ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gates i Buffett zbudują w USA pierwszy reaktor Natrium
06.06.2021r. 10:00

Redakcja CIRE
Firmy dwóch amerykańskich miliarderów Billa Gatesa oraz Warrena Buffetta wybrały stan Wyoming jako lokalizację dla pierwszego reaktora Natrium na terenie starej elektrowni węglowej - informuje "BiznesAlert.pl".
Firmy TerraPower, założona przez Gatesa ok. 15 lat temu oraz PacifiCorp, należąca do Berkshire Hathaway Warrena Buffeta przekazały, że dokładna lokalizacja instalacji demonstracyjnej reaktora Natrium ma zostać ogłoszona do końca roku. Małe zaawansowane reaktory, które działają na innych paliwach niż reaktory tradycyjne, są uważane jako źródło, które pomoże stabilizować odnawialne źródła energii.

"To nasz najszybszy i najczystszy sposób na uzyskanie na zredukowanie emisji CO2" - powiedział gubernator Wyoming, Mark Gordon - "Energetyka jądrowa jest częścią całej strategii energetycznej dla naszego stanu Wyoming" - dodał.

Wyoming, to stan, który odpowiada za największe w USA wydobycie węgla.

System SFR (Reaktor prędki chłodzony sodem), który ma zostać wykorzystany, złożony jest z reaktora o prędkim spektrum neutronów oraz zamkniętym cyklu paliwowym o mocy 345 MW z magazynowaniem energii na bazie stopionej soli, który może zwiększyć moc wyjściową systemu do 500 MW podczas szczytowego zapotrzebowania na moc.
TerraPower zakomunikowała w ubiegłym roku, że koszt tych elektrowni to ok. mld dolarów. Chris Levesque, prezes i dyrektor generalny TerraPower, powiedział, że budowa instalacji demonstracyjnej zajmie ok. 7 lat. Jego zdaniem reaktory te mogłyby wejść do użytku w latach 30.
Pod koniec ubiegłego roku Departament Energii USA przyznał TerraPower 80 mln dolarów wstępnego finansowania na zademonstrowanie technologii Natrium, a departament przeznaczył dodatkowe fundusze w nadchodzących latach. Eksperci w dziedzinie energetyki jądrowej ostrzegają jednak, że zaawansowane reaktory tego typu, jak ten, mogą wiązać się z większym ryzykiem niż konwencjonalne.
"Paliwo dla wielu zaawansowanych reaktorów musiałoby być wzbogacane w znacznie wyższym tempie niż paliwo konwencjonalne, co oznacza, że łańcuch dostaw paliwa może być atrakcyjnym celem dla bojowników, którzy chcą stworzyć prymitywną broń nuklearną"- podaje agencja "Reuters".

Od 2019 r. istnieje w USA prawo, które nakazuje tamtejszej Komisji Dozoru Jądrowego stworzenie ścieżki licencjonowania zaawansowanych reaktorów jądrowych, takich jak projekt demonstracyjny TerraPower - czytamy w "BiznesAlert.pl".

Czytaj również:
Reuters , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Miś Barei 06.06.2021r. 17:51
Natrium jest zbyt podobny do VTR, kluczowego projektu DOE w INL i musiał uciekać INL, a i tak Natrium to tylko skok... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: cytaty 07.06.2021r. 10:40
"Departament Energii USA przyznał TerraPower 80 mln dolarów wstępnego finansowania "
biednym zawsze mało
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 07-06-2021r. 22:01 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE