ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: Wokół programu polskiej energetyki jądrowej prowadzona jest dezinformacja
13.06.2021r. 15:00

Redakcja CIRE

Wokół Programu Polskiej Energetyki Jądrowej prowadzone są działania dezinformujące, których celem jest zniechęcenie nas do budowy elektrowni jądrowej - powiedział w rozmowie z serwisem FakeHunter PAP Piotr Naimski, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.


Jak zaznaczył, chodzi głównie o komentarze i opinie w internecie, w których wątpi się w powodzenie planów budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej i możliwość jej sfinansowania.

Drugim obszarem, gdzie często dochodzi do manipulacji, jest kwestia wyboru i oceny technologii jądrowej.

Jak zauważył minister, chodzi przede wszystkim o manipulowanie statystykami awarii oraz kwestiami zanieczyszczenia środowiska, w szczególności w zakresie składowania odpadów radioaktywnych. Tymczasem, jak zaznaczył Naimski, w rzeczywistości zarządzanie odpadami radioaktywnymi jest najlepiej zorganizowaną częścią zarządzania odpadami w ogóle.

Zdaniem pełnomocnika rządu, dezinformacja w tym zakresie ma nas zniechęcić do tego, żeby cokolwiek robić.

"Celem tej dezinformacji i podskórnie prowadzonej przeciwko Polsce propagandy jest ubezwłasnowolnienie nas. Żebyśmy przestali się czymkolwiek zajmować i żebyśmy przypadkiem nie uwierzyli we własne siły" - podkreślił Naimski w wywiadzie, którego udzielił przy okazji III edycji konkursu FakeHunter Challenge/Gospodarka.

Pytany o źródła nieprawdziwych informacji dotyczących polskiego programu jądrowego minister ocenił, że ścierają się tu różne interesy.
Jak zaznaczył, z jednej strony nasila się "propaganda antynuklearna" ze strony krajów takich jak Niemcy, które postanowiły zrezygnować z energetyki nuklearnej.

"Z drugiej strony jest coraz głębsze zrozumienie autorów zielonej transformacji w energetyce, że niemożliwe będzie oparcie nowego systemu energetycznego wyłącznie na zielonej energii. Wiatraki muszą mieć zabezpieczenie w postaci elektrowni funkcjonujących niezależnie od warunków atmosferycznych i pory dnia. A takim źródłem bezemisyjnym jest energetyka jądrowa" - wskazał pełnomocnik rządu.

Odnosząc się do wątpliwości co do możliwości sfinansowania przez Polskę tak kosztownego projektu, jakim jest budowa elektrowni jądrowej, Naimski podkreślił, że "jest to inwestycja pożądana, która zwróci się w postaci taniego prądu przez 60-80 lat funkcjonowania elektrowni".

Zdaniem ministra, kluczowym elementem powodzenia przedsięwzięcia będzie stabilność polityczna.

"Program budowy elektrowni zakłada, że przez 20 lat będzie konsekwentnie realizowany. A to oznacza, że przez ten czas będą różne rządy, różne Sejmy i Senaty. Wymagana jest żelazna konsekwencja. Zawsze powtarzam, że zdolność do przeprowadzenia takiego projektu to dowód na dojrzałość państwa" - podsumował Naimski.


Szybki link - wszystkie newsy w jednym miejscu

KOMENTARZE ( 9 )


Autor: Miś Barei 13.06.2021r. 23:00
Jak kilka dni temu podawał Reuters w notatce: "Georgia advisers expect more delays for Southern's Vogtle 3... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: obserwator 14.06.2021r. 06:00
Nie ma innej alternatywy Polska aby mogła się rozwijać musi mieć 6 E.J.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wierzący 14.06.2021r. 08:32
Szanowny Panie Ministrze, jaka tam dezinformacja? Nikt nie wątpi w Pana determinację. Te całe gadanie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wydma Lubiatowska 14.06.2021r. 09:42
Panie Ministrze Naimski !! Dlaczego nie wypowiada się Pan na temat ekonomiki produkcji e.e. z atomu. Co Pan sądzi,... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 15-06-2021r. 20:33 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Jerzy Lipka 14.06.2021r. 09:50
Jeśli się zignoruje propagandę różnych grup interesu które chciałyby rękoma polityków wyeliminować konkurencję dla... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 14-06-2021r. 13:41 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 15.06.2021r. 13:31
Cytat: "Tymczasem, jak zaznaczył Naimski, w rzeczywistości zarządzanie odpadami radioaktywnymi jest najlepiej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE