ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


KOMENTARZE
11.01.2020r. 18:05

dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. NCBJ
Przeciwnicy energetyki jądrowej zdają sobie sprawę z zalet środowiskowych elektrowni jądrowych i ich wartości dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego w skali całej Polski. Aby więc mieć uzasadnienie dla swej negatywnej postawy wobec energii jądrowej, twierdzą oni, że przy pracy atomówek-powstają odpady radiacyjne, rzekomo śmiertelnie niebezpieczne przez setki tysięcy lat.
20.12.2019r. 19:21

Jerzy Lipka
W każdej energetycznej debacie rozróżnić należy to, co jest dobre dla państwa i całości społeczeństwa, od tego, co chcą realizować egoistyczne, wąskie branżowe grupy interesu. Grupy interesu dążące do zapewnienia monopolu rozwoju swoich źródeł energii, na których to wyłącznie one mogłyby zarabiać. Mimo, że lobbystyczne interesy często prezentowane są w niektórych mediach jako interes całego kraju, w rzeczywistości niewiele z nim mają wspólnego, a społeczeństwo niemal zawsze płacić musi dotkliwą i bolesną cenę za bezwzględną realizację tego, czego chcą lobbyści!
02.12.2019r. 12:58

Jerzy Lipka
Energetyczną suwerennością moglibyśmy określić sytuację, w której dany kraj nie będzie mógł być politycznie szantażowany poprzez groźbę odcięcia dostaw surowców energetycznych. Mało jednak jest takich państw, które miałyby absolutnie wszystkie potrzebne surowce na własnym terytorium.
25.11.2019r. 13:05

Pierwszy przykład zaawansowanej technologii ultra bezpiecznego mikroreaktora modułowego (MMR) firmy Ultra Safe zbliża się do urzeczywistnienia w Kanadzie. Dyrektor generalny, Francesco Venneri przedstawia projekt jednostki pilotażowej, która ma zostać zbudowana w Chalk River Laboratories w prowincji Ontario.
NEInt
18.11.2019r. 07:57

Grzegorz Wiśniewski
Najważniejsze zmiany w strukturze ministerstw wchodzących w skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego koncentrują się wokół odpowiedzialności za rozwój OZE, ochrony klimatu i ograniczania kosztów energii,- tematów zaniedbywanych przez ostanie 15 lat, niestety też w ostatnich latach. Po latach wieloletniej beztroski, a nawet działań kontr-produktywnych, przychodzi czas rozliczenia i zmierzenia się ze skutkami zaniechań. Tak narosłych i skumulowanych oraz pilnych wyzwań w obszarach "OZE- klimat - koszty energii" nie miał żaden inny rząd od czasu wejścia Polski do UE.
14.11.2019r. 17:33

Jerzy Lipka
Artykuł polemiczny do artykułu Profesora W. Mielczarskiego z 12 listopada 2019 r. pt "Skażona woda z elektrowni jądrowe Fukushima do oceanu".
12.11.2019r. 06:13

Wiesław Drozdowski, redaktor CIRE
Dokładnie wczoraj minął rok od opublikowania w CIRE artykułu Pana Bogdana Kasierskiego pt. "Zapalić Słońce na Ziemi, czyli Drugi Święty Graal fizyki". Obserwując obecne zintensyfikowanie działań zmierzających do uzupełnienia polskiego miksu energetycznego o energetykę jądrową, w założeniu wykorzystującą reaktory uranowe, pragniemy zwrócić uwagę na postęp jaki dokonał się w ostatnim czasie w dziedzinie fuzji termojądrowej. Rozważamy jednocześnie, czy nasz kraj nie powinien włączyć się do prac zmierzających do wykorzystania energii termojądrowej na większą skalę, poprzez współpracę z jedną z zagranicznych firm prowadzących zaawansowane prace na tym tematem.
12.11.2019r. 05:08

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Japoński minister środowiska przyznał1, że jedyną możliwością jest wypuszczenie skażonej wody, którą chłodzone są uszkodzone reaktory jądrowe w elektrowni Fukushima do Pacyfiku. To pokazuje, jak bezsilne jest nawet zamożne i dobrze zorganizowane społeczeństwo wobec awarii w elektrowni jądrowej.
05.11.2019r. 16:41

dr Józef Sobolewski
Jeśli chcemy o czymś sensownie dyskutować to warto wiedzieć o czym i mieć choćby podstawową wiedzę na ten temat. Czasy umożliwiające publiczną wypowiedź każdemu, do tego często w sposób anonimowy, nie stymulują do wymogów zawartych w poprzednim zdaniu. Tytułowe pytanie dotyczące energetyki jądrowej jest znakomitym tego przykładem. Autorytatywne wypowiedzi osób, charakteryzujące się często niewiedzą potęgują tylko zamieszanie. W niniejszym artykule chciałbym skomentować często poruszaną kwestię innowacyjności technologii służącej wytwarzaniu energii elektrycznej - pisze dr Józef Sobolewski.
23.10.2019r. 05:14

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Z marzeń o przodującej gospodarce zostaliśmy sprowadzeni do roli królika doświadczalnego na którym będą testowane reaktory jądrowe, które nie tylko nie istnieją, ale nawet nie zostały jeszcze zaprojektowane.cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE