Projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce powstał w wyniku analiz dotyczących potrzeb i możliwych kierunków rozwoju krajowej energetyki, a także trendów w europejskiej polityce energetycznej i wynikających z nich wymogów związanych z ochroną środowiska. Impulsem do rozwoju projektu była podjęta w styczniu 2009 r. decyzja polskiego rządu o rozpoczęciu prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej. Zadanie związane z budową i eksploatacją pierwszej polskiej elektrowni jądrowej zostało powierzone PGE Polskiej Grupie Energetycznej SA. Zdecydowało o tym doświadczenie spółki w realizacji dużych projektów inwestycyjnych, jej stabilna pozycja ekonomiczna i potencjał finansowy. Za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę, a także późniejszą eksploatację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Grupie Kapitałowej PGE odpowiada spółka PGE EJ 1 sp. z o.o. przy współpracy z Departamentem Energetyki Jądrowej.
Koszt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w zależności od jej mocy szacowany jest na 40-70 mld zł. Jej lokalizacja elektrowni powinna być znana na przełomie 2019/2020 roku.
W 2010 r. powołano PGE EJ 1 sp. z o.o. - spółkę celową, która odpowiada za bezpośrednie przygotowanie i realizację procesu inwestycyjnego budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe, w tym m.in. uzyskanie stosownych decyzji lokalizacyjnych i środowiskowych w oparciu o przeprowadzone badania lokalizacyjne i środowiskowe, przeprowadzenie postępowania zintegrowanego, budowę i późniejszą eksploatację elektrowni po wcześniejszym uzyskaniu wszelkich niezbędnych decyzji, zezwoleń i pozwoleń warunkujących bezpieczną budowę i eksploatację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
We wrześniu 2014 r. podpisana została umowa wspólników, na mocy której Enea, KGHM oraz Tauron odkupią od PGE Polskiej Grupy Energetycznej po 10 proc. (łącznie 30 proc.) udziałów w spółce PGE EJ 1. W październiku 2014 r. zgodę na koncentrację i nabycie udziałów PGE EJ 1 wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
"Z punktu widzenia możliwości finansowych muszę z tego projektu wycofać Tauron i KGHM. Ich deklaracja na poziomie udziału po 10 proc. spowodowałaby zobowiązania na poziomie 800-850 mln zł. KGHM ma kłopoty z aktywami zagranicznymi, a Tauron realizuje dużą inwestycję w Jaworznie. Już tylko z tej przyczyny muszę znaleźć kogoś innego" - poinformował w maju 2018 r. minister energii Krzysztof Tchórzewski.
PGE EJ 1 prowadziła badania i analizy w trzech potencjalnych lokalizacjach pierwszej polskiej elektrowni jądrowej: lokalizacji "Choczewo" i "Lubiatowo-Kopalino" (gmina Choczewo) oraz lokalizacji "Żarnowiec" (gminy Gniewino i Krokowa) w województwie pomorskim.
Przeprowadzone przez Spółkę PGE EJ 1 badania i analizy pozwoliły stwierdzić, że spośród rozpatrywanych terenów w województwie pomorskim lokalizacje "Lubiatowo-Kopalino" (gmina Choczewo) oraz "Żarnowiec" (gminy Gniewino i Krokowa) w największym stopniu spełniają społeczne i środowiskowe kryteria, jakim powinna odpowiadać lokalizacja elektrowni jądrowej.
25 maja 2016 roku Spółka uzyskała postanowienie o zakresie raportu o oddziaływaniu na środowisko. Spółka przeprowadziła działania mające na celu potwierdzenie zgodności zdefiniowanego zakresu badań z wydanym przez GDOŚ postanowieniem o zakresie raportu oceny oddziaływania na środowisko.
Spółka zdecydowała o prowadzeniu badań środowiskowych i lokalizacyjnych w dwóch wybranych lokalizacjach w celu zapewnienia efektywności dalszych prac projektowych oraz wypełnienia wymogów procedury środowiskowej.
"Lubiatowo-Kopalino" oraz "Żarnowiec" będą przedmiotem badań na potrzeby opracowania Raportu Oceny Oddziaływania na Środowisko dla Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Badania mają za zadanie potwierdzenie, że potencjalna lokalizacja będzie odpowiednia dla elektrowni jądrowej z punktu widzenia środowiska oraz bezpieczeństwa jądrowego.
Badania prowadzone będą zgodnie z polskimi przepisami oraz międzynarodowymi standardami i najlepszymi praktykami. Zgodnie z założeniami badania środowiskowe potrwają co najmniej rok, a lokalizacyjne - co najmniej dwa lata.
We wrześniu 2014 roku Spółka podpisała umowę z Inżynierem Kontraktu - firmą AMEC Nuclear UK Ltd.
Inżynier Kontraktu wspiera Inwestora (PGE EJ 1) w przygotowaniu i realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej, w szczególności w realizacji zadań i wypełnianiu obowiązków w stosunku do dostawcy technologii reaktora/głównego wykonawcy EPC (Engineering Procurement Construction) oraz pozostałych wykonawców kluczowych prac.
Inżynier Kontraktu wspierać będzie PGE EJ 1 w przygotowaniu i przeprowadzeniu tzw. postępowania zintegrowanego, łączącego kluczowe elementy projektu.
Źródła: PGE EJ 1, PAP