ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

CENTRUM PRASOWE

Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego
19.11.2019r. 11:12

"Dzisiejsze wydarzenie jest wynikiem wielu działań prowadzonych w ramach polsko-amerykańskiego strategicznego dialogu energetycznego, którego celem jest rozwój partnerstwa pomiędzy oboma krajami w sektorze energii jądrowej. Przedstawiciele kilkudziesięciu firm z Polski i USA spotykają się dzisiaj na bezpośrednich rozmowach, aby lepiej zrozumieć potencjalne korzyści, które mogą osiągnąć w ramach tego partnerstwa" - powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski podczas otwarcia polsko-amerykańskiego forum przemysłu jądrowego "Polish-US Nuclear Industry Forum - Large scale technologies III/III+", które odbyło się 18 listopada 2019 r. w Warszawie. Forum zgromadziło blisko 200 przedstawicieli sektora i było okazją do zaprezentowania potencjału polskiego i amerykańskiego przemysłu jądrowego.
Wiceminister Tomasz Dąbrowski w swoim wystąpieniu przypomniał, że zaktualizowany projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r. został przedstawiony do kolejnych konsultacji, które potrwają do 29 listopada 2019 r. "Obecny projekt PEP2040 przewiduje budowę w Polsce 6 bloków jądrowych do 2043 r. Realizacja tej inwestycji pozwoli ograniczyć krajową emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza z sektora energii, a także zapewni nam stabilność dostaw i bezpieczeństwo energetyczne" - powiedział Tomasz Dąbrowski.

Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego zostało organizowane przez Ministerstwo Energii pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, przy wsparciu merytorycznym Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, amerykańskiej izby przemysłu jądrowego (US Nuclear Industry Council), Nuclear Energy Institute oraz polskiej Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele polskiego i amerykańskiego przemysłu jądrowego, w tym dostawców technologii jądrowych i głównych wykonawców, producentów komponentów, firm inżynieryjnych, operatorów elektrowni jądrowych, izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych. Istotną częścią Forum była specjalna sesja bezpośrednich rozmów typu B2B, pomiędzy przedstawicielami firm polskich i amerykańskich. Odbyło się blisko 200 bilateralnych spotkań pomiędzy przedsiębiorstwami z obu krajów, które pozwoliły ocenić możliwości dwustronnej współpracy przy projektach, zarówno w obu krajach, jak i na rynkach państw trzecich.

Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Tomasz Nowacki podkreślił w swoim wystąpieniu, że rozwój rodzimego przemysłu to wymierne korzyści dla całej polskiej gospodarki. "Możemy u nas zbudować zarówno sektor pracujący na rzecz OZE, jak i na rzecz energetyki jądrowej. Mało kto wie, że 60 polskich firm w ciągu ostatnich 10 lat było zaangażowanych w 40 projektów jądrowych w 24 krajach świata na trzech kontynentach m.in. w Kanadzie, Indiach czy Japonii" - dodał dyrektor. Podczas Forum przedstawiono nową edycję katalogu "Polish Industry for Nuclear Energy", w którym zaprezentowało się ponad 300 podmiotów, w tym niemal 50 polskich firm z doświadczeniem w realizacji projektach jądrowych "To olbrzymi potencjał i szansa na jak największy - nawet 60% - udział polskiego przemysłu w realizacji projektu jądrowego w naszym kraju" - podkreślił Tomasz Nowacki.

W 2019 roku wrocławskie fabryki GE wyprodukowały stojan generatora dla kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. W elektrowni tej zamontowano już korpus turbiny, której obróbkę termiczną wykonał kędzierzyński Famet. Natomiast warszawskie APS Energia wyprodukowało stabilizatory zasilania UPS dla elektrowni jądrowej Kudankulam II w Indiach. Na budowie elektrowni jądrowej w Olkiluoto 3 w Finlandii pracowały firmy: Elektrobudowa, Polbau, Warbud, KMW Enginnering, Gotech, wrocławskie oddziały Siemensa czy Energomontaż Północ Gdynia, który wyprodukował obudowę dla zbiornika reaktora, tzw. liner o wadze powyżej 400 ton. Ocenia się, że w szczycie natężenia prac na budowie elektrowni jądrowej w Finlandii pracowało 25 polskich firm. Także przy francuskiej elektrowni jądrowej Flamanville 3 były zaangażowane nasze przedsiębiorstwa: Polimex Mostostal, Energop Sochaczew, Holduct czy polskie fabryki niemieckiego Berliner Luft. Polskie podmioty są również obecne na budowie elektrowni Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii (ZKS Ferrum, Rockfin czy elbląskie zakłady General Electric).

W ramach Polsko-Amerykańskiego Forum Przemysłu Jądrowego przedstawiciele koncernów jądrowych z USA pojadą także do Gdyni i Gdańska. Odwiedzą tam polskie firmy, które posiadają już doświadczenie w realizacji zleceń dla sektora jądrowego, m.in. zakłady produkujące konstrukcje wielkogabarytowe.
Ministerstwo Aktywów Państwowych , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE