ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
12.04.2018r. 20:38

mgr inż. Jerzy Lipka, absolwent kierunku energetyki jądrowej na Wydziale Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej - przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
Jak wiemy w wiekach średnich ludzkość wykorzystywała energię wiatru do poruszania młynów mielących ziarna zboża na mąkę czy poruszania statków na morzu. Nie będzie więc przesadą powiedzieć, że wykorzystywano powszechnie coś, co dzisiejsi Zieloni nazywają energetyką odnawialną, choć nazwa ta jest niewłaściwa, energia się bowiem nie odnawia.
10.04.2018r. 07:44

Polski program energetyki jądrowej nadal obowiązuje i zakłada budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Rząd mówi o aktualizacji strategii energetycznej, która jednak nie może nadejść.
eNewsroom
09.04.2018r. 15:52

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
W czwartek, 5 kwietnia 2018r, PAP opublikowała najnowsze badania ankietowe prowadzone przez CBOS z których wynika, że połowa ankietowanych zadeklarowała się jako przeciwnicy elektrowni jądrowej w Polsce, podczas gdy zwolenników było zaledwie 34%, przy 16% respondentów nie posiadających zdania.
04.04.2018r. 12:49

mgr inż. Jerzy Lipka, przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
Im bliżej, mam nadzieję pozytywnej decyzji rządowej dla polskiego atomu, i zarazem skonkretyzowania prac nad Polskim Programem Energetyki Jądrowej tym większe są głosy sprzeciwu lobbystów, i wszelkiej maści przeciwników projektu jądrowego.
03.04.2018r. 21:28

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Rok 2018 upływa pod znakiem czekania na kolejny kryzys. Zakładając, że kolejny kryzys nastąpi wkrótce i może nawet przebić ten z dekady wstecz, można pokusić się o próbę prognozowania - co wydarzy się w polskiej i europejskiej energetyce.
28.03.2018r. 14:22

Bartosz Bieliszczuk (Biuletyn PISM nr 49)
Rosatom, rosyjski potentat jądrowy, zamierza stopniowo wejść na rynek energii odnawialnej, samochodów elektrycznych i magazynowania energii. Ma on odpowiednie kompetencje w tych obszarach, a jego strategia jest spójna z rosyjskimi planami rozwoju odnawialnych źródeł energii. Pomyślna realizacja strategii koncernu pozwoli mu w dłuższej perspektywie zacieśnić współpracę z krajami wysoko rozwiniętymi, wycofującymi się z energetyki jądrowej, inwestującymi w zielone technologie i samochody elektryczne. Będzie to miało też przełożenie na wpływy polityczne Rosji.
23.03.2018r. 08:49

dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. NCBJ
Rozwój energetyki jądrowej rozpoczął się w połowie XX wieku od budowy reaktorów małej mocy, od 60 do 240 MWe. Jednakże zaraz okazało się, że dla zapewnienia czystej i bezpiecznej pracy elektrowni jądrowej, trzeba ją wyposażyć w układy bezpieczeństwa zapewniające regulację mocy reaktora, jego bezpieczne wyłączenie i schłodzenie i w obudowę bezpieczeństwa powstrzymującą ucieczki produktów radioaktywnych z reaktora.
21.03.2018r. 06:24

Jerzy Lipka
Umowa koalicyjna CDU/CSU - SPD zmierza do konsekwentnego eliminowania energetyki jądrowej z europejskiego mixu, oraz narzucenia niemieckiego modelu energetycznego innym krajom!
Autor jest absolwentem kierunku energetyki jądrowej na wydziale Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, przewodniczącym Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
19.03.2018r. 19:55

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
W historii zawsze można znaleźć odpowiednie analogie. Od początku kiedy ludzie wynaleźli samoloty, od razu interesował ich problem w jaki sposób trafić z góry w wybrany cel (przeważnie bombą). Od początku też zarysowały się dwie przeciwstawne strategie - zrzucać dużo i na wszystko jak leci (licząc że w końcu w coś się trafi), albo próbować selektywnie naprowadzić na cel i trafić dokładnie w punkt. Patrząc na historyczne analogie, zawsze można wrócić do naszej krajowej energetyki. Pytanie jaką strategie zastosować: rozwiązanie huraganowe i dywanowe ( czyli iść "po całości") czy też selektywne wybieranie celów do realizacji.
07.03.2018r. 06:29

mgr inż. Jerzy Lipka
Mówiąc o polskiej elektroenergetyce wymieniamy jednym tchem znane elektrownie - Jaworzno, Opole, Bełchatów, Turów i wiele innych. Węglowe giganty które swoją pracą zasilają gospodarkę. Zasilają w prąd elektryczny, będący dla ekonomiki kraju tym samym, czym obieg krwi dla organizmu.cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE