ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
04.04.2018r. 12:49

mgr inż. Jerzy Lipka, przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
Im bliżej, mam nadzieję pozytywnej decyzji rządowej dla polskiego atomu, i zarazem skonkretyzowania prac nad Polskim Programem Energetyki Jądrowej tym większe są głosy sprzeciwu lobbystów, i wszelkiej maści przeciwników projektu jądrowego.
03.04.2018r. 21:28

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Rok 2018 upływa pod znakiem czekania na kolejny kryzys. Zakładając, że kolejny kryzys nastąpi wkrótce i może nawet przebić ten z dekady wstecz, można pokusić się o próbę prognozowania - co wydarzy się w polskiej i europejskiej energetyce.
28.03.2018r. 14:22

Bartosz Bieliszczuk (Biuletyn PISM nr 49)
Rosatom, rosyjski potentat jądrowy, zamierza stopniowo wejść na rynek energii odnawialnej, samochodów elektrycznych i magazynowania energii. Ma on odpowiednie kompetencje w tych obszarach, a jego strategia jest spójna z rosyjskimi planami rozwoju odnawialnych źródeł energii. Pomyślna realizacja strategii koncernu pozwoli mu w dłuższej perspektywie zacieśnić współpracę z krajami wysoko rozwiniętymi, wycofującymi się z energetyki jądrowej, inwestującymi w zielone technologie i samochody elektryczne. Będzie to miało też przełożenie na wpływy polityczne Rosji.
23.03.2018r. 08:49

dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. NCBJ
Rozwój energetyki jądrowej rozpoczął się w połowie XX wieku od budowy reaktorów małej mocy, od 60 do 240 MWe. Jednakże zaraz okazało się, że dla zapewnienia czystej i bezpiecznej pracy elektrowni jądrowej, trzeba ją wyposażyć w układy bezpieczeństwa zapewniające regulację mocy reaktora, jego bezpieczne wyłączenie i schłodzenie i w obudowę bezpieczeństwa powstrzymującą ucieczki produktów radioaktywnych z reaktora.
21.03.2018r. 06:24

Jerzy Lipka
Umowa koalicyjna CDU/CSU - SPD zmierza do konsekwentnego eliminowania energetyki jądrowej z europejskiego mixu, oraz narzucenia niemieckiego modelu energetycznego innym krajom!
Autor jest absolwentem kierunku energetyki jądrowej na wydziale Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, przewodniczącym Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
19.03.2018r. 19:55

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
W historii zawsze można znaleźć odpowiednie analogie. Od początku kiedy ludzie wynaleźli samoloty, od razu interesował ich problem w jaki sposób trafić z góry w wybrany cel (przeważnie bombą). Od początku też zarysowały się dwie przeciwstawne strategie - zrzucać dużo i na wszystko jak leci (licząc że w końcu w coś się trafi), albo próbować selektywnie naprowadzić na cel i trafić dokładnie w punkt. Patrząc na historyczne analogie, zawsze można wrócić do naszej krajowej energetyki. Pytanie jaką strategie zastosować: rozwiązanie huraganowe i dywanowe ( czyli iść "po całości") czy też selektywne wybieranie celów do realizacji.
07.03.2018r. 06:29

mgr inż. Jerzy Lipka
Mówiąc o polskiej elektroenergetyce wymieniamy jednym tchem znane elektrownie - Jaworzno, Opole, Bełchatów, Turów i wiele innych. Węglowe giganty które swoją pracą zasilają gospodarkę. Zasilają w prąd elektryczny, będący dla ekonomiki kraju tym samym, czym obieg krwi dla organizmu.
19.02.2018r. 05:30

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Zmiany czasów życia produktu dotknęły wszystkie obszary i nie oszczędziły także energetyki. Kiedyś elektrownie i inne inwestycje energetyczne planowano właściwie na wieczność (elektrownie co najmniej na 30-50 lat). To wszystko powoli skończyło się z ubiegłym wiekiem, a dziś nikt nie patrzy tak daleko w przyszłość. Obecny wiek to radykalne skracanie czasu samej inwestycji i czasu zwrotów z inwestycji (krótsze okresy konwersji kapitału) i większe koszty ryzyka dla długiego okresu życia.
19.01.2018r. 09:57

mgr inż. Jerzy Lipka, przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
Czytając niektóre artykuły na energetycznych portalach można odnieść wrażenie jakoby elektrownie jądrowe były właściwie technologią schylkową a świat czekała świetlana przyszłość energetyczna związana z energetyką wiatrową i słoneczną a także innymi rodzajami tzw OZE. Już sama nazwa "energetyką odnawialna" jest myląca bo energia nie odnawia się!
11.01.2018r. 17:15

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Czy wynalazki zawsze muszą oznaczać rozwój i nowe odkrycia? Historia pokazuje, że nie. Czasami bywa, że zapominamy o bardzo zaawansowanych technologiach i zaczynamy używać prostszych zamienników. Dziś energetyka konwencjonalna, a zwłaszcza energetyka jądrowa staje w obliczu właśnie takiego "technologicznego zapomnienia".cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE