ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

Włączenie energii jądrowej do miksu energetycznego sprawia, że cena energii elektrycznej jest niższa dla konsumentów
20.07.2020r. 16:20

Skuteczna redukcja emisji z sektora elektroenergetycznego wymaga odpowiednich decyzji politycznych umożliwiających szybkie wdrożenie wszystkich dostępnych technologii niskoemisyjnych, stwierdza Jan Horst Keppler, starszy doradca ekonomiczny w Agencji Energii Jądrowej (NEA) OECD.


Keppler zabrał głos podczas seminarium internetowego, które miało na celu omówienie niedawno opublikowanego przez paryską agencję dokumentu politycznego ("Policy Brief") zatytułowanego "Nuclear power and the cost-effective decarbonisation of electricity systems".

W swoim wystąpieniu przedstawił badanie NEA z 2019 r., w którym oceniono całkowite koszty osiągnięcia ograniczenia emisji w sektorze elektroenergetycznym reprezentatywnego kraju OECD. Spełnienie celów Porozumienia Paryskiego z 2015 r. wymaga zmniejszenia intensywności emisji dwutlenku węgla w sektorze elektroenergetycznym do 50g CO2/kWh do 2050 r., czyli jednej ósmej obecnego poziomu w krajach OECD.

Badanie wykazało, że redukcja emisji sektora energii elektrycznej w opłacalny sposób, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, wymaga podjęcia pięciu uzupełniających się środków politycznych:
• Identyfikacja i przeznaczanie kosztów systemowych na technologie, które powodują redukcję emisji;
• Wdrożenie cen emisji dwutlenku węgla, jako najbardziej efektywnego podejścia do redukcji emisji dostaw energii elektrycznej;
• Zachęcanie do nowych inwestycji we wszystkie technologie niskoemisyjne poprzez zapewnienie stabilności inwestorom;
• Zapewnienie odpowiedniego poziomu zdolności wytwórczych i elastyczności, a także infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej; oraz
• Stworzenie prawdziwie konkurencyjnych rynków krótkoterminowych w celu opłacalnego dysponowania zasobami.

"Pandemia i związane z nią reakcje polityczne podkreślają nadrzędne znaczenie solidnych i trwałych technicznie i ekonomicznie systemów elektroenergetycznych. Gdy świat przeszedł do internetu, stabilne dostawy energii elektrycznej były tak samo niezbędne jak bezpieczeństwo żywnościowe czy dostęp do opieki zdrowotnej" - powiedział Keppler.

Odporny system elektroenergetyczny zapewniający bezpieczeństwo dostaw uwzględnia efekty systemowe (koszty profilu, koszty bilansowania oraz koszty przesyłu i dystrybucji), które znacząco rosną wraz ze wzrostem udziału VRE. Obecnie koszty te są "w niewielkim stopniu uwzględniane w planach transformacji energetycznej", zawiera dokument polityczny, "głównie dlatego, że stanowią nieodłączną część funkcjonowania sieci i nie można ich łatwo przypisać do konkretnej elektrowni odnawialnej".
"Są to jednak koszty materialne, które ostatecznie będzie musiał zapłacić konsument końcowy lub podatnik" - dodaje.

W badaniu NEA z 2019 r. porównano sześć różnych scenariuszy z różnymi udziałami paliw kopalnych, energii jądrowej i odnawialnych źródeł energii - w szczególności energii wiatru i fotowoltaiki. Okazało się, że osiągnięcie tych samych niskich emisji przy większym wkładzie wytwarzania energii jądrowej sprawia, że całkowity koszt energii elektrycznej dla konsumenta końcowego lub podatnika jest bardziej przystępny w porównaniu z bilansem wytwórczym, który opiera się na dużym udziale VRE.

"W rzeczywistości połączenie wyraźnych celów dla technologii VRE i rygorystycznych limitów emisji dwutlenku węgla ma istotny wpływ na skład bilansu wytwórczego i jego kosztu" - stwierdza NEA w dokumencie.

"Po pierwsze, całkowita zainstalowana moc wytwórcza potrzebna do zaspokojenia tego samego zapotrzebowania znacznie wzrasta wraz ze wzrostem udziału generacji VRE. Wynika to ze zmienności i niższych współczynników obciążenia oraz sprawności VRE, co powoduje konieczność zainstalowania dodatkowych zdolności wytwórczych do dostarczania energii elektrycznej, gdy odnawialne źródła energii nie działają. Na przykład w przypadku systemu z udziałem VRE wynoszącym 50 proc. całkowita zainstalowana moc musiałaby podwoić się, a dla systemu z 75 proc. udziałem VRE moc zainstalowana musiałaby być ponad trzykrotnie wyższa od szczytowego zapotrzebowania".

Osiągnięcie tak samo niskiej emisji przy większym udziale generacji jądrowej sprawia, że całkowity koszt dla końcowego konsumenta lub podatnika jest "znacznie bardziej przystępny", w porównaniu z bilansem wytwarzania, który opiera się na wyższym udziale VRE.

Dokument "Policy Brief" odnosi się również do niedawnego badania przeprowadzonego przez Massachusetts Institute of Technology (MIT), w którym dokonano analizy zakresu możliwych scenariuszy redukcji emisji w USA, jako funkcji różnych zestawów dostępnych niskoemisyjnych technologii wytwarzania energii i różnych celów w zakresie emisji dwutlenku węgla: od 400 do 1 g CO2/ kWh.

"Badanie to podkreśla, że kiedy energia jądrowa zostanie wykluczona z listy dostępnych rozwiązań technologii niskoemisyjnych, średni koszt energii elektrycznej rośnie wraz ze wzrostem ograniczenia emisji dwutlenku węgla" - stwierdza.
"Sieci korzystające z odpowiedniego udziału mocy jądrowej w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii zapewniają znacznie bardziej wydajny system z mniejszą nadwyżką mocy i znacznie niższym całkowitym kosztem energii elektrycznej" - dodaje.

KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 21.07.2020r. 11:03
Przede wszystkim to sama koncepcja mixu jest przyczyną wzrostu kosztów w systemach z OZE. A najprostszym sposobem... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 23-07-2020r. 15:51 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 21.07.2020r. 12:54
Jak czytamy to co publikuje NEA pod auspicjami OECD to nam przychodzi na myśl wypowiedź naszego eksperta. Cytujemy:... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywmy innowator 03.08.2020r. 11:05
oczywiście zimna fuzja w każdym domu i samochodzie z wykorzystaniem laserów femtosekundowych generujących plazmę... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE