ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
04.12.2016r. 19:40

dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. NCBJ
Chociaż przeciwnicy energetyki jądrowej od dziesiątków lat twierdzą, że uranu wkrótce zabraknie, kolejne raporty OECD co dwa lata rozpraszają te obawy. Najnowszy raport, który ukazał się w listopadzie b.r. kolejny raz potwierdził, że zasobu uranu są obfite, większe niż innych metali lub paliw i nawet bez uwzględnienia postępu technologicznego wystarczą dla energetyki jądrowej przez ponad 240 lat1.
16.11.2016r. 17:17

Prof. nadzw. Andrzej Strupczewski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych
W związku z komentarzami do wypowiedzi prof. dr hab. Krzysztofa Kurka, dyrektora NCBJ, zamieszczonymi na portalu Energetyka 24, przedstawiam poniżej kilka wyjaśnień. Na początek odpowiedź na pytania techniczne STUDENTa i MAC GAVERa. Otóż elektrownie jądrowe II generacji od wielu lat mogą pracować na zmiennej mocy, np. niemieckie reaktory typu KONVOI zmieniają w ciągu doby swą moc od 600 do 1400 MWe, a więc w granicach od 40% do 100%. Podobne możliwości mają reaktory we Francji, które dostarczają ponad 70% energii elektrycznej, a więc oczywiście muszą pracować w trybie nadążania za obciążeniem. Reaktory III generacji, budowane obecnie we Francji, w Finlandii, w USA, w Chinach, w Korei, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Rosji, a zakontraktowane już dla Wielkiej Brytanii, Węgier i innych krajów, mają jeszcze większe możliwości manewrowe.
07.11.2016r. 10:00

Francuski koncern energetyczny EDF przełożył datę ponownego uruchomienia pięciu reaktorów jądrowych na koniec tego roku. Wydłużenie kontroli obiektów jądrowych we Francji przyczynia się do wzrostu cen energii elektrycznej na giełdzie. W czerwcu 2016 r. urząd dozoru jądrowego ASN nakazał wyłączenie osiemnastu reaktorów w celu przeprowadzenia dodatkowych testów weryfikujących odporność elementów tych reaktorów na kruche pękanie. Zdaniem prof. Andrzeja Strupczewskiego do jakiekolwiek zagrożenia było jeszcze daleko. - Dozór jądrowy zdecydował się na wyłączenie reaktorów tworzących jedną trzecią mocy francuskiej energetyki jądrowej. Dzięki sprawnym działaniom EDF to przymusowe wyłączenie dużej części reaktorów francuskich nie przyniosło strat, a reaktory wracają już do eksploatacji. Działanie to udowodniło, że zasada "Bezpieczeństwo przede wszystkim" jest najważniejsza - podkreśla ekspert.
05.11.2016r. 04:41

Piotr Maciążek
Ubiegłoroczna decyzja gabinetu Bohuslava Sobotki o rozpisaniu w latach 2016-17 przetargu na rozbudowę mocy krajowych elektrowni atomowych to wielkie wyzwanie dla aparatu dyplomatycznego i służb specjalnych Rosji i Chin. Zainicjowana rozgrywka, w niektórych obszarach dotyczy także Polski.
14.10.2016r. 06:15

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Ostatnie tydzień upłynął na... i tu właściwie można by zakończyć. Przedłuża się październikowe wyczekiwanie na już coraz bardziej oficjalnie zapowiadane zmiany personalne oraz coraz mniej oficjalnie zapowiadane decyzje strategiczne. Z nowości, wiadomo tylko, że coś się stanie, ale wiadomo także, że będzie to w jakimś (najlepiej odległym) terminie. Impas trwa.
04.10.2016r. 13:46

dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. NCBJ
Koniec września przyniósł dobre wiadomości dla energetyki jądrowej, począwszy od decyzji państwowych, poprzez ogłoszone wyniki finansowe z eksploatacji elektrowni jądrowych a kończąc na ocenach grupy roboczej OECD ds. ekonomii energetyki jądrowej.
12.08.2016r. 08:58

Dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. NCBJ
Przesłany niedawno do konsultacji społecznych dokument Ministerstwa Rozwoju "Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR)" w rozdziale poświęconym energii stwierdza w pierwszym zdaniu, że polska elektroenergetyka jest oparta przede wszystkim na węglu.
10.08.2016r. 15:17

Dr inż. Andrzej Strupczewski,
Prof. nadzw. Narodowego Centrum Badań Jądrowych
Zamieszczenie w planie wicepremiera Morawieckiego rozwoju reaktorów wysokotemperaturowych pokazuje, że rząd zamierza pomóc górnictwu węglowemu przez utworzenie alternatywnej drogi wykorzystania węgla dla przemysłu i energetyki przy uniknięcia szkodliwych emisji.
07.08.2016r. 14:30

Dr inż. Andrzej Strupczewski,
Prof. nadzw. Narodowego Centrum Badań Jądrowych
Życie pokazało, że Japonia nie może zrezygnować z energetyki jądrowej. Gdy elektrownie jądrowe przestały pracować, ceny energii elektrycznej gwałtownie wzrosły. A katastrofa w Fukushimie była spowodowana błędem rządu i biurokracji.
01.08.2016r. 10:02

Wojciech Jakóbik, Redaktor naczelny BiznesAlert.pl
Strategiczna współpraca Unii Europejskiej z Chinami napotyka na kolejne przeszkody. Tym razem uderza w nią Londyn, który hamuje decyzję w sprawie projektu elektrowni jądrowej na Wyspach, w który mieli zaangażować się Chińczycy. To wotum nieufności dla Państwa Środka.cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE