ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

W POLSCE ...

W styczniu 2009 roku rząd przyjął program energetyki jądrowej. Za budowę elektrowni jądrowej odpowiedzialna będzie Polska Grupa Energetyczna. Do połowy 2010 r. roku PGE chce powołać konsorcjum, które zajmie się budową elektrowni. Wybór dokonany zostanie spośród technologii amerykańsko-japońskiej, koreańskiej, francuskiej i rosyjskiej, która jeszcze nie jest sprawdzona, oraz kanadyjskiej, ale związaną z tzw. ciężką wodą.

W maju ubiegłego roku premier powołał Hannę Trojanowską na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Energetyki Jądrowej.

W sierpniu 2009 r. Rada Ministrów przyjęła ramowy harmonogram działań na rzecz energetyki jądrowej, który przewiduje, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce rozpocznie się w 2016 r. Planowane działania zostały podzielone na cztery etapy.

W I etapie - do 31 grudnia 2010 r. - rząd powinien przyjąć Program polskiej energetyki jądrowej. Będzie on stanowić kompleksową podstawę wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce. W Programie określone zostaną m.in.: szczegółowy zakres działań i terminy ich realizacji, liczba, wielkość i możliwe lokalizacje elektrowni jądrowych, koszty wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce i budowy towarzyszącej jej infrastruktury, skutki gospodarcze i społeczne budowy elektrowni jądrowych.

MG przewiduje, że projekt Programu zostanie przygotowany do 30 czerwca 2010 r. Dokument zostanie następnie skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, tak aby pod koniec 2010 r. mógł być przyjęty przez Radę Ministrów. Działaniom tym towarzyszyć będzie ogólnopolska kampania informacyjna i edukacyjna.

W pierwszym etapie mają zostać przygotowane m.in.: projekty niezbędnych aktów prawnych. Na zlecenie MG powstaną także analizy finansowe wytwarzania energii elektrycznej z atomu oraz analizy lokalizacyjne składowisk odpadów. Opracowany zostanie też program szkolenia kadr dla energetyki jądrowej.

Obecnie Ministerstwo Gospodarki przygotowuje założenia do pakietu 8 ustaw, które będą regulowały funkcjonowanie sektora atomowego. Oprócz przepisów, które umożliwią inwestycje, zostanie unowocześnione i wzmocnione prawo dotyczące bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Kontrolę nad tymi obszarami będzie sprawować dozór jądrowy. Przygotowane zostaną także ustawy o gospodarce odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem.

Nad wyborem najlepszych rozwiązań w zakresie zagospodarowanie odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego pracuje zespół do spraw opracowania Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym. Jego zadaniem jest m.in. rozstrzygnięcie kwestii wyboru między zamkniętym cyklem paliwowym (z odzyskiem materiałów rozszczepialnych) a cyklem paliwowym otwartym. W tym ostatnim wariancie do składowiska trafia całe paliwo zawierające 96 proc. materiałów rozszczepialnych, a spadek jego aktywności jest powolny i wymaga utrzymania odpadów w separacji przez dziesiątki tysięcy lat.

W cyklu zamkniętym zaś, po ostudzeniu wypalonego paliwa, przewozi się je do zakładu przerobu, gdzie odzyskuje się materiały rozszczepialne, które mogą być ponownie wykorzystane w paliwie. W tym wariancie tylko prawdziwe odpady, nie nadające się do rozszczepienia, usuwa się do ostatecznego składowania.

Niezależnie od tego prowadzone są również prace nad ustaleniem lokalizacji nowego składowiska odpadów promieniotwórczych nisko i średnio aktywnych. Dotychczasowe składowisko w Różanie bowiem zapełnia się.

W celu zoptymalizowania prac nad Programem Prezes Rady Ministrów powoła Zespół do spraw Polskiej Energetyki Jądrowej. Planuje się również utworzenie Społecznego Zespołu Doradców przy Pełnomocniku Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej. W jego skład wejdą eksperci z dziedziny ekonomii, energetyki jądrowej, atomistyki i ochrony środowiska.

Zgodnie z założeniami dokumentu, inwestor - PGE - powinien w tym czasie przygotować stosowne analizy przedinwestycyjne. Przewiduje się także powołanie podmiotów, które opracują warunki wdrożenia wiodących technologii energetyki jądrowej. W tym okresie zaplanowano również utworzenie konsorcjum dla budowy pierwszej elektrowni.

W II etapie - od stycznia 2011 r. do końca grudnia 2013 r. - powinien zostać zawarty kontrakt na budowę pierwszej elektrowni jądrowej. Oczekuje się, że inwestor w tym etapie wybierze ostateczną lokalizację elektrowni, określi źródła finansowania inwestycji, wybierze technologię i wyłoni jej dostawcę. Ponadto przeprowadzone zostaną badania zasobów uranu w Polsce.

Etap III - od stycznia 2014 r. do końca grudnia 2015 r. - będzie poświęcony przygotowaniu projektu technicznego elektrowni i uzyskaniu wszystkich niezbędnych uzgodnień. MG przewiduje, że w tym czasie zostanie rozpoczęta budowa składowiska nisko i średnio aktywnych odpadów promieniotwórczych. Kontynuowana będzie także kampania informacyjno-edukacyjna.

W etapie IV - od stycznia 2016 r. do 31.12.2020 r. - rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Przyjęta przez rząd "Polityka energetyczna do 2030 r." zakłada, że pierwsza elektrownia jądrowa ma być uruchomiona w 2020 r., a w 2030 r. energia z elektrowni jądrowych ma pokryć 6,5 proc. krajowego zapotrzebowania.

W listopadzie 2009 r. PGE i EDF podpisały memorandum w sprawie rozpoczęcia współpracy w zakresie energii jądrowej. Memorandum przewiduje wspólne przeprowadzenie prac studialnych w zakresie wykonalności rozwoju reaktorów jądrowych w technologii EPR w Polsce i wykonalności budowy pierwszego bloku EPR w Polsce do 2020 roku.

28 propozycji lokalizacji elektrowni jądrowych w Polsce

Lp. Nazwa Dane geograficzne Podmiot zgłaszający
1 Bełchatów Gmina Kleszczów, Powiat Bełchatów, Woj. Łódzkie Marszałek Województwa Łódzkiego i PGE Elektrownia Bełchatów S.A.
2 Chełmno Gmina Chełmno, Powiat Chełmno, Woj. Kujawsko-Pomorskie Lokalizacja rezerwowa z lat 80.
3 Choczewo Gmina Choczewo, Woj. Pomorskie  
4 Chotcza Gmina Chotcza, Woj. Lubelskie Lokalizacja rezerwowa z lat 80.
5 Dębogóra Gmina Widuchowa, Powiat Gryfino, Woj. Zachodniopomorskie Marszałek Woj. Zachodniopomorskiego
6 Gościeradów Gmina: Gościeradów, Powiat Kraśnik, Woj. Lubelskie Lokalizacja rezerwowa z lat 80., Marszałek Woj. Lubelskiego
7 Karolewo Gmina Nowy Duninów, Woj. Kujawsko-Pomorskie Lokalizacja rezerwowa z lat 80.
8 Kopań Gmina Darłowo, Powiat Sławno, Woj. Pomorskie Lokalizacja rezerwowa z lat 80.
9 Kozienice Gmina Kozienice, Powiat Kozienice, nad Wisłą w Woj. Mazowieckim. Elektrownia Kozienice
10 Krzymów Gmina Chojna, Powiat Gryfino, Woj. Zachodniopomorskie Marszałek Woj. Zachodniopomorskiego
11 Krzywiec Gmina Marianowo, Powiat Stargard Szczeciński, Woj. Zachodniopomorskie Marszałek Woj. Zachodniopomorskiego
12 Lisowo Gmina Marianowo, Powiat Stargard Szczeciński, Woj. Zachodniopomorskie Marszałek Woj. Zachodniopomorskiego
13 Lubatowo-Kopalino Gmina Choczewo, Powiat Wejherowo, Woj. Pomorskie Marszałek Woj. Pomorskiego
14 Małkinia Gmina Zaremby Kościelne, Powiat Ostrów Mazowiecka, Woj. Mazowieckie Lokalizacja rezerwowa z lat 80.
15 Nieszawa Gmina Nieszawa, Powiat Aleksandrów Kujawski. Woj. Kujawsko-Pomorskie Marszałek Woj. Kujawsko-Pomorskiego
16 Nowe Miasto Gmina Nowe Miasto, Powiat Płońsk, Woj. Mazowieckie Lokalizacja rezerwowa z lat 80.
17 Pątnów Gmina Konin, Woj. Wielkopolskie Elektrownia Pątnów - Zespół PAK
18 Pniewo Gmina Gryfino, Powiat Gryfino, Woj. Zachodniopomorskie Marszałek Woj. Zachodniopomorskiego
19 Pniewo-Krajnik Gmina Gryfino, Powiat Gryfino, Woj. Zachodniopomorskie Marszałek Woj. Zachodniopomorskiego
20 Połaniec Gmina Połaniec, Powiat Staszów, Woj. Świętokrzyskie Marszałek Woj. Świętokrzyskiego
21 Stepnica 1 Gmina Stepnica, Woj. Zachodniopomorskie Marszałek Woj. Zachodniopomorskiego
22 Stepnica 2 Gmina Stepnica, Woj. Zachodniopomorskie Marszałek Woj. Zachodniopomorskiego
23 Tczew Gmina Tczew, Powiat Tczew, Woj. Pomorskie Firmy energetyczne
24 Warta-Klempicz Gmina Lubasz, Powiat Piła, nad Wartą, Woj. Wielkopolskie Marszałek Woj. Wielkopolskiego i lokalizacja z lat 80., BSiPE „Energoprojekt-Warszawa” przeprowadziło kompletne i szczegółowe badania warunków demograficznych, zagospodarowania terenu, komunikacji, meteorologiczno-hydrologicznych, geologicznych, sejsmiczno-tektonicznych, ekologicznych i wpływu czynników zewnętrznych
25 Wiechowo Gmina Marianowo, Powiat Stargard Szczeciński, Woj. Zachodniopomorskie Marszałek Woj. Zachodniopomorskiego
26 Wyszków Gmina Zabrodzie, Powiat Wyszków, Woj. Mazowieckie Lokalizacja rezerwowa z lat 80.
27 Żarnowiec Gmina: Krokowa, Powiat Wejherowo, Woj. Pomorskie Marszałek Woj. Pomorskiego i lokalizacja z lat 80., BSiPE „Energoprojekt-Warszawa” przeprowadziło kompletne i szczegółowe badania warunków demograficznych, zagospodarowania terenu, komunikacji, meteorologiczno-hydrologicznych, geologicznych, sejsmiczno-tektonicznych, ekologicznych i wpływu czynników zewnętrznych
28 - Województwo Podlaskie - w trakcie wskazywania Marszałek Woj. PodlaskiegoPokaż 28 propozycji lokalizacji elektrowni jądrowych na większej mapie

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Rafał 10.09.2008r. 09:05
Pani Kira Po pierwsze to nie prawda że Polski nie stać na zabezpieczenia elektrowni jakie ma obecnie Francja. Polskę będzie stać na lepsze zabezpieczenie. Bedziemy mieli o wiele nowsze elektrownie jądrowe niz te które posiadaja Francuzi. Po drugie. Efekt cieplarniany spowodowany spalaniem paliw kopalnych jest faktem tego już nie negują żadni powazni naukowcy, natomiast odemienne zadanie mają jedynie ci którzy są opłacani przez koncerny energetyczne. Dlatego w tej chwili nie ma już mowy o możliwm wzroscie temp ale o fakcie wzrostu z ktorym coś trzeba zrobić. Po trzecie Polska ma zasoby uranu sudetach oceniane na 2500 ton choć nie wykluczone że było by go więcej to wystarczy na około 20 lat dla jednej elektrowni. Problemem nie jest sam uran ale to że mozna go eksportować nawet z australii czy kanady. Do elektrowni jadrowej duzej mocy potrzeba go tak malo że na rok może go dostarczyć niemal jeden samolot. Dla porownania do elektrowni Bełchatów jedzie 24 h na dobę taśmociąg z węglem brutanym z pobliskiej kopalni a jego liczba to miloiony ton rocznie! Po czwarte Koszt energii w elektrowni atomowej tylko 1-2% zależy od ceny paliwa wiec nawet jak jego cena wzrosnie o 100% to będzie 2-4% wiec tyle co nic.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE