ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MSZ Iranu: Teheran nadal spodziewa się zniesienia amerykańskich sankcji
02.05.2021r. 01:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Wiceminister spraw zagranicznych Iranu Abbas Arakczi powiedział w sobotę, że na podstawie dotychczasowych rozmów w Wiedniu o ożywieniu umowy nuklearnej Teheran nadal spodziewa się zniesienia sankcji USA wobec irańskiego sektora energetycznego, banków oraz osób i instytucji z Iranu.
W sobotę zakończyła się trzecia runda rozmów delegacji Iranu oraz światowych mocarstw - sygnatariuszy umowy nuklearnej (Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy), w których pośrednio uczestniczą także USA.

"Sankcje, nałożone na irański sektor energetyczny, który obejmuje ropę i gaz, oraz sankcje nałożone na przemysł samochodowy, finansowe, bankowe i portowe, powinny zostać zniesione na podstawie dotychczas osiągniętych porozumień" -powiedział Arakczi, cytowany przez irańskie media państwowe.

Arakczi, który pełni także funkcję głównego negocjatora Iranu w sprawie umowy nuklearnej, nie wyjaśnił, w ramach jakiego mechanizmu sankcje miałyby zostać zniesione, nie wspomniał też, w jaki sposób Teheran ma zamiar spełnić żądania Waszyngtonu i powrócić do zobowiązań, wynikających z umowy.

"Będziemy negocjować do czasu zbliżenia się stanowisk obu stron i spełnienia naszych żądań - powiedział - Jeśli zostaną one spełnione, dojdzie do porozumienia, a jeśli nie, to naturalnie nie będzie porozumienia".

Dużo mniej optymizmu wyrażono w komunikacie trzech państw europejskich - Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. "Zostało nam dużo pracy i mało czasu. Liczyliśmy na większy postęp w rozmowach w tym tygodniu" - oświadczono.

Trzy europejskie kraje w komunikacie podkreśliły, że mają nadzieję osiągnąć porozumienie do 21 maja, kiedy wygasa umowa między Teheranem a Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) w sprawie dalszego monitorowania niektórych irańskich działań jądrowych.
"Jeszcze nie doszliśmy do porozumienia w najbardziej krytycznych punktach. Sukces nie jest w żaden sposób gwarantowany, ale też nie jest niemożliwy" - napisano.

Podobną opinię wyraził ambasador Rosji przy ONZ Michaił Uljanow. "Nie powinniśmy spodziewać się przełomu w nadchodzących dniach - powiedział - Musimy po prostu kontynuować codzienną pracę dyplomatyczną. Mamy wiele powodów, by oczekiwać, że wynik (ostateczny) będzie pomyślny i będzie miał miejsce wkrótce, za kilka tygodni".

Uljanow zapowiedział, że kolejna runda rozmów rozpocznie się w piątek.

Umowa nuklearna z Iranem z 2015 r. przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie ze strony irańskiej sankcje gospodarcze. W 2018 r. ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje gospodarcze.

Obecny gospodarz Białego Domu Joe Biden chce ożywić porozumienie, ale Waszyngton i Teheran nie zgadzają się co do tego, kto powinien zrobić pierwszy krok. USA chcą, aby Teheran zaczął przestrzegać zapisów umowy, Irańczycy z kolei domagają się najpierw zniesienia wszystkich sankcji.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE