ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Stany Zjednoczone przygotowują się do przewodzenia dostawom zaawansowanego paliwa jądrowego
14.04.2021r. 14:47

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
W USA istnieje ponadpartyjne poparcie dla tego, aby kraj był wiodącym na świecie dostawcą paliwa do zaawansowanych reaktorów - powiedziała Maria Korsnick, prezes i dyrektor generalna Nuclear Energy Institute (NEI), podczas forum World Nuclear Fuel Cycle, które NEI zorganizował wspólnie z World Nuclear Association.
Zauważając, że w ubiegłym roku energia jądrowa stała się drugim co do wielkości źródłem energii elektrycznej w USA, po raz pierwszy przewyższając w produkcji węgiel, oraz że amerykańska flota reaktorów jądrowych wyprodukowała więcej energii wolnej od emisji dwutlenku węgla niż wszystkie inne formy energii odnawialnej razem wzięte, Korsnick powiedziała, że energetyka jądrowa coraz częściej uznawana jest przez ustawodawców za wolne od emisji dwutlenku węgla i skalowalne źródło energii elektrycznej.

"Ambitne zobowiązania klimatyczne naprawdę wymagają przeprojektowania systemu energetycznego z naszym największym i najbardziej niezawodnym źródłem bezemisyjnym umieszczonym w jego centrum" - powiedziała. "I już administracja Bidena zasygnalizowała, że zgadza się z tym podejściem. Prezydent niedawno ogłosił amerykański plan na rzecz zatrudnienia o wartości 2 bilionów dolarów (American Jobs Plan), a ustawodawstwo to ustanowi krajowy standard czystej energii obejmujący energię jądrową, uznając jej bezemisyjną produkcję obok takich źródeł jak wiatr i energia słoneczna. Plan obejmowałby również znaczne środki na rozwój zaawansowanych technologii jądrowych".

Jennifer Granholm, nowa sekretarz ds. energii, "mówiła o swoim zaangażowaniu we wszystkie technologie bezemisyjne, w tym jądrowe", powiedziała Korsnick, a John Kerry, specjalny wysłannik prezydenta ds. klimatu, "wyraził zdecydowane poparcie dla eksportu energetyki jądrowej z USA". "Więc tak naprawdę budujemy niezrównaną koalicję, która uczyni energię jądrową rdzeniem naszego systemu czystej energii, ale pełne wykorzystanie jej potencjału będzie wymagało globalnego wysiłku" - powiedziała dyrektor.

Przyszłość energetyki jądrowej obejmuje zaawansowane technologie reaktorów, co "skłania nas również do szerszego spojrzenia na przywództwo Stanów Zjednoczonych" - powiedziała.

"W przypadku zaawansowanych reaktorów trzeba zapytać, na jakim paliwie będą one pracować? Wiele z tych zaawansowanych reaktorów będzie wymagało niskowzbogaconego uranu o podwyższonej zawartości U-235 (high assay, low-enriched uranium, HALEU). Rząd USA dostrzegł to wyzwanie czasowe dla podmiotów komercyjnych, aby budować zdolności produkcyjne HALEU bez jeszcze wyraźnego sygnału rynkowego, dlatego Stany Zjednoczone podejmują konkretne kroki, aby stać się liderem w tej dziedzinie" - powiedziała.

W ubiegłym roku Kongres przyjął ustawę nakazującą Departamentowi Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) ustanowienie programu HALEU i w przyszłym roku Centrus będzie produkować HALEU w swoim zakładzie pilotażowym, powiedziała dyrektor.
"Więc naprawdę widzimy, że DOE pełni funkcję rynkową, aby spróbować rozpocząć produkcję tego paliwa tutaj, w Stanach Zjednoczonych, aby stymulować tu podmioty komercyjne, niezależnie od tego, czy jest to Centrus, Urenco czy Global Laser Enrichment, aby dać im sygnały do budowania zdolności do produkcji HALEU".

Te działania, wraz z poparciem Kongresu dla amerykańskich rezerw uranu, "naprawdę ożywiają" cały łańcuch dostaw w USA i mogą pozwolić krajowi stać się wiodącym globalnym dostawcą zaawansowanych paliw jądrowych, powiedziała.

Istniejące reaktory energetyczne i badawcze działają na nisko wzbogaconym uranie, zwykle zawierającym do 5% rozszczepialnego izotopu uranu-235. Paliwo HALEU, które jest wzbogacane od 5% do 20% w uran-235, będzie wymagane w wielu zaawansowanych projektach reaktorów, które są opracowywane zarówno w sektorze komercyjnym, jak i rządowym, ale takie paliwo nie jest jeszcze dostępne na rynku. HALEU oferuje lepszą ekonomikę reaktora, większą oszczędność paliwa, zwiększone bezpieczeństwo i odporność na proliferację, mniejsze ilości odpadów i inne zalety.

Centrus Energy pracuje w ramach umowy z DOE o wartości 115 milionów dolarów nad uruchomieniem kaskady 16 wirówek AC-100M w swoim zakładzie w Piketon w stanie Ohio, aby zademonstrować możliwość produkcji HALEU.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE