ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes NFOŚiGW: w podstawie systemu energetycznego Polski powinien być atom
16.06.2021r. 17:00

Redakcja CIRE
W podstawie systemu energetycznego Polski powinny pojawić się elektrownie jądrowe; wcześniej wytworzenie stabilnej energii, pochodzącej głównie z odnawialnych źródeł, pozwoli na częściowe odejście od węgla - mówił w środę w Gaju Oławskim prezes NFOŚiGW prof. Maciej Chorowski.
Prezes NFOŚiGW był jednym z gości konferencji "Zielona energia w służbie przedsiębiorczości". Podczas sympozjum przedstawiono możliwości, jakie stwarza wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przez biznes, jednostki samorządu terytorialnego i lokalne społeczności. Konferencja odbyła się w Energetycznym Klastrze Oławskim w Gaju Oławskim (Dolnośląskie).

Prof. Chorowski podczas konferencji prasowej podkreślił, że w Polsce jesteśmy świadkami procesu, który odwraca tradycyjną koncepcją budowy systemu energetycznego.

"W chwili obecnej, poprzez założenie możliwość odejścia od energetyki emisyjnej, zdecydowano się na wprowadzenie OZE; przy czym OZE, co do zasady, jest technologią rozproszoną, więc zaczyna być instalowane w wielu miejscach, przy stosunkowo niewielkich mocach i okazuje się, że zaczynamy budować system energetyczny niejako pod prąd - na stosunkowo niskich napięciach. Instalacje prosumenckie stawia się na zupełnie niskich napięciach, instalacje takie jak farmy wiatrowe czy farmy fotowoltaiczne - nieraz na średnich napięcia" - mówił prezes NFOŚiGW.
Profesor dodał, że w kolejnym ruchu - po nasyceniu systemu energetycznego OZE - w Polsce w miksie energetycznym znacząco wzrośnie udział gazu. "Z drugiej strony będziemy widzieć dążenia do tego, by energia była konsumowana możliwie blisko miejsca wytwarzania, a zatem będziemy widzieć znaczący udział magazynów energii w różnej postaci" - mówił.

Dodał, że wytworzenie stabilnej energii, pochodzącej głównie z odnawialnych źródeł, pozwoli na odejście w znacznej mierze od węgla. "W ten sposób dojdziemy do najcięższego elementu transformacji energetycznej, jakim będzie zbudowanie energetyki jądrowej w postawie naszego systemu energetycznego" - powiedział prezes NFOŚiGW.
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE