ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Węgry wynegocjowały opóźnienie rozpoczęcia spłaty kredytu na rozbudowę elektrowni w Paksu
29.04.2021r. 17:45

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Umowa w sprawie finansowania rozbudowy elektrowni atomowej w Paksu zostanie zmodyfikowana w taki sposób, że Węgry będą mogły rozpocząć spłatę zaciągniętego na ten cel kredytu 5 lat później, czyli w 2031 r. - poinformowało w czwartek węgierskie ministerstwo finansów.
Opóźnienie rozpoczęcia spłaty kredytu oznacza, że projekt będzie na siebie zarabiał - oznajmił węgierski resort. Jak dodano, zmiana umowy nie pociągnie za sobą korekty oprocentowania.

Według węgierskiego ministerstwa głównym powodem modyfikacji są opóźnienia w analizowaniu projektu ze strony Unii Europejskiej.

Projekt ma kosztować 12,5 mld euro, z czego 10 mld będzie pochodzić z nisko oprocentowanego kredytu rosyjskiego.
W 2014 r. rząd Węgier zawarł z Rosją umowę na budowę przez koncern Rosatom dwóch nowych bloków w Paksu. W zamierzeniu będą one produkować w sumie więcej energii niż obecne cztery, które mają zostać wyłączone w latach 2032-2037.

Zgodnie z ujawnioną w 2019 r. umową ws. rozbudowy elektrowni węgierski rząd oczekuje realizacji inwestycji "pod klucz", czyli w stanie gotowym do eksploatacji, łącznie z dostarczeniem paliwa jądrowego na dwa pierwsze wsady. Jako termin oddania do użytku dwóch bloków VVER-1200 ustalono grudzień 2024 i grudzień 2025 r., przy czym są to ustalenia według stanu na 2014 r., czyli przed 22-miesięcznym zawieszeniem projektu w związku z kontrolami unijnymi.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE