ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
17.01.2019r. 12:20

Jerzy Lipka, absolwent kierunku energetyka jądrowa w Instytucie Techniki Cieplnej na Politechnice Warszawskiej, przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
Kto wywołał wojnę OZE i atomu? Komu ona służy? Na pewno nie polskiej energetyce. Czy jednak nieliczne środowisko ludzi związanych z branżą jądrową w Polsce miałyby coś do wygrania na konfrontacji z potężną, wpływową i dobrze zorganizowaną branżą OZE? Nie sądzę. I prawdą jest, że środowisko osób chcących rozwijać energetykę jądrową w Polsce w swoich publikacjach jest niezwykle powściągliwe wobec branży wiatrowej i węglowej, zwłaszcza w obliczu okoliczności, w jakich doszło kiedyś do zlikwidowania pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w budowie Żarnowiec. Jeśli zdarzyły się ostrzejsze komentarze, to będące odpowiedzią na lobbystyczne agresywne ataki na energetykę jądrową ze strony środowisk konkurencyjnych. Podstawowa różnica jest taka, że branża OZE mówi - tylko rozwój OZE, my zaś mówimy - i jedno i drugie, czyli atom + OZE.
17.01.2019r. 05:20

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Na portalach energetycznych pojawił się wysp artykułów po podobnych tytułach: "Cała prawda o ......", w których zwolennicy OZE czy energetyki jądrowej próbują wykazać wyższość preferowanej technologii. Jest to spór mało użyteczny, ponieważ technologie te działają w innym obszarze bilansowania systemu elektroenergetycznego.
15.01.2019r. 06:17

Tomasz Kowalak, Grzegorz Wiśniewski
Projekt PEP'2040 zawiera propozycje wielu konkretnych i pilnych działań na rzecz rozwoju energetyki jądrowej, przy braku jakikolwiek działań na rzecz OZE aż do 2030 roku. Trudno znaleźć inne powody poza lobbingowymi, dla których właśnie teraz dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Energii, w wypowiedzi dla BiznesAlert z 11 stycznia 2019r., zatytułowanej: "Sobolewski: Niewygodna prawda o OZE", postawił tezę o nieefektywności źródeł odnawialnych, w szczególności wiatrowych i fotowoltaicznych, w procesie redukowania emisji CO2, przeciwstawiając im, jako panaceum, energetykę jądrową (EJ) i wsparł ją kilkoma znanymi chwytami erystycznymi.
11.01.2019r. 07:39

Józef Sobolewski, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii
Wymuszanie przez UE rozwoju tzw. energetyki odnawialnej nie jest drogą do ochrony klimatu poprzez redukcję emisji CO2, ale przede wszystkim sposobem na robienie bardzo zyskownego biznesu, dla niektórych. I nie chodzi mi tutaj o prosumentów, ani o wspierane przez ME klastry energii, ale o wielkoskalową energetykę opartą głównie o wiatr i fotowoltaikę - pisze Józef Sobolewski, dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Energii.
04.01.2019r. 10:35

Jerzy Lipka, absolwent kierunku energetyka jądrowa w Instytucie Techniki Cieplnej na Politechnice Warszawskiej, przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
W związku z ostatnim szczytem klimatycznym w Katowicach sporo ostatnio pisano na temat niezbędnej redukcji emisji zanieczyszczeń wszelkiego rodzaju z sektora energetycznego. Organizacje ekologiczne biły na alarm, starając się skłonić polityków do dużo bardziej zdecydowanych posunięć w kierunku gospodarki zero emisyjnej, ci zaś po części ociągali się z decyzjami, nie chcąc zrażać sobie potężnych lobby i koncernów paliwowych bazujących głównie na ropie naftowej czy węglu kamiennym.

21.12.2018r. 14:16

To zdanie powtarzane jest jak mantra od dłuższego już czasu. Liczba dat jest równie nieograniczona jak liczba "proroków". Zamieszanie potęgują sprzeczne informacje panujące wokół tematów energetycznych. W takich warunkach trudno podjąć jednoznaczną decyzję, nie mówiąc już o jej skutecznym zakomunikowaniu. Czy tak powinny być prowadzone działania public relations dla jednej z największych, strategicznych, inwestycji w Polsce?
Marek Sieczkowski
30.11.2018r. 12:41

dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. NCBJ, wiceprezes Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej SEREN; mgr inż. Jerzy Lipka, Prezes Stowarzyszenia Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej
Elektrownie jądrowe z reaktorami III generacji proponowane dla Polski są odporne na awarie wewnętrzne, na zagrożenia zewnętrzne i ataki terrorystyczne (np. uderzenia największych samolotów). A mimo to dostarczać będą energię elektryczną niezawodnie i tanio.
26.11.2018r. 19:26

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Opublikowana 23 listopada 2018 roku Polityka energetyczna jest zgodna z oczekiwaniami. Spełnia ona wymogi bezpieczeństwa energetycznego poprzez równoważenie zapotrzebowania na energię elektryczną z produkcją oraz wymaganiami polityki klimatycznej Unii Europejskiej, biorąc pod uwagę możliwości pozyskiwania paliw.
11.11.2018r. 10:50

mgr inż. elektronik Bogdan Kasierski
Realnie istniejące i osiągalne zasoby wszystkich kopalnych źródeł energii pierwotnej ulegną wyczerpaniu w przedziale ok. 70-120 lat. Włączenie do eksploatacji olbrzymich i jeszcze nienaruszonych, ale zapewne nie całkiem osiągalnych zasobów hydratów metanu przedłuży ten okres o ok. 60 lat.
08.11.2018r. 12:10

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Statystycy to dziwni ludzie i często niezrozumiali przez większość społeczeństwa. Potrafią liczyć niektóre rzeczy na najdziwniejsze sposoby i uprzykrzyć życie w szkołach podstawowych, licealnych i wyższych (w końcu jest średnia i mediana, nie wspominając o bardziej skomplikowanych wzorach). Nic więc dziwnego, że statystykę można wykorzystać w polityce, a zwłaszcza w polityce lobbystycznej - i tak różnego typu statystyczne działania matematyczne (dodawanie, uśrednianie) trafiło do energetyki.cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE