ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: Chcemy wybrać technologię i lokalizację elektrowni jądrowej w ciągu 2 lat
22.03.2021r. 10:15

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Chcemy, aby wybór technologii i lokalizacji dla elektrowni jądrowej odbył się w ciągu najbliższych 24 miesięcy. Pomiędzy latami 2033 a 2040 system energetyczny powinno zasilać 6 nowych bloków jądrowych - powiedział w poniedziałek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Michał Kurtyka na antenie radiowych Sygnałów dnia ocenił, że konkurencyjność polskiego systemu energetycznego wymaga poprawy przede wszystkim ze względu na szybki wzrost importu węgla. "Kopiemy węgiel z coraz głębszych pokładów" - podkreślił. "Stąd decyzja, żeby uniezależnić się w ogóle od surowców kopalnych. Naszą decyzją dotyczącą modernizacji jest pójście w kierunku miksu energetycznego, w którym podstawą jest energetyka jądrowa" - powiedział.

Przypominając, że w poniedziałek przypada Światowy Dzień Wody, minister powiedział, że "dwa na trzy litry zużywanej w Polsce wody zużywane są na potrzeby systemu energetycznego". Wskazał, że "jeśli chcemy myśleć o oszczędności i gospodarowaniu wody, musimy też myśleć o systemie energetycznym".

Minister przypomniał, iż w ubiegłym roku zrobiono aktualizację polskiego systemu energii jądrowej. "Chcemy, żeby wybór technologii i lokalizacji odbył się wciągu najbliższych 24 miesięcy, kolejne bloki byłyby oddawane co dwa lata. Pomiędzy latami 2033 a 2040 sześć nowych bloków jądrowych powinno zasilać system energetyczny i bardzo mocno zmienić naszą sytuację energetyczną" - powiedział Michał Kurtyka.

Ocenił, że rozwiązanie takie powinno bardzo poprawić bilans energetyczny naszego kraju. Podkreślił, że jeśli Polska będzie szła ścieżką pogłębiania importu paliw z zewnątrz, to będzie cierpieć na poziomie rachunku obrotów bieżących i pozostanie zależna od krajów, od których zależna być nie chce. "Trzy elektrownie, w każdej z nich po dwa bloki jądrowe - one będą dawały również większą konkurencyjność naszemu przemysłowi w kontekście Zielonego Ładu" - stwierdził minister, odnosząc się do możliwych kolejnych wzrostów cen uprawnień do emisji CO2 dla przemysłu.

Zdaniem Kurtyki sektor modernizowanej energetyki w Polsce to ok. 300 tys. miejsc pracy. Sama energetyka jądrowa ma przynieść ok. 50-60 tys. miejsc pracy. Pierwsze elektrownie atomowe mają być - według ministra - lokalizowane na Pomorzu, ze względu na łatwą dostępność wody do chłodzenia. Kolejne inwestycje mogą być jednak realizowane w centrum Polski, gdzie mogłyby współgrać z istniejącą infrastrukturą oraz dostępnością wykwalifikowanych w energetyce kadr - dodał.

Z okazji Światowego Dnia Wody minister zapowiedział kontynuację programu Moja Woda. "Nie spodziewaliśmy się, że spotka się on z tak dużym odzewem, że tak bardzo wybrzmi. Bardzo szybko wyczerpał się budżet, 100 mln zł rozdysponowano w dwa miesiące, skorzystało z nich ponad 25 tys. rodzin, które zainstalowało przydomowe systemy retencyjne" - podał Kurtyka.
Jego zdaniem efekt jest bardzo pozytywny, gdyż obecnie można mówić o dodatkowych 200 tys. metrów sześciennych wody retencjonowanych w Polsce. "To też ważny krok świadomościowy na rzecz tego, żebyśmy poprawiali gospodarkę wodną w naszym kraju. Przyzwyczailiśmy się do myślenia o Polsce jako o zielonych płucach Europy i nie zdajemy sobie sprawy, że woda zaczyna być cywilizacyjnym problemem" - powiedział Kurtyka.

Szef resortu klimatu i środowiska zapowiedział, że 1 lipca br. ruszy nowy nabór do programu Mój Prąd. Według ministra w 2015 r. w Polsce było jedynie 4 tys. prosumentów, na końcu grudnia 2020 r. było ich już natomiast 457 tys. "W znacznej mierze skok nastąpił w ubiegłym roku i chcemy go kontynuować. To, na czym nam zależy, to żeby jak najwięcej energii generowanej lokalnie było zużywane w tych domach jednorodzinnych" - powiedział.

"Będziemy proponować uzupełnienie fotowoltaiki metodami konsumpcji, np. ładowarką do samochodu, systemem magazynowania ciepłej wody, automatyki, która pozwoli lepiej wykorzystać tę energię" - dodał i zadeklarował, że Polska chce budować bezpieczeństwo energetyczne również oddolnie.

Zapytany o to, jak wiele pieców trzeba wymienić w Polsce celem walki z zanieczyszczeniem powietrza, Kurtyka ocenił, że "to ok. 3 mln domów, w których należałoby albo wymienić piec, albo dokonać termoizolacji". Jak dodał, również taką liczbę pieców do wymiany obejmuje program Czyste Powietrze, który ma rozwiązać problem smogu w ciągu najbliższych 10 lat.

"Uruchomiliśmy centralną ewidencję emisyjności budynków, w ciągu dwóch lat wszystkie budynki w Polsce będą musiały określić, jakie mają źródło ciepła" - poinformował Michał Kurtyka.

Warto sprawdzić
TOP3 newsów, to się teraz czyta
  1. Średni wiek elektrowni w Polsce = 47 lat
  2. Raport URE: produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji OZE wzrosła trzykrotnie
  3. Realizacja projektu Baltic Pipe pomimo pandemii przebiega zgodnie z harmonogramem

KOMENTARZE ( 10 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Użytkownicy energii 22.03.2021r. 11:06
Wybranie lokalizacji EJ w Polsce trwa już ze 20 lat. Czy nie zmarnowano już dosyć czasu u pieniędzy? Panie Ministrze:... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 22-03-2021r. 19:24 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Darek 22.03.2021r. 12:23
Nie chcę kopać leżącego, ale patrząc jak wygląda polski program budowy pierwszej el. jądrowej, retorycznie chciałbym... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Choczewo 22.03.2021r. 12:27
MKiŚ oceniło koszty jednostkowe produkcji en . elektrycznej z MFW na 301,5 [PLN/MWh]. Po tygodniu MKiŚ stwierdziło,... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 22-03-2021r. 15:58 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: przesada 22.03.2021r. 16:34
"dwa na trzy litry zużywanej w Polsce wody zużywane są na potrzeby systemu energetycznego" - głoszenie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: dfr 22.03.2021r. 18:13
Niestety to oznacza tylko jedno - rządzący wycofali się z budowy elektrowni jądrowej, dlaczego za dwa lata?... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jerlat 24.03.2021r. 09:36
Tak się zastanawiam, czy od czasu upadku tzw. "komuny" wybudowano i uruchomiono w Polsce jakąkolwiek... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE