ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Koreańska elektrownia jądrowa, która może powstać w Polsce już pracuje
12.04.2021r. 07:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), koreański koncern budujący elektrownię jądrową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), przekazał, że wraz z początkiem kwietnia elektrownia jądrowa Barakah, będąca projektem referencyjnym KHNP, rozpoczęła eksploatację komercyjną. Korea Południowa oferuje Polsce podobne przedsięwzięcie - informuje Biznes Alert.
KHNP chce zaproponować Polsce tożsamy projekt, który właśnie w elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczął w kwietniu eksploatację komercyjną.

Blok nr 1 elektrowni jądrowej Barakah, zlokalizowanej w regionie Al Dhafra w emiracie Abu Zabi, dostarcza obecnie nieprzerwanie przez całą dobę stałą, niezawodną i zrównoważoną energię elektryczną, a trzy kolejne bloki mają rozpocząć jej wytwarzanie w najbliższych latach.

Jest to jedna z największych elektrowni jądrowych na świecie, składająca się z czterech koreańskich bloków APR1400. Budowa elektrowni rozpoczęła się w 2012 roku i od tego czasu postępuje bez zakłóceń, stanowiąc doskonały przykład dostarczenia nowoczesnego reaktora generacji III+, oferującego najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Ta charakterystyczna dla Korei technologia została opracowana w oparciu o rodzime umiejętności technologiczne kraju, dzięki czemu - jak tłumaczy KHNP - nie ma żadnych ograniczeń w zakresie eksportu takich rozwiązań jądrowych do Polski. Została również zatwierdzona poprzez certyfikację od międzynarodowych organizacji, w tym przez European Utility Requirements (EUR) oraz amerykańską Nuclear Regulatory Commission (NRC).

"KHNP, które zarządza projektem Barakah wspólnie z KEPCO, z zadowoleniem przyjęło wiadomość z ZEA. To kolejny dowód sukcesu KHNP w dostarczaniu elektrowni jądrowej zagranicznemu klientowi w bardzo efektywny kosztowo i czasowo sposób. Dzięki płynnej współpracy z lokalnymi partnerami oraz korzyściom wynikającym z koreańskiego doświadczenia i wiedzy w zakresie budowy elektrowni jądrowych i zarządzania projektami, projekt Barakah został ukończony na czas, pomimo trudnych warunków środowiskowych. Ponadto KEPCO, przedsiębiorstwo macierzyste KHNP, posiada doświadczenie w inwestycjach w nowe projekty jądrowe, z 18% udziałem w finansowaniu kapitałowym elektrowni w ZEA" - powiedział Sang Don Kim, wiceprezes w dziale rozwoju biznesu w KHNP.

W bloku nr 2 pierwszej elektrowni w ZEA zakończono już proces załadunku paliwa i trwają tam prace wymagane przed jego rozruchem. Budowa bloków nr 3 i 4 znajduje się na ostatnim etapie i są one ukończone odpowiednio w 94 i 89 procentach. Budowa elektrowni Barakah jako całości została obecnie ukończona w ponad 95 procentach.
KHNP przekonuje, że zawsze z sukcesem kończy swoje projekty na czas i w ramach ustalonego budżetu. Spółka jest zainteresowana realizacją projektów związanych z energetyką jądrową w Polsce w oparciu o modelowy projekt - elektrownię jądrową Barakah w ZEA, która jest pierwszą w historii tego arabskiego kraju elektrownią jądrową produkującą energię elektryczną.

"W oparciu o naszą udaną współpracę z ZEA, KHNP zaproponuje kompleksowy pakiet zawierający rozwiązanie finansowe, aby w pełni odpowiedzieć na potrzeby polskiego rządu. Dzięki współpracy w branży jądrowej, strategiczne partnerstwo pomiędzy naszymi dwoma krajami zostanie jeszcze bardziej wzmocnione" - poinformował Sang Don Kim.

Dokument Program polskiej energetyki jądrowej zakłada, że zagraniczny partner w programie jądrowym obejmie także 49 procent działów w specjalnej spółce celowej, realizującej ten projekt. Program ma kosztować około 80 mld złotych w dwie dekady. Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., w 2033 roku zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW, kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków jądrowych.

ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu
, BiznesAlert

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: q 12.04.2021r. 09:56
Opcja do rozważenia w szczególności w zakresie transferu technologii i wykorzystania potencjału polskich... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 12.04.2021r. 11:31
Udział polskich firm trzeba zadekretować przed rozpoczęciem przetargu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Choczewo 12.04.2021r. 12:07
Technologia z archiwum XX wieku nikogo w Polsce nie interesuje. Pieniądz wyrzucony w piasek pustyni.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 12-04-2021r. 16:19 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jerzy Lipka 12.04.2021r. 16:17
Bardzo dobra propozycja dla Polski. Z technicznego i inżynierskiego punktu widzenia najlepsza.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE