ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rola energetyki jądrowej na świecie do 2030 r.
05.03.2021r. 09:36

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Chiny będą dysponowały największą na świecie flotą elektrowni jądrowych w ciągu dziesięciu lat, podczas gdy większość jednostek w regionach, w których od dawna istnieje energetyka jądrowa - w Japonii, Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych - czeka koniec pierwotnie projektowanego 40-letniego okresu eksploatacji.
Bez wsparcia politycznego dla długoterminowej eksploatacji (long-term operation, LTO) istniejącej floty reaktorów jądrowych trend ten z pewnością będzie się utrzymywał.

Powyższe informacje przekazał Brent Wanner, szef sekcji modelowania i analiz w Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA) podczas warsztatów internetowych High-Level Workshop on Nuclear Power in Clean Energy Transitions, które IEA zorganizowała wspólnie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA).

(513x266)Rys. Brent Wanner z IEA przemawia na webinarium

W oświadczeniu wprowadzającym do webinarium IEA i MAEA zauważyły, że w latach 2020-2050 przewidywany jest ponad dwukrotny wzrost globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jednak w gospodarkach rozwiniętych, w których energia jądrowa stanowi największe niskoemisyjne źródło energii elektrycznej, traci ona na znaczeniu, zamykane są elektrownie i ograniczane inwestycje w nowe konstrukcje w czasie, gdy świat potrzebuje coraz więcej niskoemisyjnej energii elektrycznej. Dzieje się tak pomimo faktu, że przejście na czystą energię na całym świecie nabiera tempa, podjęto zobowiązania do redukcji emisji w ramach porozumienia paryskiego i rośnie liczba obietnic osiągnięcia zerowej emisji netto w połowie wieku.

Prowadząc pierwszą z dwóch sesji podczas seminarium na temat przyszłej roli energetyki jądrowej - The Role of Nuclear Power in Electricity: Trends and Projections - Banner zauważył, że energia jądrowa jako dojrzała komercyjna technologia niskoemisyjna może wnieść istotny wkład, pod warunkiem, że ustanowione zostaną niezbędne polityki energetyczne i projekty rynkowe ułatwiające inwestowanie w dyspozycyjne, niskoemisyjne technologie wytwarzania energii elektrycznej.

Powołując się na raport IEA zatytułowany Global Energy Review 2020, opublikowany w kwietniu ubiegłego roku, Banner powiedział, że z 10% udziałem energia jądrowa jest nadal drugim co do wielkości, po energii wodnej, niskoemisyjnym źródłem energii elektrycznej.

Jednak, jak pokazują dane IEA opublikowane w tym tygodniu, nastąpiło już odbicie w globalnych emisjach po spadku zapotrzebowania na energię elektryczną podczas pandemii.

Globalne emisje CO2 związane z energią spadły o 5,8% w 2020 r., głównie z powodu wpływu pandemii COVID-19 na podróże i działalność gospodarczą. Jednak po osiągnięciu niskiego poziomu w kwietniu, globalne emisje silnie odbiły i w grudniu wzrosły powyżej poziomów z 2019 r.

"W gospodarkach rozwiniętych, w tym w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Japonii, energia jądrowa jest w rzeczywistości największym niskoemisyjnym źródłem produkcji energii elektrycznej, dostarczając więcej czystej elektryczności niż energia wodna, ale także więcej niż energia wiatrowa i słoneczna razem wzięte i tak było przez ostatnie 30 lat" - powiedział Banner. "Zakres i czas, w jakim była i jest częścią systemu energetycznego w ciągu ostatnich 50 lat, oznacza, że energia jądrowa pomogła uniknąć ponad 60 miliardów ton emisji CO2 na całym świecie. Jest to równowartość dwóch lat dzisiejszych globalnych emisji związanych z energią. Bez udziału energii jądrowej emisje CO2 z produkcji energii elektrycznej byłyby o prawie 20% wyższe. W tym długim okresie energia jądrowa przyczyniła się również do stabilności systemów elektroenergetycznych, tak jak to miało miejsce w 2020 r."

Ten długoterminowy wkład oznacza jednak, że flota reaktorów jądrowych starzeje się.

"Na początku 2019 roku widzieliśmy, że średni wiek elektrowni jądrowych w Stanach Zjednoczonych zbliżał się do 40 lat, w Kanadzie i UE było to około 35 lat, a w Japonii około 30 lat. Oryginalne zezwolenie na eksploatację przez 40 lat oznacza, że dla większości floty jądrowej w tych regionach zapadają decyzje dotyczące tego, co będzie dalej" - powiedział.
Dodał, że udział energii jądrowej może znacznie spaść na kilku wiodących rynkach, podczas gdy w Chinach nadchodzi duży wzrost i zajmą pozycję lidera w ciągu dziesięciu lat.

"Tam, gdzie ostatnio odnotowano wzrost, zwłaszcza w Chinach, flota reaktorów jądrowych jest znacznie mniejsza. A to daje pogląd na przyszłość energetyki jądrowej. World Energy Outlook pokazuje, że z jednej strony mamy starzejące się floty w zaawansowanych gospodarkach i bardzo mało prac budowlanych, co oznacza, że w ciągu najbliższych dwóch dekad nastąpi spadek produkcji w całej aktywnej flocie jądrowej. Później nastąpi znaczny wzrost, szczególnie w Chinach, które będą miały największą flotę reaktorów energetycznych do 2030 r. W Rosji, ale także w Indiach i na Bliskim Wschodzie, obserwuje się dalszy wzrost. Oznacza to przesunięcie środka ciężkości w stosunku do technologii jądrowych na świecie".

Banner dodał, że jeśli zastosowany zostanie scenariusz "zrównoważonego rozwoju" WEO, to wzrost produkcji niskoemisyjnej będzie znacznie większy i znacznie szybszy, "w prędki i niesłabnący sposób wypychając produkcję węglową".

Powiedział, że istnieją trzy główne powody, dla których energia słoneczna rośnie tak szybko. Po pierwsze, koszty nowych projektów należą do najniższych ze wszystkich źródeł energii elektrycznej w większości krajów. Po drugie, istnieje wsparcie polityczne dla fotowoltaiki w ponad 130 krajach. Po trzecie, finansowanie jest zazwyczaj bardzo tanie, częściowo z powodu tego wsparcia politycznego. "Są to warunki, które widzimy również w przypadku energii wiatrowej, ale w mniejszym stopniu dla energii jądrowej oraz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla" - powiedział.

"Nie powinniśmy zapominać, że energia jądrowa jest częścią opłacalnej kosztowo transformacji energetycznej. W naszej analizie, która uwzględnia dalsze przedłużanie eksploatacji elektrowni jądrowych (LTO) w krajach, które są otwarte na tę opcję i gdzie kontynuowane są bezpieczne operacje bloków jądrowych, w naszym scenariuszu "zrównoważonego rozwoju" zakładamy skromne inwestycje w energetykę jądrową, ale to pomaga wykorzystać istniejące obiekty i sieci elektroenergetyczne oraz pozwala na utrzymanie inwestycji na możliwie skromnym poziomie w tej transformacji na czystą energię. Tak więc widzimy efektywną kosztowo ścieżkę inwestycji rzędu 8,5-9 bilionów dolarów w ciągu najbliższych 20 lat, natomiast jeśli nie przedłużymy okresu eksploatacji reaktorów jądrowych i jeszcze bardziej skupimy naszą uwagę na odnawialnych źródłach energii - które będą dominującym źródłem niskoemisyjnym we wszystkich tych scenariuszach - zwiększy to całkowitą liczbę koniecznych inwestycji i ogólne koszty, nie tylko inwestycji w te technologie, ale także w sieci pomocnicze i wymóg ich rezerwowania".

W swoich uwagach Banner podkreślił wniosek zawarty w ostatnim raporcie IEA i Agencji Energii Jądrowej NEA OECD zatytułowanym Projected Costs of Generating Electricity - 2020 Edition, że energia elektryczna pochodząca z długoterminowej eksploatacji istniejących elektrowni jądrowych stanowi najtańszą opcję niskoemisyjnego wytwarzania energii elektrycznej.

Inwestycje w energię elektryczną muszą wzrosnąć, aby doprowadzić do przejścia na czystą energię, ale bez energii jądrowej uzupełniającej odnawialne źródła energii, całkowite inwestycje wzrosną o ponad 15%, powiedział Banner.

Podkreślając znaczenie planu IEA, aby opublikować jeszcze w tym roku pierwszą na świecie kompleksową mapę drogową dla sektora energetycznego, w celu osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r., Banner powiedział: "Najpierw musimy uznać, że określone polityki, w tym wkłady ustalone na szczeblu krajowym (Nationally Determined Contributions), ale również ogłoszone zobowiązania do zera netto do 2050 r., nie doprowadzą nas do celu. Dlatego konieczne jest spotkanie z ekspertami na szczeblu regionalnym i globalnym, aby zbadać możliwości energetyki jądrowej związane zarówno z dekarbonizacją energii elektrycznej, jak i z innymi zastosowaniami, w tym w dekarbonizacji ciepła i potencjalnie dostaw innych paliw, na przykład poprzez produkcję wodoru"

Złożone dotąd deklaracje zera netto do 2050 r., w tym ambicje Chin osiągnięcia zerowej emisji netto do 2060 r., "pokrywają tylko około połowę luki" między scenariuszem WEO "deklarowanej polityki" a scenariuszem "zrównoważonego rozwoju" - powiedział. "Wymaga to znacznie ostrzejszych redukcji, do około 10 gigaton do 2050 r., co oczywiście nie oznacza osiągnięcia zerowej emisji netto do tego czasu".

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Choczewo 05.03.2021r. 10:33
Powoływanie się na "wypociny" OECD NEA to jest kpina. W tym pseudo raporcie "Projected Costs of... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xXx 08.03.2021r. 14:33
Jak zacząłem czytać tę notatkę i zobaczyłem LCOE to od razu pomyślałem, że na końcu znajdę Choczewo, czy Wydmę... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE