ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


KOMENTARZE
14.11.2019r. 17:33

Jerzy Lipka
Artykuł polemiczny do artykułu Profesora W. Mielczarskiego z 12 listopada 2019 r. pt "Skażona woda z elektrowni jądrowe Fukushima do oceanu".
12.11.2019r. 06:13

Wiesław Drozdowski, redaktor CIRE
Dokładnie wczoraj minął rok od opublikowania w CIRE artykułu Pana Bogdana Kasierskiego pt. "Zapalić Słońce na Ziemi, czyli Drugi Święty Graal fizyki". Obserwując obecne zintensyfikowanie działań zmierzających do uzupełnienia polskiego miksu energetycznego o energetykę jądrową, w założeniu wykorzystującą reaktory uranowe, pragniemy zwrócić uwagę na postęp jaki dokonał się w ostatnim czasie w dziedzinie fuzji termojądrowej. Rozważamy jednocześnie, czy nasz kraj nie powinien włączyć się do prac zmierzających do wykorzystania energii termojądrowej na większą skalę, poprzez współpracę z jedną z zagranicznych firm prowadzących zaawansowane prace na tym tematem.
12.11.2019r. 05:08

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Japoński minister środowiska przyznał1, że jedyną możliwością jest wypuszczenie skażonej wody, którą chłodzone są uszkodzone reaktory jądrowe w elektrowni Fukushima do Pacyfiku. To pokazuje, jak bezsilne jest nawet zamożne i dobrze zorganizowane społeczeństwo wobec awarii w elektrowni jądrowej.
05.11.2019r. 16:41

dr Józef Sobolewski
Jeśli chcemy o czymś sensownie dyskutować to warto wiedzieć o czym i mieć choćby podstawową wiedzę na ten temat. Czasy umożliwiające publiczną wypowiedź każdemu, do tego często w sposób anonimowy, nie stymulują do wymogów zawartych w poprzednim zdaniu. Tytułowe pytanie dotyczące energetyki jądrowej jest znakomitym tego przykładem. Autorytatywne wypowiedzi osób, charakteryzujące się często niewiedzą potęgują tylko zamieszanie. W niniejszym artykule chciałbym skomentować często poruszaną kwestię innowacyjności technologii służącej wytwarzaniu energii elektrycznej - pisze dr Józef Sobolewski.
23.10.2019r. 05:14

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Z marzeń o przodującej gospodarce zostaliśmy sprowadzeni do roli królika doświadczalnego na którym będą testowane reaktory jądrowe, które nie tylko nie istnieją, ale nawet nie zostały jeszcze zaprojektowane.
17.10.2019r. 15:15

Tomasz Nowacki, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii ("Wszystko co najważniejsze")
Polski sektor energetyczny czeka transformacja. Możemy ją przeprowadzić, wprowadzając nowe źródło - energetykę jądrową, która zapewni nam prąd po przewidywalnej cenie nawet przez 80 lat. Ale możemy też patrzeć przez pryzmat zysku tu i teraz, obarczając każde kolejne pokolenie kosztami transformacji energetycznej - pisze Tomasz Nowacki.
14.10.2019r. 10:03

Jerzy Lipka - Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej
Zadam czytelnikom pytanie, czy kupiliby samochód, który ma możliwość jeździć tylko za dnia albo tylko gdy wieje wiatr? A zatem kto kupi samochód od anty- atomowego lobbysty, biorąc pod uwagę jego wiarygodność? Warto zadać sobie podobne pytanie właśnie o wiarygodność i rzetelność ludzi zwalczających ideę budowy w Polsce elektrowni jądrowych!
11.10.2019r. 16:52

Marcin Kopeć
Energetyka, także a może przede wszystkim, jądrowa jest branżą kosztowną jeśli chodzi o instalację mocy, ale również bardzo lukratywnym biznesem - zwłaszcza energetyka jądrowa o najwyższym współczynniku mocy do potrzebnej infrastruktury. Oczywiście, mówimy o blokach dużej mocy a nie np. o pojedynczych masztach wiatrowych. Uznanie inwestycji w energetykę jądrową w kraju tak dużym jak Polska za "historyczną pomyłkę gospodarczą" jest - delikatnie mówiąc - nieporozumieniem lub dowodem oparcia prezentowanych przekonań na wybranych faktach, wygodnych dla tego, kto taką tezę głosi.
10.10.2019r. 08:53

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Amerykanie nieraz zadają pytanie będące sprawdzianem zaufania: Czy kupiłbyś od tego człowieka używany samochód? A kto kupiłby samochód od lobbysty atomu? Warto zadać sobie takie pytanie zanim rozpoczniemy program energetyki jądrowej.
07.10.2019r. 12:40

Jerzy Lipka - Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej
Odpowiedz na artykuł pt "Atomowa pułapka" prof. Włodzimierza Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej z 4 października 2019 r.cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE