życia" - powiedziała dr Tatjana Jevremovic, przewodnicząca Technicznego Komitetu Selekcyjnego MSCFP i Lider Zespołu ds. Rozwoju Technologii Reaktorów Chłodzonych Wodą w MAEA. "Najbardziej znane technologie jądrowe to te stosowane w medycynie i do produkcji energii elektrycznej, ale istnieje również wiele innych zastosowań, takich jak przemysł spożywczy i rolnictwo, podróże kosmiczne, bezpieczeństwo lotnisk, zmiana klimatu, ochrona środowiska i sztuka, żeby wymienić tylko kilka. Angażując się w dziedzinę energii jądrowej, młode kobiety mogą naprawdę zmienić życie codzienne i przyczynić się do uczynienia świata lepszym miejscem dla wszystkich".

Wykwalifikowany personel jest niezbędny do rozwoju nauki i technologii jądrowych, a także do wykorzystania ich potencjału w zakresie innowacji i produktywności. Zapotrzebowanie na umiejętności z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) jest wysokie i będzie rosło, aby sprostać zapotrzebowaniu współczesnego świata na innowacje i wzrost gospodarczy. Kobiety od dawna odgrywają ważną rolę w nauce i technologii jądrowej. Program MSCFP nosi imię pioniera fizyki i dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, Marii Skłodowskiej-Curie. Jej pionierska praca nad promieniotwórczością pod koniec XIX wieku umożliwiła światu wykorzystanie mocy tkwiącej w atomie, przynosząc niezliczone korzyści dla ludzkości. Wiele innych kobiet naukowców dokonało i nadal dokonuje niezwykłych odkryć i przyczynia się do postępu w nauce.

Przemawiając za pośrednictwem Internetu podczas inauguracji programu stypendialnego w marcu 2020 r., Hélène Langevin-Joliot, fizyk jądrowy i wnuczka Marii Skłodowskiej-Curie, powiedziała: "Maria Skłodowska-Curie była głęboko przekonana o równych zdolnościach kobiet i mężczyzn w nauce. [...] Z pewnością liczyłaby na znacznie szybszy postęp w zajmowaniu miejsc w nauce przez kobiety".

Mimo to kobiety nadal stanowią mniejszość specjalistów pracujących w sektorze jądrowym na całym świecie. Kobiety już od lat szkolnych często napotykają przeszkody, aby rozpocząć naukę i rozwijać się w dziedzinach STEM. Umożliwiając większej liczbie kobiet z całego świata ukończenie studiów w dziedzinie nauk jądrowych, technologii, bezpieczeństwa, ochrony i nieproliferacji, program MSCFP MAEA może przyczynić się do zlikwidowania utrzymującej się luki płci w dziedzinie jądrowej.

Kandydatki, którym przyznane zostanie stypendium MSCFP, otrzymają do 10 000 euro rocznie na pokrycie czesnego i do 10 000 euro na pokrycie kosztów utrzymania w oparciu o koszty utrzymania w miejscu uczelni, na maksymalnie dwuletni okres studiów. Stypendia przyznawane będą co roku 100 studentkom, w zależności od dostępności środków. Wybrane kandydatki otrzymają również możliwość odbycia stażu w MAEA związanego z ich kierunkiem studiów.

"Specjalizacja jądrowa jest niezwykle wszechstronna, a możliwości, jakie oferuje, są liczne, jeśli nie nieograniczone" - powiedziała Jevremovic. "Obejmuje ona obszar od nowatorskich terapii nowotworów i badań przesiewowych w kierunku epidemii do zarządzanie wodą i glebą, badania zanieczyszczeń środowiska, radiografię przemysłową i medycynę sądową. Może również obejmować projektowanie i budowanie nowej generacji reaktorów jądrowych, które mogą wytwarzać jeszcze bardziej czystą energię elektryczną przy użyciu mniejszych zasobów do napędzania rozwoju społeczno-gospodarczego na świecie przy jednoczesnym zwalczaniu zmian klimatycznych".

MAEA promuje większe zaangażowanie kobiet w dziedzinie energii jądrowej poprzez zwiększanie ich udziału w edukacji i kursach szkoleniowych, warsztatach, stypendiach i wizytach naukowych oraz regionalnych sieciach edukacji jądrowej. MSCFP idzie o krok dalej, mając na celu pomoc w budowaniu zrównoważonych pod względem płci zdolności w krajowych i światowych programach dotyczących energii jądrowej i zastosowań jądrowych, w tym w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony obiektów jądrowych.

"System edukacji odgrywa niezwykle ważną rolę w tworzeniu licznej sieci specjalistów w dziedzinie energetyki jądrowej" - powiedział Michaił Czudakow, zastępca dyrektora generalnego i szef Departamentu Energii Jądrowej, który zarządza programem MSCFP w MAEA. "Przyciąganie kobiet i dziewcząt do nauki i technologii jądrowej oraz zapewnienie im środowiska do rozwoju i postępu jest ważną dźwignią zaspokajającą zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel w tej dziedzinie".

Program stypendialny jest otwarty dla studentek z państw członkowskich MAEA, które zostały przyjęte lub są zapisane na studia magisterskie na akredytowanym uniwersytecie. Uwzględnione zostaną rozmieszczenie geograficzne, kierunek studiów i różnorodność językowa.

Dalsze szczegóły procedury zgłaszania się do programu można znaleźć na stronie https://www.iaea.org/about/overview/gender-at-the-iaea/iaea-marie-sklodowska-curie-fellowship-programme/how-to-apply
Międzynarodowa Agencja energii Atomowej , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE