ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: Razem z NCBR oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki będziemy wspierać budowę reaktora badawczego
12.05.2021r. 11:30

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Razem z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki będziemy wspierać budowę reaktora badawczego w Centrum Energetyki Jądrowej w Świerku pod Warszawą - powiedział w środę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Jak podkreślił w wPolsce.pl minister, energetyka jądrowa to różnego typu rozwiązania. "To, co zawarliśmy w polityce energetycznej Polski to duże bloki jądrowe, które mają gwarantować tanią, konkurencyjną energię w dużej ilości. Tu trzeba postawić na rozwiązania, które są w stanie zapewnić nam osiągnięcie tego celu" - stwierdził Kurtyka.

Polityk dodał, że chce, "aby Polska była krajem, gdzie mogą tworzyć się nowe, przełomowe rozwiązania m.in. w technologiach małych reaktorów jądrowych". Jak powiedział, "razem z NCBR i Ministerstwem Edukacji i Nauki (...) będziemy wspierać budowę reaktora badawczego w Centrum Energetyki Jądrowej w Świerku pod Warszawą, nowego reaktora, który byłby reaktorem wysokotemperaturowym".

Według Kurtyki może to być reaktor, który będzie dawał nie tylko energię elektryczną, ale i parę, która będzie mogła być wykorzystywana przez przemysł chemiczny.
Na początku lutego rząd przyjął Politykę Energetyczną Polski do 2040 r., która opiera się na trzech głównych filarach - sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrej jakości powietrza. Dokument wyznacza ramy transformacji energetycznej w Polsce.

PEP 2040 zakłada, że redukcja wykorzystania węgla w gospodarce będzie następować w sposób zapewniający sprawiedliwą transformację. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 r., w 2030 r. co trzecia MWh będzie pochodziła z OZE, moc zainstalowana farm wiatrowych na morzu wyniesie ok. 5,9 GW w 2030 r. i ok. 11 GW w 2040 r. W 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą oddawane do użytku co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków.

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wydma Lubiatowska 12.05.2021r. 12:35
Cytat: "Tu trzeba postawić na rozwiązania, które są w stanie zapewnić nam osiągnięcie tego celu" -... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE