ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
13.08.2018r. 08:08

mgr inż. Jerzy Lipka, absolwent kierunku energetyka jądrowa w Instytucie Techniki Cieplnej na Politechnice Warszawskiej, przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
Dziś zbieramy efekty wielu dziesiątków lat politycznych decyzji w energetyce, które wypaczały i wypaczają rozwój sektora. Polityczne przyczyny stoją za brakiem rozwoju w naszym kraju energetyki jądrowej, które w innych krajach pracując dziś dostarczają wielkie ilości ekologicznej energii po niskich kosztach! Za błędną i jednostronną politykę ostatnich wielu dziesiątków lat, brak odwagi polityków, płaci dziś społeczeństwo.
18.07.2018r. 12:46

Michael Shellenberg ("Forbes")
Członkowie francuskiego parlamentu Perrine Goulet, Claude de Ganay i Julien Aubert skrytykowali anty-nuklearny raport sporządzony przez swoich kolegów, jako kłopotliwy, stronniczy i "intelektualnie nieuczciwy".
09.07.2018r. 12:33

Amerykański Forbes publikuje komentarz, którego autor przekonuje, że strach przed energetyką jądrową jest irracjonalny. Materiał wywołał dyskusję o przyszłości atomu. Jest wart przybliżenia polskiemu czytelnikowi. Tekst napisał Michael Shellenberger. Jego treść publikuje BiznesAlert.pl.
04.07.2018r. 19:33

dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. NCBJ
W ciągu dwóch dni dwa nowe reaktory III generacji - EPR i AP1000 rozpoczęły pracę w sieci i dostarczanie energii elektrycznej. Pierwszy reaktor EPR którego projekt opracowała francuska firma FRAMATOM został podłączony do sieci w Chinach w elektrowni jądrowej Taishan w dniu 29 czerwca. Następnego dnia, 30 czerwca reaktor AP1000 w elektrowni jądrowej Sanmen też został podłączony do sieci i rozpoczął dostarczanie energii elektrycznej.
28.06.2018r. 13:26

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Najbliższy rok jest kluczowy też dla innej wielkiej epopei inżynierskiej - reaktorów jądrowych generacji III +. Pokaże on czy podążą on szlakiem spektakularnej porażki jaką był program naddźwiękowych lotów pasażerskich, czy też osiągną sukces na miarę kolei dużych prędkości.
27.06.2018r. 04:58

mgr inż. Jerzy Lipka, absolwent kierunku energetyki jądrowej na Wydziale Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej - przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
To czego dziś brak, to nie kapitału czy technologii, tylko woli politycznej! Często zapominamy, że II Rzeczpospolita, kraj o dużo mniejszych możliwościach finansowych niż współczesna Polska, zdołała zbudować od podstaw Gdynię czy Centralny Okręg Przemysłowy. Każdy z tych projektów był porównywalny finansowo z budową dużej elektrowni jądrowej. A przecież w PRL będącym państwem na skraju upadku i z niewydolną gospodarką nakazowo-rozdzielczą także budowano elektrownię jądrową. W momencie likwidacji w 1990 roku, EJ Żarnowiec była zaawansowana w 40% a zaplecze socjalne nawet w 90%. Choć budowana wolno jednak bardzo solidnie, znacznie bardziej, niż analogiczna elektrownia na Słowacji, tak twierdzą świadkowie.
14.06.2018r. 06:06

Tomasz Dąborowski
7 czerwca parlament Bułgarii zdecydowaną większością głosów upoważnił rząd do rozpoczęcia poszukiwań inwestora strategicznego dla projektu budowy elektrowni jądrowej w Belene. Wpisuje się to w obserwowaną od kilkunastu miesięcy intensyfikację przygotowań bułgarskich władz do reaktywacji projektu jądrowego.
12.06.2018r. 05:08

mgr inż. Jerzy Lipka, absolwent kierunku energetyki jądrowej na Wydziale Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej - przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
Ostatnie doniesienia medialne mówią o zdecydowanym sporze pomiędzy ministrem energii z jednej strony a Premierem z drugiej. Spór dotyczyć ma strategii energetycznej, w tym kwestii budowy w Polsce elektrowni jądrowej. Polskiego atomu w zdecydowany sposób bronić ma według dziennikarzy minister energii Krzysztof Tchórzewski, natomiast według tych samych doniesień niechętny mu ma być premier Mateusz Morawiecki. Wydaje się to dziwne, zważywszy, że jeszcze do niedawna Mateusz Morawiecki jako wicepremier w rządzie Beaty Szydło bronił energetyki jądrowej w sporze ze swoim głównym adwersarzem ministrem środowiska Janem Szyszko. I umieścił ją w swojej ekonomicznej strategii, jako część planu.
28.05.2018r. 09:28

mgr inż. Jerzy Lipka, absolwent kierunku energetyki jądrowej na Wydziale Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej - przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowe
Gdzie nie zajrzeć w energetyczne portale powiązane z branżą OZE wszędzie mamy do czynienia z zalewem informacji o malejących kosztach energii z tych źródeł. Jednocześnie mowa jest tam o rzekomo "astronomicznych" kosztach energetyki jądrowej mającej dowodzić tezy o nieopłacalności jej budowy w Polsce. Przy bliższym przyjrzeniu się tej propagandzie nie wytrzymuje ona krytyki. Przypatrzmy się faktom.
23.05.2018r. 09:35

mgr inż. Jerzy Lipka, absolwent kierunku energetyki jądrowej na Wydziale Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej - przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowe
Nietrudno zauważyć, że polska energetyka różni się dość zasadniczo od energetyki w większości krajów europejskich, a wręcz od energetyki wszystkich krajów wyżej rozwiniętych na świecie. Czy proces który tak a nie inaczej ją ukształtował, był jednak procesem naturalnego rozwoju? Twierdzę zdecydowanie że nie, i że jej dzisiejszy kształt jest efektem gry poszczególnych grup interesu.cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE