ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Japonia po raz pierwszy zezwala na ponowne uruchomienie reaktorów jądrowych starszych niż 40 lat
29.04.2021r. 09:30

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Japonia stara się wykorzystać starzejące się elektrownie jądrowe, aby osiągnąć swój cel klimatyczny. Trzy reaktory jądrowe od dawna działające na biegu jałowym otrzymały lokalną zgodę na wznowienie pracy, co pozwala temu krajowi po raz pierwszy ponownie uruchomić reaktory starsze niż 40 lat.
Tatsuji Sugimoto, gubernator prefektury Fukui, leżącej około 300 km na zachód od Tokio, zatwierdził ponowne uruchomienie reaktorów energetycznych należących do przedsiębiorstwa Kansai Electric Power - bloków 1 i 2 w elektrowni jądrowej Takahama oraz bloku 3 w elektrowni Mihama. Jego akceptacja była ostateczną zgodą potrzebną operatorowi na wznowienie działania reaktorów będących w eksploatacji ponad 40 lat.

Na konferencji prasowej gubernator Sugimoto powiedział, że podjął decyzję po rozważeniu sprawy w oparciu o trzy zasady uwzględniające: zapewnienie bezpieczeństwa, zrozumienie mieszkańców i poprawę ich dobrobytu. "Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, zgodziłem się na ponowne uruchomienie" - powiedział.

W swoim oświadczeniu firma Kansai wyraziła głęboką wdzięczność gubernatorowi za podjęcie decyzji w tej sprawie. Ponadto podziękowała obywatelom Fukui, którzy byli zaangażowani w sprawę wznowienia energetyki jądrowej za zrozumienie i wsparcie oraz za wysiłki na rzecz stabilnych dostaw energii elektrycznej.

Kansai omawia teraz dokładny harmonogram przywrócenia reaktorów do sieci, podał Japan Times, ale inne doniesienia medialne sugerują, że może to nastąpić w ciągu dwóch miesięcy.

Zgoda Sugimoto na ponowne uruchomienie reaktora nastąpiła po uzyskaniu zgody prefektury Fukui w dniu 23 kwietnia. Zgodnie ze zmienionymi przepisami, które weszły w życie w lipcu 2013 r., japońskie reaktory mają nominalny okres eksploatacji wynoszący 40 lat. Przedłużenia mogą być przyznane tylko raz i są ograniczone do maksymalnie 20 lat, w zależności od rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa.

W czerwcu 2016 r. Takahama 1 i 2 - oba reaktory wodne ciśnieniowe (PWR) o mocy 780 MWe (netto) - jako pierwsze japońskie jednostki otrzymały przedłużenie licencji na ponad 40 lat na podstawie zmienionych przepisów. Jednostki rozpoczęły działalność odpowiednio w 1974 i 1975 roku. W listopadzie 2016 roku Urząd Regulacji Jądrowych zatwierdził wydłużenie okresu eksploatacji Mihamy 3, również PWR o mocy 780 MWe, który wszedł do komercyjnej eksploatacji w 1976 roku.

Kansai niedawno ukończył prace modernizacyjne mające na celu przygotowanie trzech jednostek do eksploatacji przez ponad 40 lat. W Takahama 1 i 2 prowadzono prace mające na celu wzmocnienie ich obudów bezpieczeństwa. Firma Kansai wzmocniła istniejące betonowe ściany, a także zainstalowała dodatkowe kopuły. Większość prac w Mihama 3 była związana z poprawą odporności sejsmicznej jednostki.

Krok w kierunku ponownego uruchomienia większości niewykorzystanych mocy jądrowych w Japonii nastąpił po tym, jak premier Yoshihide Suga ogłosił w ubiegłym tygodniu nowy cel ograniczenia do roku 2030 emisji gazów cieplarnianych w kraju o 46% w porównaniu z poziomem z roku 2013. Pomimo starzejących się elektrowni jądrowych Japonia zasadniczo zamroziła plany dotyczące budowy nowych reaktorów.
Minister przemysłu Hiroshi Kajiyama powiedział we wtorek gubernatorowi Sugimoto, że Japonia "wykorzysta energię jądrową w przyszłości w sposób zrównoważony" i obiecał do 2,5 miliarda jenów (23,1 miliona dolarów) w postaci dotacji rządowych na ponowne uruchomienie reaktorów starszych niż 40 lat.

Sugimoto powiedział, że uwagi Kajiyamy były "czymś, czego wcześniej nie słyszeliśmy".

Wyższe zaangażowanie Japonii w redukcję emisji, podjęte na międzynarodowym szczycie w sprawie zmian klimatu, którego gospodarzem był prezydent USA Joe Biden, pociągnie za sobą wzrost do około 20% wytwarzania energii elektrycznej z energii jądrowej.

Poparcie dla energetyki jądrowej wzrosło w rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej Sugi w odpowiedzi na nowy cel klimatyczny. Wielu decydentów stanowiących prawo opowiada się za innym sposobem liczenia operacyjnego wieku reaktora, który uwzględnia lata spędzone na biegu jałowym, kiedy nie generował elektryczności.

Japonia miała około 50 reaktorów jądrowych, kiedy w 2011 r. w elektrownię Fukushima Daiichi należącą do Tokyo Electric Power uderzyło tsunami, które wyłączyło jej awaryjne zasilanie, co doprowadziło do uszkodzenia rdzeni w trzech reaktorach. Od tego czasu ponad 20 reaktorów zostało przeznaczonych do wycofania z eksploatacji i likwidacji. Do 2030 r. prawie połowa pozostałych reaktorów w kraju będzie miała ponad 40 lat.

Perspektywy ponownego uruchomienia elektrowni Kashiwazaki-Kariwa należącej do Tokyo Electric zostały przyćmione przez raport, w którym stwierdzono niewystarczające zabezpieczenia przed atakami terrorystycznymi. Zwolennicy uruchomienia mieli nadzieję, że przywrócenie do eksploatacji niektórych z siedmiu reaktorów elektrowni doprowadzi do obniżenia stawek za energię elektryczną, wzmacniając argumenty przemawiające za energią jądrową.

Także reputacja Kansai Electric ucierpiała ostatnio z powodu rewelacji, że kierownictwo zakładu przez dziesięciolecia otrzymywało prezenty, w tym złote monety, od lokalnego przedsiębiorcy w mieście Fukui, w którym znajduje się elektrownia Takahama.

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Choczewo 29.04.2021r. 12:11
Igranie z ogniem !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE