ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W USA po raz pierwszy węgiel nie był dominującym nośnikiem przy produkcji energii elektrycznej w 2020 r.
22.03.2021r. 05:50

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Według Agencji Informacji Energetycznej (EIA), wytworzona w USA energia elektryczna w elektrowniach węglowych wyniosła łącznie 2020 r. 774 mln MWh w, czyli mniej niż w elektrowniach na gaz ziemny (1,6 mld MWh) i elektrowniach jądrowych (790 mln MWh).
W ubiegłym roku po raz pierwszy węgiel nie był największym ani drugim co do wielkości nośnikiem energii w rocznej produkcji energii elektrycznej w USA od co najmniej 1949 r. EIA oczekuje jednak, że w latach 2021-2022 produkcja energii elektrycznej z węgla w USA wzrośnie, a spadnie produkcja z energii jądrowej.

Produkcja energii elektrycznej z węgla w USA nadal spada, ponieważ jednostki wytwórcze opalane węglem zostały wycofane lub przestawione na inne paliwa, a pozostałe w eksploatacji są wykorzystywane rzadziej.

Produkcja jądrowa była stosunkowo stabilna w poprzedniej dekadzie. Chociaż kilka elektrowni jądrowych zostało wycofanych, ten spadek mocy został częściowo zrównoważony przez podwyższenie mocy w kilku elektrowniach i dodanie bloku w elektrowni Watts Bar w Tennessee. Energia jądrowa w USA, z mocą 97 GW w 2020 r., ma mniej niż połowę mocy operacyjnej niż węgiel, ale elektrownie jądrowe są eksploatowane bardziej intensywnie.
W najnowszej krótkoterminowej perspektywie energetycznej oczekuje się, że produkcja węgla w USA wzrośnie, a produkcja energii z elektrowni jądrowych, ze względu na zamknięcie czterech obiektów, spadnie zarówno w 2021, jak i 2022 r. Wzrost cen gazu ziemnego zwiększy w energetyce konkurencyjność węgla. Ten oczekiwany wzrost wykorzystania węgla z nadwyżką rekompensuje zbliżające się wycofanie z eksploatacji elektrowni węglowych o mocy 2,8 GW w 2021 r. i kolejnych o mocy 8,5 GW w 2022 r.

Czytaj również:
Warto sprawdzić
TOP3 newsów, to się teraz czyta
  1. Średni wiek elektrowni w Polsce = 47 lat
  2. Raport URE: produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji OZE wzrosła trzykrotnie
  3. Realizacja projektu Baltic Pipe pomimo pandemii przebiega zgodnie z harmonogramem
World Coal

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Igor Muszyński 22.03.2021r. 16:23
Na zdjęciu przy artykule historyczne zdjęcie Navajo Generating Plant koło Page w Arizonie (2400MW) zamkniętej dwa... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE