ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Iran. Chamenei: propozycje ws. ograniczenia programu atomowego niewarte rozpatrywania
14.04.2021r. 19:03

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei ocenił w środę, że propozycje składane Iranowi podczas rozmów w Wiedniu ws. powrotu do porozumienia atomowego są "upokarzające" i niewarte rozpatrywania. We wtorek Iran zapowiedział dalsze wzbogacanie uranu.
"Oferty, jakie są nam przedstawiane, są zwykle aroganckie i upokarzające i niewarte rozpatrywania" - oświadczył cytowany przez agencję AP Chamenei podczas telewizyjnego orędzia z okazji ramadanu.

Najwyższy przywódca polityczny i religijny kraju odniósł się w ten sposób do propozycji składanych przez negocjatorów w USA podczas prowadzonych w Wiedniu rozmów w sprawie powrotu do międzynarodowego porozumienia nuklearnego z 2015 r. Ajatollah nie wykluczył całkowicie możliwości znalezienia rozwiązania, lecz ostrzegł, że czas na to wkrótce może się skończyć.

"Rozmowy (...) nie powinny polegać na tym, że strony ociągają się i przedłużają proces. To jest szkodliwe dla kraju" - ocenił.

We wtorek Iran zapowiedział, że będzie wzbogacał uran do poziomu 60 proc. z dotychczasowego poziomu 20 proc., co znacznie przybliży kraj do posiadania 90-proc. wzbogaconego uranu używanego w budowie broni jądrowej. Międzynarodowe porozumienie nuklearne (JPCOA) wyznaczyło Iranowi limit 3,67 proc.

Jak powiedział prezydent kraju Hasan Rowhani, decyzja o dalszym wzbogacaniu uranu to zemsta za "zło" wyrządzone jego krajowi przez Izrael; irańskie władze oskarżają państwo żydowskie o doprowadzenie do poważnej awarii w ośrodku nuklearnym w Natanz. Rowhani dodał, że w miejsce uszkodzonych w Natanz wirówek pierwszej generacji IR-1 zostaną użyte nowe i bardziej wydajne IR-6.

"Odcinamy obie wasze ręce, jedną za pomocą wirówek IR-6, drugą za pomocą 60 proc." - powiedział prezydent.
Zapowiedź Teheranu potępiły w środę we wspólnym oświadczeniu Francja, Niemcy i Wielka Brytania, które są stronami umowy z 2015 r.

"Produkcja wysoko wzbogaconego uranu stanowi ważny krok w produkcji broni jądrowej. Iran nie posiada wiarygodnej potrzeby wzbogacania uranu na tym poziomie" - oświadczyły te państwa.

Iran twierdzi, że jego program atomowy ma charakter pokojowy, jednak z informacji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wynika, że do 2003 r. Teheran rozwijał militarny program nuklearny. Wcześniej władze w Teheranie utrzymywały, że wysoko wzbogacony uran potrzebny jest im jako paliwo do okrętów o napędzie jądrowym. Kraj ten nie posiada jednak ani jednej takiej jednostki.

W ramach porozumienia między Iranem a światowymi mocarstwami amerykańskie i inne sankcje gospodarcze na Teheran zostały zniesione w zamian za ograniczenia irańskiego programu nuklearnego. W 2018 r. ówczesny prezydent USA Donald Trump jednostronnie wycofał Stany Zjednoczone z umowy i ponownie nałożył sankcje. Iran, który do tego czasu przestrzegał zapisów układu, zareagował na to złamaniem niektórych jego postanowień.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE