ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


Atom na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii
25.01.2019r. 10:42

17 stycznia br. w gmachu Sejmu RP odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii, którego głównym tematem były założenia projektu "Polityki Energetycznej Polski do 2040 r." przygotowanego przez ministerstwo energii.

W posiedzeniu Zespołu udział wzięli przedstawiciele ministerstwa energii, posłowie, senatorowie oraz przedstawiciele gospodarki, górnictwa oraz nauki. Marcin Roszkowski, Prezes Instytutu Jagiellońskiego przedstawił prezentację na temat wpływu Polityki Energetycznej Polski 2040+ na poprawę konkurencyjności polskiej gospodarki. Drugie wystąpienie prof. dr inż. Andrzeja Strupczewskiego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku poświęcone było prezentacji raportu OECD pn. "Porównanie wpływu OZE i energii jądrowej na system energetyczny".

Główną tezą, z którą zgodzili się wszyscy uczestnicy spotkania było stwierdzenie, iż musimy zrezygnować z dalszego rozwijania energetyki opartej na węglu i dokładnie przemyśleć, na jakich niskoemisyjnych źródłach oprzeć w przyszłości polską energetykę. Profesor Andrzej Strupczewski w swoim wystąpieniu zaznaczył, że obecnie istnieją tylko dwa takie źródła: energetyka jądrowa oraz OZE.

- Jednak na przykładzie Niemiec widzimy, i to zostało zaznaczone w raporcie OECD, że chociaż źródła odnawialne są niskoemisyjne to jednak nie są źródłem pewnym, gdyż dotyczą ich liczne wyłączenia i spadki produkcji mocy - powiedział prof. A. Strupczewski - Wyłączenia w przypadku braku wiatru lub słońca dotyczą kilku godzin, a w skrajnych przypadkach nawet dni. OZE musi być wtedy zastępowane przez inne, stabilniejsze rodzaje energii - zaznaczył.

Alternatywą dla OZE może być elektrownia jądrowa - dodał prof. A. Strupczewski - gdyż poza stabilnością dostaw bierze również pełną odpowiedzialność za swoje odpady i zapewnia czyste powietrze, wodę oraz glebę - powiedział - Obecnie elektrownie jądrowe dostarczają ponad połowę czystej energii w Unii Europejskiej - podkreślił.

Marcin Roszkowski, Prezes Instytutu Jagiellońskiego, zaznaczył jednak, że jego zdaniem przedstawiony program budowy elektrowni jądrowej jest zbyt ambitny, a jego założenia zbyt optymistyczne. - Niemal 100% projektów jądrowych na świecie znacznie przekracza założony budżet czasami nawet dwukrotnie - dodał.

Wśród licznych głosów dyskusji szczególnie warto zwrócić uwagę na wypowiedzi przedstawicieli branży górniczej. Piotr Bojarski wiceprezes Zarządu ds. produkcji Polskiej Grupy Górniczej S.A. jako przedstawiciel sektora węglowego uważa, że nie ma innego wyjścia jak budowa w Polsce elektrowni jądrowej. - To jest jedyne źródło, które może zapewnić stabilne dostawy energii i zastąpić źródła węglowe - podkreślił.

Podobną opinię wyraził Jerzy Markowski - ekspert ds. energetyki, były minister gospodarki - W dzisiejszej dyskusji chciałbym podkreślić trzy ważne kwestie: rosnąca świadomość społeczna, kurczenie się zasobów węgla kamiennego i brunatnego oraz bierność wobec polityki jądrowej - powiedział.

W mojej opinii należy skończyć z pytaniem "Czy musimy zająć się energią jądrową"?, bo nie ma żadnej wątpliwości, że należy to zrobić. Nie mamy bowiem alternatywy i należy to śmiało powiedzieć - zaznaczył. - We współczesnym świecie nie możemy dopuścić do deficytu dostępu do energii elektrycznej. Jako górnik chcę stanowczo podkreślić, że przemysł węglowy zdaje sobie sprawę z własnych ograniczeń i nie jest prawdą, że walczymy z energetyką jądrową - podkreślił.

Podobnego zdania był również Jan Klawiter, poseł na Sejm RP, który powiedział, że energia elektryczna to fundament gospodarki i trzeba o niej dyskutować jak najczęściej. - Energia jądrowa jest dla nas najlepszym rozwiązaniem, które musimy promować, bo jest najczystsza, najtańsza i najszybciej nas prowadzi w kierunku realizacji celów klimatycznych, które stawia przed nami Unia Europejska - dodał.

Parlamentarny Zespół Górnictwa i Energii powstał w 2016 r. W jego skład wchodzi obecnie 29 posłów i senatorów zainteresowanych rozwiązywaniem problemów polskiego górnictwa. Zespół został utworzony w celu formowania strategii rozwoju górnictwa, wsparcia procesu modernizacji polskiego
górnictwa oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Współpracuje w szczególności z właściwymi komisjami Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego, Kancelarią Prezydenta RP, Radą Ministrów i innymi organami administracji rządowej, jednostkami samorządu terytorialnego, środowiskami naukowymi, uczelniami wyższymi i organizacjami zawodowymi oraz organizacjami pozarządowymi.
Sejm RP

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Ekonomista 25.01.2019r. 15:13
Zaklinanie rzeczywistości. A kasy jak nie ma tak nie ma. Zresztą nie ma co się wstydzić Brytyjczycy znacznie bogatsi... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 28-01-2019r. 21:35 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 25.01.2019r. 19:08
Może i Niemcy likwidują, ale dziś 25.01.2019 g.19:05 pracuje 9,47 GW atomu. A jak przyjdzie do likwidacji, to jednak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 29.01.2019r. 17:44
Pełna zgoda ponad podziałami, że trzeba atom budować. Ale czy jest zgoda, kto wyłoży kasę?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE