ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Glapiński: NBP wyraża gotowość wspierania rządowej strategii energetycznej
09.04.2021r. 18:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
NBP wyraża gotowość wspierania realizacji rządowej strategii energetycznej, ale bez jakichś działań szczególnych, których nie ma w mandacie banku centralnego - oświadczył prezes Narodowego Banku Centralnego Adam Glapiński.
Jak przypomniał podczas piątkowej konferencji prasowej, rząd zatwierdził strategiczny plan przebudowy sektora paliwowo-energetycznego do 2040 r., i przewiduje budowę elektrowni atomowych.

"Nie sposób sobie wyobrazić ogromnych wydatków, związanych z budową elektrowni atomowych w Polsce bez udziału NBP. To będą ogromne operacje finansowe. Nasz udział będzie tam bardzo, bardzo ważny, może nawet fundamentalny" - oświadczył Glapiński.

Jak jednak zaznaczył, w mandacie banku nie ma jakichś działań szczególnych w tym zakresie i nie wie "czemu miałyby takie działania służyć".

Glapiński wskazał, że w projekcie jądrowym będzie musiał być także mobilizowany kapitał zagraniczny. "Bez NBP, bez każdego banku centralnego w dowolnym kraju przy naszych możliwościach, byłoby to niemożliwe".
"Oczywiście NBP w ramach swojego mandatu dysponuje odpowiednimi możliwościami finansowymi i wyraża gotowość wspierania realizacji rządowej strategii w tym zakresie" - dodał.

Prezes NBP mówił, że można sobie wyobrazić wyemitowanie przez rząd np. "zielonych" obligacji, służących finansowaniu przedsięwzięć ekologicznych, które znalazłyby się na rynku.

"Oczywiście rola NBP też by się pojawiła, bo jesteśmy zobowiązani, aby ten rynek obligacji odpowiednio regulować. Nasza rola byłaby zasadnicza, taka jak przy finansowaniu tarcz. (...) Bez nas te tarcze nie mogłyby być zrealizowane" - mówił Glapiński. Zastrzegł jednak, że dla banku centralnego obligacje to po prostu obligacje, nieważne z czego finansowaniem są związane.

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wydma Lubiatowska 11.04.2021r. 11:55
Panie Glapiński, przepraszamy za pytanie wprost, ale co Pan kończył i od czego jest Pan profesorem ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE