ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

MAEA działa na rzecz wzmocnienia gotowości na pandemie
17.06.2020r. 12:59

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podjęła inicjatywę mającą na celu wzmocnienie globalnej gotowości na przyszłe pandemie, podobne do COVID-19. Projekt ZODIAC opiera się na doświadczeniu MAEA we wspieraniu krajów w stosowaniu technik jądrowych i ich pochodnych do szybkiego wykrywania patogenów wywołujących transgraniczne choroby zwierząt, w tym takich, które mogą przenosić się na człowieka.
Inicjatywa, zapoczątkowana wczoraj przez dyrektora generalnego MAEA, Rafaela Mariano Grossi, ma na celu ustanowienie globalnej sieci, aby pomóc krajowym laboratoriom w monitorowaniu, nadzorze, wczesnym wykrywaniu i kontroli chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych, takich jak COVID-19, Ebola, ptasia grypa i Zika. Według MAEA choroby te zabijają około 2,7 miliona ludzi każdego roku.

Projekt Zoonotic Disease Integrated Action (ZODIAC) opiera się na technicznych, naukowych i laboratoryjnych zdolnościach MAEA i jej partnerów oraz mechanizmach Agencji służących szybkiemu dostarczaniu sprzętu oraz przekazywaniu wiedzy i zdobytego doświadczenia do innych krajów. Techniki jądrowe i ich pochodne, takie jak testy z zastosowaniem reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją (RT-PCR) oraz łańcuchowej reakcji polimerazy w czasie rzeczywistym (qPCR), są ważnymi narzędziami w wykrywaniu i charakteryzowaniu wirusów. MAEA zapewnia pomoc w nagłych wypadkach około 120 krajom w stosowaniu testów do szybkiego wykrywania COVID-19. Celem nowego projektu jest lepsze przygotowanie świata na wybuchy epidemii w przyszłości.

ZODIAC opiera się na doświadczeniach VETLAB, sieci laboratoriów weterynaryjnych, utworzonej pierwotnie w Afryce i Azji przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz MAEA w celu zwalczania księgosuszu - zaraźliwej choroby bydła. VETLAB wspiera teraz kraje we wczesnym wykrywaniu kilku chorób odzwierzęcych i chorób zwierząt. ZODIAC ma na celu pomóc lekarzom weterynarii i urzędnikom zdrowia publicznego w wykrywaniu i rozpoznawaniu tych chorób przed ich rozprzestrzenieniem. Projekt skorzysta z unikalnych wspólnych laboratoriów FAO / MAEA oraz partnerów, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia i Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt.

"Państwa członkowskie będą miały dostęp do sprzętu, pakietów technologicznych, wiedzy specjalistycznej, wskazówek i szkoleń. Decydenci otrzymają aktualne, przyjazne dla użytkownika informacje, które umożliwią im szybkie działanie", powiedział Grossi na posiedzeniu Rady Gubernatorów MAEA. COVID-19 ujawnił problemy związane z możliwościami wykrywania wirusów w wielu krajach, a także potrzebę lepszej komunikacji między instytucjami służby zdrowia na całym świecie. "Chociaż MAEA wykonała ważną pracę, aby pomóc krajom w tych obszarach, na przykład poprzez przeprowadzenie testów COVID-19 to niezbędne jest połączenie tych różnorodnych aspektów w spójne i kompleksowe ramy pomocy"- stwierdził dyrektor Grossi.
World Nuclear News

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE