ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
31.03.2020r. 16:27

Dzieci stanowią odrębną grupę pacjentów pod względem obrazowania medycznego. Ich wzrost, fizjologia i lokalizacja narządów zmieniają się wraz z rozwojem dziecka. Ponadto ustalając odpowiednią dawkę promieniowania dla dzieci należy wziąć pod uwagę fakt, że dzieci mają dłuższą oczekiwaną długość życia niż dorośli. Wreszcie u małych dzieci może być konieczne ich unieruchomienie, uspokojenie polekowe lub znieczulenie, aby zapewnić niezbędną jakość obrazowania.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA)
30.03.2020r. 16:00

Yves Desbazeille, dyrektor generalny stowarzyszenia Foratom, tłumaczy w jaki sposób energia jądrowa może pomóc Unii Europejskiej osiągnąć cele klimatyczne.
25.03.2020r. 05:14

mgr inż. Jerzy Lipka
Epidemia korona wirusa choć nieco odracza w czasie zasadnicze decyzje dotyczące polskiej energetyki, to jednak nie likwiduje problemów związanych z produkcją energii. Nie zmienia także na dalszą metę problemów i kłopotów związanych z zatruciem środowiska naturalnego. A przecież umierających z powodu zatrucia powietrza jest znacznie więcej, niż z powodu epidemii wirusowych.
24.03.2020r. 16:08

"Kierowanie Światowym Stowarzyszeniem Operatorów Elektrowni Jądrowych (WANO) w czasach, gdy rośnie szacunek dla energetyki jądrowej jako niezawodnego i niskoemisyjnego źródła energii elektrycznej jest ekscytującą perspektywą" - powiedzieli Ingemar Engkvist, nowy CEO i Tom Mitchell prezes zarządu WANO w wywiadzie dla "World Nuclear News".
23.03.2020r. 06:12

mgr inż. Jerzy Lipka
Rozłożenie ryzyka rozwoju sektora energetycznego wymaga inwestowania w wiele różnych jego kierunków, a nie koncentrowanie środków na jednym względem dwóch wybranych z przyczyn politycznych, bo akurat opowiada się za tym wpływowe lobby. Monolityczny rozwój tylko i wyłącznie sektora węglowego przez ostatnie dziesiątki lat, uzupełnionego po 2000 roku energetyką wiatrową, do dziś odbija się czkawką w naszym kraju, nie zapewniając energetycznego bezpieczeństwa i powodując nadmierną, niespotykaną nigdzie indziej w Europie szkodliwą emisję. Nie rozłożono ryzyka, poprzez wielo-kierunkowość rozwoju. Nie zrobiono tego z przyczyn politycznych, a nie dlatego, że technicznie nie było można.
28.02.2020r. 10:51

Bartłomiej Smulski
Budować czy nie budować - oto jest pytanie. W środowiskach eksperckich i politycznych odbywają się liczne dyskusje, rozprawy, słyszymy różne wypowiedzi, lecz nadal brak działania. Od 1971 roku, gdy podjęto decyzję o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, minęło już niespełna 50 lat, a jedyne, co udało się zrobić, to zarastające obecnie fundamenty w Żarnowcu - symbol polskiej skuteczności na tej płaszczyźnie. Swój wkład w dalszą popularyzację tematu postanowiło wnieść również Studenckie Koło Naukowe Energetyki SGH i Instytut Jagielloński - organizatorzy Debaty Oksfordzkiej, która miała miejsce 25.02.2020 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
14.02.2020r. 14:04

Dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. NCBJ
Praktyka wykazuje, że tak! W przypadku pracy z nadążaniem za obciążeniem główne parametry elektrowni jądrowej to gradient zmian mocy (szybkość zmian mocy), wielkość zmian mocy i minimalna moc.
11.02.2020r. 13:21

Dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. NCBJ
W wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Do Rzeczy" pod tytułem "Maskarada" ( nr. z dn. 26 stycznia), prof. Mielczarski słusznie stwierdza, że energia odnawialna może być tylko uzupełnieniem dla węgla, gazu, atomu "i to bardzo kosztownym i niekoniecznie potrzebnym". "Słońce wszędzie na świecie świeci tylko przez pół roku, a wykorzystanie mocy elektrowni wiatrowych w Polsce to tylko 2 tys. godzin. Dlatego nigdzie na świecie odnawialne źródła energii , takie jak farmy wiatrowe czy panele słoneczne nie zagwarantują ciągłej dostawy energii elektrycznej dla społeczeństwa i gospodarki przez cały rok".
03.02.2020r. 05:17

prof. Ludwik Pieńkowski
Firma General Electric Hitachi 30stycznia 2020 roku ogłosiła, że rozpoczęła proces licencjonowania reaktora BWRX-300(300 MWel), czyli reaktora wrzącego klasy SMR: GE Hitachi Nuclear Energy Begins NRC Licensing Process for BWRX-300 Small Modular Reactor1.
23.01.2020r. 18:32

Przez dziesięciolecia energetyka w Szwajcarii była zbilansowana i stabilna. Miks energetyczny, bazujący na elektrowniach wodnych i jądrowych, w pełni pokrywał zapotrzebowanie. Ten model był bardzo zbliżony do szwedzkiego. Jednocześnie Szwajcaria od blisko 10 lat jest importerem mocy. Dotychczas import mocy odbywał się głównie z kierunku północnego, tj. z Niemiec, zwłaszcza zimą. Obecnie Szwajcaria importuje rocznie około 4 mld kWh - pisze Aleksandra Fedorska, współpracownik BiznesAlert.pl.cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE