ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

W POLSCE ...
Projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce powstał w wyniku analiz dotyczących potrzeb i możliwych kierunków rozwoju krajowej energetyki, a także trendów w europejskiej polityce energetycznej i wynikających z nich wymogów związanych z ochroną środowiska. Impulsem do rozwoju projektu była podjęta w styczniu 2009 r. decyzja polskiego rządu o rozpoczęciu prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej. Zadanie związane z budową i eksploatacją pierwszej polskiej elektrowni jądrowej zostało powierzone PGE Polskiej Grupie Energetycznej SA. Zdecydowało o tym doświadczenie spółki w realizacji dużych projektów inwestycyjnych, jej stabilna pozycja ekonomiczna i potencjał finansowy. Za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę, a także późniejszą eksploatację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Grupie Kapitałowej PGE odpowiada spółka PGE EJ 1 sp. z o.o. przy współpracy z Departamentem Energetyki Jądrowej.

Koszt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w zależności od jej mocy szacowany jest na 40-70 mld zł. Jej lokalizacja elektrowni powinna być znana na przełomie 2019/2020 roku.

W 2010 r. powołano PGE EJ 1 sp. z o.o. - spółkę celową, która odpowiada za bezpośrednie przygotowanie i realizację procesu inwestycyjnego budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe, w tym m.in. uzyskanie stosownych decyzji lokalizacyjnych i środowiskowych w oparciu o przeprowadzone badania lokalizacyjne i środowiskowe, przeprowadzenie postępowania zintegrowanego, budowę i późniejszą eksploatację elektrowni po wcześniejszym uzyskaniu wszelkich niezbędnych decyzji, zezwoleń i pozwoleń warunkujących bezpieczną budowę i eksploatację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

We wrześniu 2014 r. podpisana została umowa wspólników, na mocy której Enea, KGHM oraz Tauron odkupią od PGE Polskiej Grupy Energetycznej po 10 proc. (łącznie 30 proc.) udziałów w spółce PGE EJ 1. W październiku 2014 r. zgodę na koncentrację i nabycie udziałów PGE EJ 1 wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Z punktu widzenia możliwości finansowych muszę z tego projektu wycofać Tauron i KGHM. Ich deklaracja na poziomie udziału po 10 proc. spowodowałaby zobowiązania na poziomie 800-850 mln zł. KGHM ma kłopoty z aktywami zagranicznymi, a Tauron realizuje dużą inwestycję w Jaworznie. Już tylko z tej przyczyny muszę znaleźć kogoś innego" - poinformował w maju 2018 r. minister energii Krzysztof Tchórzewski.

PGE EJ 1 prowadziła badania i analizy w trzech potencjalnych lokalizacjach pierwszej polskiej elektrowni jądrowej: lokalizacji "Choczewo" i "Lubiatowo-Kopalino" (gmina Choczewo) oraz lokalizacji "Żarnowiec" (gminy Gniewino i Krokowa) w województwie pomorskim.

Przeprowadzone przez Spółkę PGE EJ 1 badania i analizy pozwoliły stwierdzić, że spośród rozpatrywanych terenów w województwie pomorskim lokalizacje "Lubiatowo-Kopalino" (gmina Choczewo) oraz "Żarnowiec" (gminy Gniewino i Krokowa) w największym stopniu spełniają społeczne i środowiskowe kryteria, jakim powinna odpowiadać lokalizacja elektrowni jądrowej.

25 maja 2016 roku Spółka uzyskała postanowienie o zakresie raportu o oddziaływaniu na środowisko. Spółka przeprowadziła działania mające na celu potwierdzenie zgodności zdefiniowanego zakresu badań z wydanym przez GDOŚ postanowieniem o zakresie raportu oceny oddziaływania na środowisko.

Spółka zdecydowała o prowadzeniu badań środowiskowych i lokalizacyjnych w dwóch wybranych lokalizacjach w celu zapewnienia efektywności dalszych prac projektowych oraz wypełnienia wymogów procedury środowiskowej.

"Lubiatowo-Kopalino" oraz "Żarnowiec" będą przedmiotem badań na potrzeby opracowania Raportu Oceny Oddziaływania na Środowisko dla Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Badania mają za zadanie potwierdzenie, że potencjalna lokalizacja będzie odpowiednia dla elektrowni jądrowej z punktu widzenia środowiska oraz bezpieczeństwa jądrowego.

Badania prowadzone będą zgodnie z polskimi przepisami oraz międzynarodowymi standardami i najlepszymi praktykami. Zgodnie z założeniami badania środowiskowe potrwają co najmniej rok, a lokalizacyjne - co najmniej dwa lata.

We wrześniu 2014 roku Spółka podpisała umowę z Inżynierem Kontraktu - firmą AMEC Nuclear UK Ltd.

Inżynier Kontraktu wspiera Inwestora (PGE EJ 1) w przygotowaniu i realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej, w szczególności w realizacji zadań i wypełnianiu obowiązków w stosunku do dostawcy technologii reaktora/głównego wykonawcy EPC (Engineering Procurement Construction) oraz pozostałych wykonawców kluczowych prac.

Inżynier Kontraktu wspierać będzie PGE EJ 1 w przygotowaniu i przeprowadzeniu tzw. postępowania zintegrowanego, łączącego kluczowe elementy projektu.

Źródła: PGE EJ 1, PAP

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: kira 06.10.2007r. 10:58
wiadomo że wielu ludzi ma obawy przed budowa w naszym kraju elektrowni jądrowej,osobiście jestem jedną z nich.Zanim... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: dzc 26.11.2007r. 12:09
Elektrownia jądrowa jest nam potrzebna..., mówiąc że jestes przeciwnkiem budowy wykazujesz swoje zacofanie i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Niewidzialny 11.12.2007r. 15:20
Ale nie... nie... nie obrażajmy ludzi, którzy mają odmienne zdanie, to nie daje dobrego o nas świadectwa. Swoją drogą... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Rafał 10.09.2008r. 09:05
Pani Kira Po pierwsze to nie prawda że Polski nie stać na zabezpieczenia elektrowni jakie ma obecnie Francja. Polskę... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sławek 16.03.2010r. 10:21
Powstanie elektrowni jądrowej jest pewnie przyszlością teraz świadomość spoleczeństwa na ten temat jest zupełnie inna... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE