ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


Taksonomia musi odzwierciedlać cele klimatyczne
23.03.2021r. 16:28

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
"Polityczne spory o uwzględnienie energii jądrowej w Taksonomii UE są sprzeczne z niskoemisyjnymi ambicjami Porozumienia Paryskiego" - powiedział Philippe Knoche, dyrektor generalny Orano, podczas strategicznego eForum na temat zrównoważonego finansowania zorganizowanego przez Światowe Stowarzyszenie Jądrowe (WNA).
Do Knoche dołączyli podczas panelu Strategic eForum on Sustainable Finance przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego (International Monetary Fund, IMF), Rothschild & Co, Brazil's National Bank for Economic and Social Development, Banque de France oraz the Network for Greening the Financial System (NGFS), którzy powiedzieli, że inwestycje w nowe projekty jądrowe wymagają konsensusu politycznego, którego obecnie nie dostrzega się w niektórych debatach na temat zrównoważonego finansowania.

Knoche, który jest obecnie również przewodniczącym WNA, powiedział, że brak porozumienia w sprawie ram środowiskowych, społecznych i zarządzania (ESG) nie jest zsynchronizowany z zaleceniami Niezależnego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) i Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

Odnosząc się do unijnej taksonomii zrównoważonych finansów, powiedział: "Stoimy w obliczu ryzyka zaproponowania taksonomii nieobojętnej technologicznie lub klasyfikacji ESG, które stałyby w całkowitej sprzeczności z celem obywateli i instytucji rządowych, jakim jest walka ze zmianami klimatu. Jeśli zwrócimy się do ekspertów ds. klimatu z niezależnego Panelu ds. Zmian Klimatu, zdecydowana większość ich scenariuszy osiągnięcia celów Porozumienia Paryskiego wymaga zmobilizowania wszystkich technologii niskoemisyjnych. Podobnie jest z Międzynarodową Agencją Energetyczną".

Odnosząc się do innych panelistów, biorących udział w seminarium internetowym, dodał: "Właśnie usłyszeliśmy, jak duże instytucje MFW i NGFS, mówią o potrzebie posiadania wszystkich technologii niskoemisyjnych, w tym jądrowych, aby sprostać scenariuszom i celom klimatycznym. Jasna odpowiedź brzmi, jak to ujął Fatih Birol, szef IEA: Nie możemy sobie pozwolić na luksus wykluczenia jednej technologii niskoemisyjnej, czy to jądrowej, czy innej, z naszych scenariuszy, ponieważ jeśli to zrobimy, wtedy zawiedziemy."

"Nie uda nam się, ponieważ finanse są głównym ogniwem między ambicją spełnienia celów Porozumienia Paryskiego a projektami w przemyśle energetycznym, które są kapitałochłonne. Paliwa kopalne, źródła odnawialne i energetyka jądrowa, wszystkie te projekty wymagają dużego kapitału, a połączeniem między ambicją a projektem są finanse".

Konferencję moderowała Sama Bilbao y Léon, dyrektor generalna World Nuclear Association, która zapytała Knochego o rolę struktur rynku energii elektrycznej w przyciąganiu i umożliwianiu inwestycji w projekty jądrowe.

Knoche powtórzył uwagę wysuniętą podczas webinarium przez Nicolettę Batini, wiodącą analityczkę w Niezależnym Biurze Oceny MFW, że emisja dwutlenku węgla musi być wyceniona. Powiedział, że narzędzie rynkowe, takie jak podatek węglowy, pomogłoby zapewnić, że istniejące technologie niskoemisyjne, takie jak energia jądrowa, nie zostaną przeoczone przez inwestorów. Dodał, że potrzebna jest jej "rynkowa, polityczna i wielopartyjna widoczność", i to nie tylko pod względem politycznym, ale także regulacyjnym.

Odnosząc się do uwagi, którą w styczniu wygłosił wysłannik USA ds. klimatu John Kerry, podczas Światowego Forum Ekonomicznego, że kryzys klimatyczny jest "wojną, której nie możemy przegrać", Knoche powiedział, że każda szansa na zwycięstwo wymaga, aby "wszyscy byli pojednani i wspólnie zestrojeni".

"Systemy energetyczne są złożone, ale dobrą rzeczą jest to, że gdy wszystkie są zestrojone (zsynchronizowane), są tak potężne" - powiedział Knoche. "Jest to problematyczne, gdy nie ma spójności między ambicją walki ze zmianami klimatu a regulacjami i wartością emisji dwutlenku węgla lub sposobem alokacji ryzyka i inwestycji, niezależnie od tego, czy są one regulowane w oparciu o aktywa, czy bezpośrednio".

Podkreślił, że "klasyfikacja" dotyczy nie tylko taksonomii, ponieważ Komisja Europejska zapowiedziała, że nie będzie finansować projektów badawczo-rozwojowych, które nie są zgodne z taksonomią. "Więc mamy to błędne koło" - powiedział.

Źródło:
https://world-nuclear-news.org/Articles/Taxonomies-must-reflect-climate-goals-says-Orano-C

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE