ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wicepremier Gowin w Paryżu: Europa poradzi sobie lepiej z pandemią, ściśle współpracując
11.03.2021r. 19:41

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Europa poradzi sobie lepiej z pandemią, ściśle współpracując; obszary potencjalnej współpracy, to przemysł kosmiczny, farmaceutyczny, energetyka; ożywimy format Trójkąta Weimarskiego - powiedział PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas wizyty w Paryżu.
"Współpraca polsko-francuska w obszarze gospodarki jest szansą dla obu krajów w czasie wychodzenia z kryzysu Covid-19" - zauważył w czwartek wicepremier Gowin, wypowiadając się dla PAP po spotkaniu z francuskim ministrem gospodarki i finansów Bruno Le Maire'em.

Le Maire podczas spotkania wyraził zainteresowanie strony francuskiej budową elektrowni atomowej w Polsce oraz uczestniczenia w projekcie budowy centralnego portu lotniczego.

"Za wcześnie, by przesądzać, kto wybuduje elektrownię atomową w Polsce. Przypomnę, że Polska podpisała niedawno porozumienie z USA. Oczekujemy kompleksowej oferty zarówno finansowej, jak i technologicznej ze strony naszych potencjalnych partnerów" - skomentował oczekiwania strony francuskiej Gowin.

Francja zainteresowana jest również inwestycjami w pociągi wodorowe w Polsce. Minister le Maire złożył taką ofertę - przyznał wicepremier Gowin. W Polsce prace nad projektami wodorowymi są również zaawansowane - zaznaczył.

Podczas spotkań w Paryżu wicepremier podkreślił również, że Polska oczekuje respektowania zasad jednolitego rynku UE przez stronę francuską.

"Upomniałem się o prawa przedsiębiorców działających na rynku francuskim, którzy napotykają bariery, wynikające z nadmiernie rygorystycznej, żeby nie powiedzieć niesprawiedliwej praktyki administracji państwowej" - poinformował Gowin.
Działa bilateralna grupa robocza, która definiuje bariery, ale jej praca jest niezadowalająca; przekazałem wykaz problemów, które oczekujemy, że zostaną rozwiązane w tej kwestii - oświadczył wicepremier.

Obaj politycy są zgodni, co do ożywienia formuły spotkań w ramach Trójkąta Weimarskiego. Le Maire zaproponował spotkanie ministrów gospodarki Francji, Niemiec i Polski w ramach Trójkąta Weimarskiego w najbliższym czasie.

"Zaprosiłem ministra Le Maire na spotkanie w formule V4 + Francja i zaproszenie zostało przyjęcie" - zrewanżował się wicepremier Gowin, dodając, że w styczniu rozmawiał również z niemieckim ministrem gospodarki Peterem Altmaierem na temat ożywienia formuły Trójkąta Weimarskiego.

"Dzisiejsze spotkania to dobry wstęp do spotkania w przyszłym tygodniu premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Emmanuela Macrona, co oznacza intensyfikację relacji polsko-francuskich w ostatnim czasie i wolę polityczna obu państw, aby rozwijać strategiczne partnerstwo polsko-francuskie, m.in. w przemyśle kosmicznym, zarówno w obszarze cywilnym, jak i wojskowym" - ocenił wicepremier.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE