ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

IAEA: w dziecięcej radiologii i medycynie nuklearnej mogą być wykorzystywane zmniejszone ilości promieniowania
31.03.2020r. 16:27

Dzieci stanowią odrębną grupę pacjentów pod względem obrazowania medycznego. Ich wzrost, fizjologia i lokalizacja narządów zmieniają się wraz z rozwojem dziecka. Ponadto ustalając odpowiednią dawkę promieniowania dla dzieci należy wziąć pod uwagę fakt, że dzieci mają dłuższą oczekiwaną długość życia niż dorośli. Wreszcie u małych dzieci może być konieczne ich unieruchomienie, uspokojenie polekowe lub znieczulenie, aby zapewnić niezbędną jakość obrazowania.
Ważne jest, aby ocenić i zoptymalizować dawkę promieniowania bez obniżania jakości obrazu, a ewolucja technologii obrazowania i wykrywania nieprawidłowości oraz technik optymalizacji dawki może pomóc w zapewnieniu, że dawka dostarczona każdemu pacjentowi będzie możliwie najniższa.

Realizowany niedawno Koordynowany Projekt Badawczy (CRP) IAEA (Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej) "Ocena i optymalizacja obrazowania pediatrycznego" wykazał, że w dziecięcej radiologii i medycynie nuklearnej mogą być wykorzystywane zmniejszone ilości promieniowania. Ponadto projekt wykazał konieczność ścisłej koordynacji między fizykami medycznymi oraz zespołami radiologii i medycyny nuklearnej.

Ogólnym celem badań było zwiększenie możliwości państw członkowskich IAEA poprawy wydajności istniejących metod obrazowania medycznego u dzieci oraz optymalizacja dawki promieniowania podawanej pacjentom pediatrycznym przy jednoczesnym utrzymaniu jakości obrazu niezbędnej do postawienia jednoznacznej diagnozy.

Zarówno medycyna nuklearna, jak i diagnostyka radiologiczna zostały uwzględnione w badaniach, które miały następujące cele szczegółowe:
- Ilościowe określenie procedur dotyczących pacjentów pediatrycznych w radiologii diagnostycznej i medycynie nuklearnej pod względem dawki i jakości obrazu.
- Opracowanie narzędzi odpowiednich do szkolenia lub informacji w pediatrycznej praktyce klinicznej.
- Zapewnienie poradników i pomoc państwom członkowskim IAEA w zakresie oceny praktyk pediatrycznych i metod ich optymalizacji.
- Ocena wpływu szkoleń na optymalizację ze szczególnym uwzględnieniem typowych dostarczonych dawek i przepisanych terapii w odniesieniu do Diagnostycznych Poziomów Odniesienia (maksymalny poziom dawki, przy którym należy rozpocząć badanie adekwatności zastosowanej dawki).

W wyniku CRP opracowano nowe wytyczne dla oddziałów radiologii i medycyny nuklearnej na całym świecie. Stwierdzono, że kluczowym elementem skutecznej strategii optymalizacji są fizycy medyczni ściśle współpracujący z technologami i specjalistami radioterapii.

"Ocena i doskonalenie praktyk jest wyraźną korzyścią z tego CRP", powiedział Harry Delis, fizyk specjalizujący się w diagnostycznej medycynie radiologicznej z IAEA. "Równie ważne jest jednoczesne koncentrowanie się na dzieciach i tworzenie międzynarodowej sieci naukowców współpracujących w dziedzinie obrazowania pediatrycznego."

W ramach projektu przyjrzano się procesowi optymalizacji. Największe wyzwania stwierdzono w gromadzeniu wiarygodnych danych dotyczących dawki i uzyskiwaniu danych dotyczących jakości obrazu. We wszystkich uczestniczących ośrodkach, w których stwierdzono, że stosowane systemy obrazowania nie są optymalne zmieniono parametry obrazowania lub ilość przepisanych procedur co skutkowało zmniejszeniem narażenia pediatrycznych pacjentów. Na potrzeby projektu opracowano standardowe formularze do gromadzenia danych, które zostaną udostępnione państwom członkowskim IAEA.

"Ostatecznymi beneficjentami tego CRP jest duża liczba pacjentów pediatrycznych poddawanych procedurom diagnostycznym z wykorzystaniem promieniowania jonizującego", powiedział Gian Luca Poli, fizyk medyczny medycyny nuklearnej IAEA. "Projekt doprowadził do znacznego ograniczenia procedur przepisywanych w związku z badaniami medycyny nuklearnej, co w efekcie dało istotne i odpowiednie zmniejszenie dawek promieniowania dla dzieci."

CRP wywołał szereg pozytywnych skutków w uczestniczących państwach członkowskich IAEA. Wiele z nich zastosowało działania optymalizacyjne zdefiniowane w projekcie. Wyniki zaprezentowano na konferencjach (12 abstraktów), opublikowano je (24 artykuły) i wykorzystano w 3 pracach magisterskich z fizyki medycznej. Projekt został zrealizowany przez Wydział Fizyki Dozymetrii i Promieniowania Medycznego IAEA.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA)

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE