ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Australijska telewizja przyznała się do wprowadzenia widzów w błąd w sprawie Fukushimy
08.04.2021r. 15:32

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Australijska telewizja publiczna ABC przyznała, że 11 marca 2021 r. naruszyła swoje standardy redakcyjne, kiedy we flagowym serwisie informacyjnym o godz. 19:00 nawiązywała do "śmiertelnej katastrofy jądrowej w Fukushimie" i uznała skargę, że fałszywie przedstawiła przyczynę licznych strat ludzkich.
ABC zamieściła w środę na swojej stronie internetowej w zakładce "Korekty i wyjaśnienia" następujące oświadczenie: "11 marca w wiadomościach telewizyjnych z okazji 10. rocznicy katastrofa w Fukushimie została opisana jako 'śmiertelna katastrofa jądrowa w Fukushimie'. Co było niepoprawne".

"ABC przyznaje, że do awarii jądrowej doprowadziły katastrofy naturalne: trzęsienie ziemi i tsunami, i to one w przeważającej mierze spowodowały ofiary śmiertelne; nikt nie zginął bezpośrednio od promieniowania ze stopionego rdzenia reaktora jądrowego".

Chociaż w panice, która nastąpiła, zginęło więcej niż kilka osób. W rzeczywistości, jedno z badań to właśnie ewakuacji przypisuje nieco więcej ofiar śmiertelnych niż ofiar wywołanych bezpośrednio przez trzęsienia ziemi i tsunami w prefekturze Fukushima.

Redakcja uwzględniła skargę widza, pisząc do niego we wtorek, aby poinformować go, że szefowie ABC News zgodzili się, iż "wprowadzenie do tego raportu zawierało nieścisłości" i że stosowne sprostowanie powinno zostać opublikowane na stronie internetowej nadawcy publicznego.
Spośród około 18 500 osób, które zginęły w Fukushimie, prawie wszyscy albo utonęli, gdy tsunami uderzyło w wybrzeże Japonii, albo zginęli na skutek trzęsienia ziemi.

W 2018 roku japoński rząd ogłosił, że jeden pracownik elektrowni Fukushima zmarł w wyniku narażenia na promieniowanie, ale od tego czasu wielu naukowców zakwestionowało to twierdzenie.

Czytaj również:
The Australian, BFD

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Ewa Dryjańska 09.04.2021r. 04:31
Fukushima - katastrofa jądrowa "spowodowana przez człowieka" - jak orzekły japońskie komisje badające... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Choczewo 09.04.2021r. 11:46
Czy cire.pl musi powielać australijskie bzdury ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE