ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

Elektrownie jądrowe jak antybiotyki
07.06.2019r. 10:21

Marcin Brożek
Czy w Polsce opłaca się budować sektor energetyki jądrowej? To pytanie z gatunku: czy ludzie powinni zażywać antybiotyki? Jeśli padnie odpowiedź "Tak", to wówczas można mieć pretensje, że odpowiadający chce, niepotrzebnie, faszerować zdrowych ludzi antybiotykami. Jeśli odpowiedź "Nie", to można odpowiadającej osobie zarzucić, że nie chce pomagać chorym ludziom. Zatem jaka jest poprawna odpowiedź? Otóż najsensowniej powiedzieć: kiedy jest taka potrzeba/konieczność, to należy zażywać.
Analogicznie jest z budowaniem elektrowni jądrowych. Jeśli rzetelny, jawny i dokładny rachunek ekonomiczny wskazuje, że warto, to wówczas należało by je zbudować. Jednakże, w polskich realiach, przysłowiowego "konia z rzędem" temu, kto będzie wstanie wskazać wszystkie potrzebne do takiej analizy dane.

Po co, w ogóle, rozważać budowanie (finansowane, współfinansowane lub co najmniej gwarantowane przez instytucje i/lub spółki Skarbu Państwa) elektrowni jądrowych? Przede wszystkim po to, aby Obywatele, ale także firmy, czyli ogólnie - odbiorcy, mieli tani i dostarczany bez zakłóceń "prąd w gniazdku". Przynajmniej taki cel powinno sobie postawić racjonalne i zorientowane na potrzeby swoich mieszkańców państwo. Szacunkowy koszt 1 GWe (gigawat mocy elektrycznej) to około 20 miliardów PLN, co, dla pierwszej elektrowni jądrowej, dawało by około 60 mld zł. Aczkolwiek Ministerstwo Energii wskazywało kwoty rzędu 75 mld, jednak czy te koszty uwzględniają ryzyka przekroczenia szacunkowych wydatków, jak to ma miejsce, m. in., we Flamanville-3(Francja), Olkiluoto-3(Finlandia), Hayiang-1 (Chiny), Vogtle-4 (USA) i innych?

Niezbyt liczne analizy wskazują, że dystrybucja energii elektrycznej z elektrowni jądrowych (jej "rozprowadzenie" wśród odbiorców) wymagała by zbudowania zupełnie nowych linii przesyłowych 400 kV lub 750 kV, w ilości około 1500 do 2000 km, aby minimalizować tzw. starty na przesyle. To kolejne istotne koszty, rzędu 1,5 do 2 miliardów euro. Zatem koszty te należy uwzględnić w analizach opłacalności.

Kolejny aspekt - susza hydrologiczna. W Polsce stosunkowo niedawne ograniczenia w dostawie en. elektrycznej wynikały głównie z niedoborów wody. Elektrownie jądrowe, jak każda elektrownia cieplna (węglowa, gazowa, etc.) wymagają olbrzymich ilości wody do chłodzenia skraplaczy turbin, napędzających generatory, które to ciepło musi zostać wyemitowane do otoczenia - poza obieg termodynamiczny elektrowni. W tym celu część elektrowni buduje tzw. chłodnie kominowe. Powoduje to starty wody (unoszonej w postaci pary do otoczenia), która musi być stale uzupełniania. Inne rozwiązanie to bezpośredni zrzut wody do zbiorników wodnych (np. elektrownia węglowa Rybnik lub Połaniec) albo do morza. Ochrona środowiska naturalnego limituje możliwość bezpośredniego zrzucania do zbiorników słodkowodnych. Zbudowanie wszystkich elektrowni jądrowych wyłącznie nad brzegami Bałtyku, mija się z celem, gdyż odbiorcy nie są skupieni wyłącznie na wybrzeżu.

Następny aspekt, jeśli budować sektor energetyki jądrowej, to ile reaktorów należało by zbudować? Wybudowanie 1 lub 2 reaktorów (pojedyncza elektrownia jądrowa) jest ekonomicznie nieuzasadnione. Zatem, jeśli plany zbudowania elektrowni jądrowych, miały by być brane na poważnie, wówczas należało by założyć i, co ważniejsze, znaleźć środki inwestycyjne, na zbudowanie minimum 6 - 8 reaktorów, czyli szacunkowo (zależnie od wybranego dostawcy technologii) około 7 do 10 GWe mocy zainstalowanej.

Pamiętając jednocześnie, że w planach rozwoju gospodarczego są projekty także wymagające wydania wielu miliardów PLN (z nadzieją, że inwestycje te kiedyś się zwrócą) m. in. Centralny Port Komunikacyjny (ok. 35 mld zł), masowy transport rzeczny - regulacja i przystosowanie dróg wodnych, np. Odrzańska Droga Wodna (30 mld zł) i inne. To "tylko" projekty/potrzeby infrastrukturalne, a należy pamiętać o wielomiliardowych projektach socjalnych, które ze względu na wiele czynników, także musza być uwzględniane przy wydatkach. Nie należy, rzecz jasna, przeciwstawiać inwestycji w infrastrukturę działaniom innych resortów, jednakże planując wydatki, trzeba mieć świadomość ograniczeń, świadomość "wydolności finansowej".

Być może rozwiązaniem ułatwiającym wdrożenie oraz "przyspieszającym" czas, kiedy technologie jądrowe "zaczną zarabiać", czyli rozwiązaniem skracającym okres gdy dochody z działalności firm na terenie Polski (wykorzystujących reaktory jądrowe w pełnej skali przemysłowej) jeszcze nie wyrównały wydatków zainwestowanych w ich wybudowanie, była by tzw. poligeneracja w elektrowniach jądrowych.

Dobrze znane są systemy kogenracji, jak też trójgenracji, czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej, energii cieplnej na potrzeby bytowe oraz tzw. chłód użytkowy. Jednakże występują także układy poligenracyjne, tj. gdy konkretna forma energii generowana w elektrowni (danego rodzaju) wykorzystywana jest do "napędzania" więcej niż 3ech, różnych układów lub systemów.

W ramach poligeneracji, mogą także mieścić się działania na rzecz stosunkowo łatwego połączenia i synergii (nie koniecznie miejscowej, lecz np. funkcjonalnej) z innymi gałęziami przemysłu, co znacząco mogło by ułatwić zbudowanie reaktorów jądrowych w pełnej skali przemysłowej w Polsce.

Skorelowanie, skrótowo nazywając, energii jądrowej (różnie przetworzonej) i "dostarczenie" jej tak, aby ona wspierała produkcję w branżach znacznie bardziej dochodowych niż ciepłownictwo, czyli tzw. kogeneracja (nie ujmując nic z istotności zaspokojenia tej potrzeby bytowej) spowoduje, że dochody z tego tytułu będą znacznie wyższe, niż z kogeneracji (jądrowej). Zmniejszy to ryzyko inwestycyjne. Jednocześnie nie wyklucza to możliwości optymalizacji (np. operując BAT - Best Available Techniques) kogeneracji, tj. że ciepłownictwo także może zostać wsparte i ulepszone przez en. jądrową. Z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa technologii jądrowych, w tym także zasad i wymogów lokalizacji reaktorów jądrowych. Poligeneracja to, sam w sobie, obszerny temat, być może do osobnych analiz.

Wskazane wcześniej problemy i zagadnienia, to oczywiście nie wszystkie aspekty, jakie przy implementowaniu sektora energetyki jądrowej należało by uwzględnić i lista ta jest znacznie dłuższa, jednakże chodzi tu o uwypuklenie zagadnień.

Budżet państwa nie jest z gumy, zatem należy wszelkie wydatki, także te związane z energetyką jądrową, planować tak aby nie doszło do zadyszki inwestycyjnej, która może zablokować lub uniemożliwić racjonalne i skuteczne wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce. Jeśli sięgniemy kilka, czy kilkanaście lat wstecz, czy poprzednie ekipy rządowe takie uwarunkowania uwzględniały? Jak również, czy obecne plany, szacunki i analizy rządowe takie fakty uwzględniają? Są to pytania, na dzień dzisiejszy, otwarte.

Autor jest absolwentem kierunku "Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie (ISD) - Zaawansowane Materiały dla Nowoczesnych Technologii i Energetyki" prowadzonego w latach 2009-2015 przez Instytut Fizyki Jądrowej PAN wraz z AGH w Krakowie oraz IKiFP PAN w Krakowie. Jest także współautorem opatentowanego systemu zabezpieczenia elektrowni jądrowych, patent nr.: Pat. 225363 w UPRP.

KOMENTARZE ( 9 )


Autor: zgryźliwy 07.06.2019r. 11:20
Autor opisuje trudności, które są marginalne. W Bełchatowie "po środku suszy hydrologicznej" jest woda dla... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 07.06.2019r. 15:01
Jeden z bardziej wyważonych poglądów na temat energetyki jądrowej w Polsce. Trochę się autor zagalopował z kosztami,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Zygmunt Parczewski 10.06.2019r. 08:18
Interesujące spojrzenie zaprezentowane przez Autora ze spokojem i troską o zasygnalizowane kategorie kosztów i... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 20-06-2019r. 13:11 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: q 10.06.2019r. 10:59
Czy ktoś w tym kraju spina program jądrowy? czemu ma służyć ten artykuł i temu podobne? zgroza organizacyjna!... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 20-06-2019r. 13:14 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Jerzy Lipka 17.06.2019r. 14:39
Trzeba zawsze pamiętać o stosunku poniesionych nakładów na daną inwestycję do korzyści z niej wynikających.... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 20-06-2019r. 13:09 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE