ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


KOMENTARZE
22.03.2019r. 09:51

Wdrożenie energetyki jądrowej to inwestycja w rozwój polskiej myśli technicznej i gospodarkę opartą na wiedzy. Dla polskiego przemysłu oznacza możliwość realizacji zaawansowanych technologicznie projektów, które w skali całej gospodarki utworzą stabilne miejsca pracy o wysokiej wartości dodanej. Ze względu na tzw. efekty mnożnikowe całkowita liczba miejsc pracy utworzonych dzięki wdrożeniu energetyki jądrowej będzie odczuwalna w skali całej gospodarki.
18.03.2019r. 14:16

Michael Shellenberger (Quillette)
Kiedy byłem chłopcem, moi rodzice czasami zabierali moją siostrę i mnie na obóz na pustyni. Wiele osób uważa, że pustynie są puste, ale moi rodzice nauczyli nas widzieć dziką przyrodę, w tym jastrzębie, orły i żółwie. Po studiach przeprowadziłem się do Kalifornii, aby pracować nad kampaniami środowiskowymi. Pomogłem uratować ostatni pradawny las sekwojowy i zablokowałem proponowane składowisko odpadów radioaktywnych na pustyni. W 2002 r., krótko po ukończeniu 30 lat, zdecydowałem, że chcę poświęcić się walce ze zmianami klimatu. Obawiałem się, że globalne ocieplenie doprowadzi do zniszczenia wielu naturalnych środowisk, które ludzie z takim wysiłkiem chronili.

15.03.2019r. 17:20

William Falk ("The Week")
Energia jądrowa jest bezemisyjna. Czy powinna odgrywać większą rolę w planach czystej ekologicznej energii każdego kraju?
13.03.2019r. 12:51

Hans Blix, Time
Dokładnie osiem lat temu trzęsienie ziemi na wschodnim wybrzeżu Japonii wywołało ogromne tsunami, które uderzyło w elektrownię jądrową Fukushima Daiichi. Ściana wody zalała teren elektrowni i pokonała mechanizmy chłodzenia reaktorów. W ciągu następnych czterech dni w obiekcie doszło do stopienia rdzeni w trzech reaktorach jądrowych. Była to najgorsza katastrofa nuklearna na świecie od czasu Czarnobyla. W odpowiedzi Niemcy, Szwajcaria i niektóre inne kraje na całym świecie przyspieszyły plany likwidacji energii jądrowej, jako źródła energii.
01.02.2019r. 10:46

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Nic tak nie elektryzuje energetyki jak zmiany personalne, a dzisiejsze wiadomości to zmiany na stanowiskach dyrektorskich w Ministerstwie Energii. Nowy Dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej - to prawdopodobnie nowe otwarcie energetyki jądrowej w Polsce - na razie wciąż nie wiadomo czy realne przyspieszenie budowy pierwszej elektrowni czy też realne zamknięcie programu.
25.01.2019r. 10:42

17 stycznia br. w gmachu Sejmu RP odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii, którego głównym tematem były założenia projektu "Polityki Energetycznej Polski do 2040 r." przygotowanego przez ministerstwo energii.

Sejm RP
17.01.2019r. 12:20

Jerzy Lipka, absolwent kierunku energetyka jądrowa w Instytucie Techniki Cieplnej na Politechnice Warszawskiej, przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
Kto wywołał wojnę OZE i atomu? Komu ona służy? Na pewno nie polskiej energetyce. Czy jednak nieliczne środowisko ludzi związanych z branżą jądrową w Polsce miałyby coś do wygrania na konfrontacji z potężną, wpływową i dobrze zorganizowaną branżą OZE? Nie sądzę. I prawdą jest, że środowisko osób chcących rozwijać energetykę jądrową w Polsce w swoich publikacjach jest niezwykle powściągliwe wobec branży wiatrowej i węglowej, zwłaszcza w obliczu okoliczności, w jakich doszło kiedyś do zlikwidowania pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w budowie Żarnowiec. Jeśli zdarzyły się ostrzejsze komentarze, to będące odpowiedzią na lobbystyczne agresywne ataki na energetykę jądrową ze strony środowisk konkurencyjnych. Podstawowa różnica jest taka, że branża OZE mówi - tylko rozwój OZE, my zaś mówimy - i jedno i drugie, czyli atom + OZE.
17.01.2019r. 05:20

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Na portalach energetycznych pojawił się wysp artykułów po podobnych tytułach: "Cała prawda o ......", w których zwolennicy OZE czy energetyki jądrowej próbują wykazać wyższość preferowanej technologii. Jest to spór mało użyteczny, ponieważ technologie te działają w innym obszarze bilansowania systemu elektroenergetycznego.
15.01.2019r. 06:17

Tomasz Kowalak, Grzegorz Wiśniewski
Projekt PEP'2040 zawiera propozycje wielu konkretnych i pilnych działań na rzecz rozwoju energetyki jądrowej, przy braku jakikolwiek działań na rzecz OZE aż do 2030 roku. Trudno znaleźć inne powody poza lobbingowymi, dla których właśnie teraz dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Energii, w wypowiedzi dla BiznesAlert z 11 stycznia 2019r., zatytułowanej: "Sobolewski: Niewygodna prawda o OZE", postawił tezę o nieefektywności źródeł odnawialnych, w szczególności wiatrowych i fotowoltaicznych, w procesie redukowania emisji CO2, przeciwstawiając im, jako panaceum, energetykę jądrową (EJ) i wsparł ją kilkoma znanymi chwytami erystycznymi.
11.01.2019r. 07:39

Józef Sobolewski, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii
Wymuszanie przez UE rozwoju tzw. energetyki odnawialnej nie jest drogą do ochrony klimatu poprzez redukcję emisji CO2, ale przede wszystkim sposobem na robienie bardzo zyskownego biznesu, dla niektórych. I nie chodzi mi tutaj o prosumentów, ani o wspierane przez ME klastry energii, ale o wielkoskalową energetykę opartą głównie o wiatr i fotowoltaikę - pisze Józef Sobolewski, dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Energii.cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE