ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

Netflix myli się, co do energii jądrowej w swojej serii dokumentalnej
07.07.2020r. 15:44

Departament Energii USA
Netflix wydał niedawnonowy serial dokumentalny zatytułowany Historia 101. Każdy odcinek zapewnia widzom krótką lekcję historii na różne tematy, w tym o energetyce jądrowej. Jest w nim kilka nieścisłości, które naszym zdaniem wymagają poprawienia.Nie jest tajemnicą, że relacje społeczeństwa z energetyką jądrową są skomplikowane, więc chwała Netflix'owi za zajęcie się tym skomplikowanym tematem.

Ogólnie rzecz biorąc, seria próbuje podsumować fakty dotyczące energii jądrowej i podkreśla znaczenie roli, jaką może ona odegrać, w zaspokajaniu zapotrzebowania USA na energię oraz zapewnieniu czystej i niezawodnej energii na całym świecie.

Oto 5 faktów, które Netflix przedstawił nieprecyzyjnie w kwestii energii jądrowej w swojej serii History 101.

FAŁSZ: Posiadanie elektrowni jądrowych oznacza możliwość posiadania broni jądrowej
FAKT: Elektrownie jądrowe nie są wykorzystywane do produkcji broni jądrowej
Pod koniec odcinka narrator stwierdza, że "jeśli masz elektrownię jądrową, masz również środki do budowy broni jądrowej".
To nie jest prawda. Komercyjna elektrownia jądrowa jest przeznaczona, zaprojektowana i zbudowana z myślą tylko o jednym - wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej.
Ponadto komercyjne elektrownie jądrowe i ich operatorzy są całkowicie transparentni dzięki międzynarodowym inspekcjom przeprowadzanym przez MAEA w ramach systemu zabezpieczeń przed możliwością rozprzestrzeniania broni jądrowej (safeguards) zgodnie z Układem o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) oraz kontrolom stanu ochrony fizycznej materiałów jądrowych. Kiedy inne kraje wykorzystują technologię amerykańską, nawiązują długotrwałe relacje ze Stanami Zjednoczonymi i naśladują ich wysokie standardy bezpieczeństwa jądrowego i ochrony fizycznej. Dlatego tak ważne jest, aby Stany Zjednoczone nadal przodowały w świecie w dziedzinie technologii jądrowych i eksportowały wiedzę specjalistyczną do innych krajów. Po prostu posiadanie komercyjnej energii jądrowej nie oznacza, że kraj ma zdolność do konstrukcji broni jądrowej.

FAŁSZ: Istnienie elektrowni jądrowych oznacza nieuchronną katastrofę
FAKT: Awaria jądrowa, nawet połączona ze stopieniem rdzenia nie stanowi bezpośredniego zagrożenia
Dokument opisuje awarię jądrową, jako "bezpośrednie zagrożenie", a później szczegółowo opisuje trzy globalne wypadki jądrowe. Chociaż większość ludzi słyszała o Three Mile Island, Fukushimie i Czarnobylu, wielu nie zdaje sobie sprawy, że promieniowanie, które towarzyszyło tym wydarzeniom spowodowało mniej niż 50 zgonów (wszystkie z Czarnobyla).
W Stanach Zjednoczonych 95 reaktorów pracuje obecnie z pełną mocą przez ponad 93% czasu - cechuje je najwyższa niezawodność ze wszystkich źródeł energii - i robi to bezpiecznie przez wiele dziesięcioleci.
Jednak odcinek zawierał kilka nieścisłości:
• Three Mile Island - Żadne promieniowanie wewnątrz obudowy bezpieczeństwa reaktora energetycznego w EJ Three Mile Island NIE WYDOSTAŁO SIĘ do otoczenia. Obudowa bezpieczeństwa spełniła swoją rolę, zgodnie z przeznaczeniem.
• Czarnobyl - NIE BYŁO PRZESŁANEK BEZPIECZEŃSTWA, aby sprawdzić, czy reaktor w Czarnobylu może przetrwać bez systemu chłodzenia utratę zasilania zewnętrznego. Aby wypróbować tę możliwość, Rosjanie celowo wyłączyli sześć różnych systemów bezpieczeństwa, a Czarnobyl stanowi doskonały przykład tego, dlaczego obowiązują globalne przejrzyste standardy bezpieczeństwa, takie jak te, które stosujemy w Stanach Zjednoczonych.
• Fukushima - Ogromne połacie ziemi NIE są całkowicie niezamieszkałe w Fukushimie. Obszar nadal się odbudowuje po tsunami z 2011 r., ale poziomy promieniowania w lokalnej prefekturze są takie same, jak na przykład obecnie w Londynie lub Hongkongu. Podczas większości wycieczek prowadzonych przez pracowników na terenie elektrowni w Fukushimie wymagane jest noszenie tylko kamizelki, dozymetru i zwykłej odzieży.

FAŁSZ: Rosja uruchomiła pierwszą na świecie w pełni działającą elektrownię jądrową
FAKT: USA, jako pierwsze wytworzyły użyteczną energię elektryczną pochodzącą z rozszczepienia jądra atomu
Chociaż odcinek słusznie stwierdza, że Rosja, jako pierwszy kraj podłączyła elektrownię jądrową do sieci, w rzeczywistości Stany Zjednoczone, jako pierwsze wygenerowały energię elektryczną z reaktora jądrowego.
20 grudnia 1951 r. reaktor EBR-I zlokalizowany w Argonne National Laboratory zasilił cztery 200-watowe żarówki i ostatecznie wytworzył wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby oświetlić cały obiekt. Utorowało to drogę innym reaktorom, by wykorzystać ten sukces.
Elektrownia jądrowa APS-1 Obnińsk wyposażona w reaktor AM-1 o mocy 5 MWe została włączona do sieci w 1954 r., podczas gdy Stany Zjednoczone zasiliły swoje pierwsze miasto Arco w stanie Idaho w 1955 r. za pomocą reaktora Borax-III. Dwa lata później elektrownia jądrowa Shippingport, zlokalizowana niedaleko Pittsburga w stanie Pensylwania, stała się pierwszą komercyjną elektrownią jądrową w Stanach Zjednoczonych.

FAŁSZ: Każde narażenie na promieniowanie może wywołać nowotwór
FAKT: Narażenie na małe dawki promieniowania prawdopodobnie nie spowoduje powstania nowotworu
Mówiąc o wypalonym paliwie jądrowym, dokument wspomina, że "każde narażenie na materiał promieniotwórczy w małych dawkach może spowodować powstanie nowotworu".
Niski poziom promieniowania otacza nas każdego dnia. Niektóre pochodzi ze źródeł naturalnych, takich jak słońce i skały. Oznacza to, że osoba mieszkająca na wyższych wysokościach jest narażona na większe promieniowanie niż osoba mieszkająca na poziomie morza. W rzeczywistości otrzymujemy więcej promieniowania z granitowych blatów niż mieszkając obok elektrowni jądrowej.
Skutki małych dawek promieniowania zostały szeroko zbadane i są przedmiotem debaty. Chociaż regulacje dotyczące niskich dawek promieniowania są zachowawcze, działając tak, jakby istniał pewien potencjał negatywnego wpływu, nie wykazano, aby niskie poziomy promieniowania zwiększały szanse człowieka na powstanie nowotworu.
Przemysł jądrowy jest ściśle regulowany w celu zapewnienia, że pracownicy jądrowi i społeczeństwo są zawsze chronieni przed wszelkim zagrożeniem. Mówiąc inaczej, narażenie na małe dawki promieniowania prawdopodobnie nie wywoła nowotworu.

FAŁSZ: Francja jest największym użytkownikiem energii jądrowej
FAKT: Stany Zjednoczone są największym odbiorcą energii z energetyki jądrowej
Wreszcie w odcinku stwierdza się, że Francja jest największym użytkownikiem energii jądrowej. Podczas gdy Francja ma najwyższy procentowy udział energetyki jądrowej w swoim bilansie energetycznym w porównaniu z innymi krajami, Stany Zjednoczone wytwarzają i zużywają więcej energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni jądrowych niż kolejne dwa wiodące kraje łącznie.
W 2019 r. amerykańskie elektrownie jądrowe wygenerowały rekordowo 809 miliardów kilowatogodzin energii elektrycznej. Jest to największa ilość energii wyprodukowana na świecie. Energia jądrowa zaspokaja 20% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i jest obecnie odpowiedzialna za ponad 55% produkcji czystej energii. Stany Zjednoczone eksploatują najwięcej reaktorów na świecie - 95 jednostek, a obecnie w Georgii są budowane dwa kolejne. Mają zostać uruchomione w 2021 i 2022 r.

KOMENTARZE ( 9 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Grzegorz Wiśniewski 07.07.2020r. 16:56
Jestem zażenowany tym, że przez dekady szanowne (nie tylko przeze mnie) amerykanie ministerstwo DEO odpowiada... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 08-07-2020r. 18:02 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 07.07.2020r. 20:14
1.Jestem zwolennikiem energii jądrowej.2.Na pytanie, czy el.j. były bezpieczne odpowiadam, że nie były, bo wybuchły,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 08.07.2020r. 14:33
Amerykanie nie napisali - kto zawinił. Uczynił to niejaki @zgryźliwy, jako wysokiej jakości specjalista. To wszystko... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: noname 09.07.2020r. 09:16
Czytam i nie wierzę oczom, że DOE stać na taką logikę: "FAŁSZ: Każde narażenie na promieniowanie może wywołać... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 12-07-2020r. 09:42 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 20.07.2020r. 11:44
Nie jest prawdą, że zwykli ludzie nie znają energetyki jądrowej. Znają i to z autopsji. Wyludnione obszary Ukrainy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE