ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

Cztery rzeczy, których nie wiedziałeś o odpadach jądrowych
11.05.2020r. 11:34

Na podstawie tekstu Laury Leay - stypendystki ds. Innowacji w dziedzinie inżynierii jądrowej, University of Manchester
Część tego, co słyszałeś o odpadach jądrowych, jest prawdą. Ich rozpad może trwać tysiące lat, a nawet najkrótsza ekspozycja na najbardziej niebezpieczny ich rodzaj może być śmiertelna. W przestrzeni publicznej pojawia się jednak wiele niedorzeczności na temat odpadów. W rzeczywistości nie są tak złe, jak wypisuje się w wielu przerażających historiach.
Odpadami jądrowymi nazywamy wszystkie materiały i przedmioty, które pochodzą z miejsca posiadającego licencję na przetwarzanie materiałów jądrowych, i które nie są już więcej przydatne. Odpady promieniotwórcze to wszystko, co nie jest przydatne, ale emituje szkodliwe promieniowanie jonizujące. Wyjaśnijmy kilka rzeczy na temat tego rodzaju odpadów:

1. Nie świecą

Gdybyś mógł zajrzeć do reaktora jądrowego lub niektórych basenów chłodzących wypalone paliwo, rzeczywiście zobaczyłbyś niebieską poświatę. Ale ona nie pochodzi bezpośrednio z materiału promieniotwórczego.

Niebieska poświata jest wydzielana przez wodę, gdy naładowane cząstki, takie jak elektrony, są emitowane z materiału promieniotwórczego z bardzo dużymi prędkościami. Woda spowalnia naładowane cząstki, pochłaniając część ich energii, a następnie oddaje tę energię w postaci światła. To sprawia, że woda wokół niektórych obiektów zawierających substancje promieniotwórcze wydaje się świecić bardzo jasno. Zjawisko to nazywamy promieniowaniem Czerenkowa. A jeśli pomyślałeś, że blask będzie raczej zielony niż niebieski, ten mit prawdopodobnie ma swoje źródło w wykorzystaniu substancji promieniotwórczych do produkcji farby świecącej w ciemności. W latach dwudziestych wiele tak zwanych "Radium Girls" (Dziewczyn Radowych) zmarło w USA po tym jak zwilżały wargami pędzle w fabryce, w której pracowały, nakładając na tarcze zegarków farbę błyszczącą w ciemności (która zawierała promieniotwórczy Rad).

2. Nie są przechowywane w beczkach ropy

opularne zdjęcia sugerują, że beczki z odpadami wyglądają trochę tak, jakby zawierały olej. Ale odpady z przemysłu jądrowego przybierają różne formy i niewiele z nich faktycznie wygląda jak ropa naftowa.

Niektóre rzeczy są klasyfikowane, jako odpady promieniotwórcze, ponieważ są pokryte niebezpiecznymi cząstkami promieniotwórczymi, które bardzo trudno byłoby usunąć z ich powierzchni. Obejmuje to między innymi filtry z systemów wentylacyjnych i kombinezony, które noszą pracownicy, aby zapobiec przedostawaniu się takich cząstek na skórę. Obejmuje to również skrawki metalu, piasek używany w procesach uzdatniania wody i gruz. Odpadami promieniotwórczymi są też np. izotopowe czujki dymu zawierające izotop ameryku 241Am.

Rzeczy naprawdę promieniotwórcze pochodzą z wypalonego paliwa jądrowego, głównie uranu, który został użyty w reaktorze, a niektóre z nich uległy rozpadowi promieniotwórczemu, który przekształca go w różne pierwiastki chemiczne. Wypalone paliwo rozpuszcza się w kwasie, dzięki czemu użyteczne pierwiastki chemiczne można wydobyć i wykorzystać do produkcji nowego paliwa.

Pozostałe odpady płynne są następnie przekształcane z powrotem w ciało stałe (szkło), co ułatwia manipulowanie nimi. Tego rodzaju odpady nie zajmują dużo przestrzeni fizycznej, ale odpowiadają za większość promieniotwórczości w wykazie odpadów jądrowych.

3. Są pakowane według bardzo wysokich standardów

Większość stałych odpadów umieszcza się w 500-litrowym bębnie (okrągłym pojemniku w kształcie bębna), a następnie wylewa się na nie bardzo specyficzny rodzaj i określoną ilość cementu. Oblewa on odpady i zamienia je w mocny i solidny blok, który jest odporny na promieniowanie w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak plastik.

Niektóre rodzaje odpadów przed ich cementowaniem są zgniatane w specjalistycznej maszynie. Tam, gdzie odpady płynne są przekształcane w szkło, muszą spełniać pewne kryteria jakościowe, takie jak ilość energii, jaka może być emitowana z izotopów promieniotwórczych. Kryteria te zapewniają bezpieczne przechowywanie odpadów przez długi czas.

Niektóre z odpadów są tak silnie promieniotwórcze, że się nagrzewają. Zużyte paliwo jądrowe zawiera wiele różnych pierwiastków promieniotwórczych, a niektóre z nich bardzo szybko rozpadają się. Podczas takiego rozpadu, wydzielają dużo energii, która może zostać pochłonięta przez ich otoczenie, dzięki czemu są ciepłe. Dlatego przechowuje się je pod wodą, która stanowi barierę przed promieniowaniem i jednocześnie chłodzi paliwo.

4. Niektóre z nich mogą być bezpiecznie obsługiwane

Promieniowanie jest wszędzie wokół nas. Pochodzi ze skał w ziemi, z kosmosu i niektórych procedur medycznych, takich jak promieniowanie rentgenowskie.

Jeśli otrzymasz dużą ilości promieniowania, może to spowodować szkody w twoim organizmie, ale z niewielkimi ilościami można bezpiecznie sobie poradzić. Dlatego pracownicy mający kontakt z promieniowaniem mają ograniczenia, których się trzymają. Osoba pracująca z promieniowaniem może otrzymywać dawkę 20 milisiwertów rocznie (siwert jest miarą promieniotwórczości). Dla porównania, podczas prześwietlenia klatki piersiowej otrzymujesz dawkę promieniowania 0,1 milisiwertów.

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 11.05.2020r. 20:55
Aż dziwne, że żaden z polskich propagatorów atomu nie dodał jeszcze następnych czterech a może nawet pięciu rzeczy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 11-05-2020r. 22:24 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ttt 12.05.2020r. 08:43
jak wyglada studuiumn/badanie miejsca na skladowsko zuzytow pretow paliwowych na przykladzie Szwajcarii... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE