ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE EJ1 będzie nadzorował pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej
22.04.2021r. 21:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Nadzór właścicielski nad spółką PGE EJ1 będzie sprawował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. PGE EJ1 ma przygotować inwestycję w elektrownie jądrowe.
Jak wynika z wpisu w wykazie, jeszcze w II kw. br. planowana jest nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego wykaz spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonuje Prezes Rady Ministrów, inni członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.

Zmiana ma polegać na dodaniu zapisu, zgodnie z którym prawa z udziałów Skarbu Państwa w PGE EJ1 wykonuje pełnomocnik do strategicznej infrastruktury krytycznej. Funkcję tą pełni Piotr Naimski.

Skarb Państwa odkupił w marcu za ponad 530 mln zł PGE EJ1 od jej dotychczasowych udziałowców. 70 proc. udziałów miała PGE, a po 10 proc. KGHM, Enea i Tauron. Spółka odpowiada m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę elektrowni jądrowej.

Uzasadniając powierzenie nadzoru nad spółką właśnie pełnomocnikowi, przytoczono przedmiot działalności PGE EJ1 oraz dotychczasowy udział pełnomocnika w pracach związanych z rozwojem programu energetyki jądrowej oraz nabyciem udziałów.

Jak przypomniano we wpisie, pełnomocnik prowadzi w imieniu rządu rozmowy z przedstawicielami władz USA na temat współpracy w dziedzinie energii, w tym w obszarze energetyki jądrowej. W lutym weszła w życie wynegocjowana i podpisana przez pełnomocnika i Sekretarza Energii USA, umowa międzyrządowa ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.
Na jej mocy przedstawiciele obu rządów, wspólnie z amerykańskimi instytucjami finansowymi, przygotują propozycje struktury finansowania programu energetyki jądrowej.

Końcowy raport koncepcyjno-wykonawczy stanowić będzie podstawę dla polskiego Rządu do decyzji o wyborze technologii oraz strategicznego partnera przy realizacji 20-letniego programu budowy elektrowni jądrowych - podkreśla się we wpisie.

Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 r., pierwszy blok jądrowy ma zacząć działać w 2033 r., a docelowo ma ich powstać sześć o łącznej mocy 6-9 GW.

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Ekologiczny realista 23.04.2021r. 09:22
Już młodziany od Naimskiego przebierają nóżkami aby wskoczyć do zarządu PGE EJ1 i po 60 tysi miesięcznie zarabiać
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 23-04-2021r. 11:12 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wektor 23.04.2021r. 09:42
Jakie to szczęście, że nadzór nad PGE EJ1 obejmie osobiście minister Naimski. Do tego gdy prezesem zarządu zostanie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE