ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Brytyjski przemysł jądrowy ogłasza "mapę drogową dla wodoru"
19.02.2021r. 09:57

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Zgodnie z mapą drogową dotyczącą wodoru, uzgodnioną w ubiegłym tygodniu przez Radę Przemysłu Jądrowego (Nuclear Industry Council, NIC) energia jądrowa mogłaby wyprodukować jedną trzecią zapotrzebowania Zjednoczonego Królestwa na czysty wodór do 2050 r.
NIC, której współprzewodniczy minister ds. biznesu, energii i czystego wzrostu oraz przewodniczący Stowarzyszenia Przemysłu Jądrowego (Nuclear Industry Association, NIA), wyznacza strategiczne priorytety dla współpracy rządu i przemysłu w celu promowania energetyki jądrowej w Wielkiej Brytanii.

Komitet ds. Zmian Klimatu (Climate Change Committee, CCC), który doradza rządowi w zakresie polityki klimatycznej, szacuje, że Wielka Brytania musi wyprodukować cztery razy więcej czystej energii do 2050 r., a także 225 TWh niskoemisyjnego wodoru, aby osiągnąć całkowitą dekarbonizację. Mapa drogowa dotycząca wodoru (Hydrogen Roadmap) przedstawia, w jaki sposób energia jądrowa może być głównym graczem - obok odnawialnych źródeł energii - w przyszłości ekologicznego wodoru.

Program wodorowy opisuje, w jaki sposób duże energetyczne reaktory wielkoskalowe i małe reaktory modułowe (SMR) mogą wytwarzać zarówno energię, jak i ciepło niezbędne do produkcji wolnego od emisji wodoru. Szacuje się, że 12-13 GW mocy reaktorów jądrowych wszystkich typów mogłoby wykorzystywać elektrolizę, elektrolizę parową z wykorzystaniem ciepła odpadowego oraz metodę termochemicznego rozkładu wody w celu wyprodukowania 75 TWh zielonego wodoru do 2050 r. Najpopularniejsza metoda, reforming parowy metanu, jest tania, ale emituje 10 kilogramów dwutlenku węgla na każdy kilogram otrzymanego wodoru.
Tom Greatrex, dyrektor naczelny NIA, powiedział: "Energia jądrowa powinna znajdować się w samym centrum produkcji ekologicznego wodoru, razem z technologiami odnawialnymi. Reaktory jądrowe oferują innowacyjne rozwiązania potrzebne do dekarbonizacji sektorów poza energią elektryczną w ramach bilansu zerowego netto, zaczynając dzisiaj i kierując się w przyszłość. Cieszymy się, że rząd dostrzegł ten potencjał i oczekujemy na współpracę z nim i innymi partnerami w celu stworzenia solidnych ram dla produkcji ekologicznego wodoru".

NIA zauważa, że ponieważ główną przeszkodą dla ekologicznego wodoru są koszty, w raporcie określono natychmiastowe kroki, które należy podjąć w celu zachęcenia do rozwoju kogeneracji jądrowo-wodorowej:
  • Finansowanie badań nad elektrolizerami i granty dla wszelkiego rodzaju źródeł bezemisyjnych, w tym jądrowych, na instalację elektrolizerów;
  • Ambitne ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla, aby zwiększyć konkurencyjność ekologicznego wodoru;
  • Pięcioletnie rozliczenia finansowania zaawansowanych reaktorów modułowych w dziedzinie badań i rozwoju, aby wesprzeć rządowy cel demonstracyjny do wczesnych lat 2030;
  • Włączenie wodoru pochodzącego z energii jądrowej do funduszu Net Zero Hydrogen Production Fund oraz Renewable Fuels Transport Obligation;
  • Uzgodnienie nowego modelu finansowania w celu obniżenia kosztu kapitału dla nowych projektów jądrowych, a tym samym kosztu energii elektrycznej do produkcji wodoru.
Program wodorowy jest kontynuacją mapy drogowej NIA opracowanej dla przemysłu jądrowego Forty by '50: The Nuclear Roadmap, która określa ambitny cel przemysłu, jakim jest produkowanie 40% czystej energii w Wielkiej Brytanii do 2050 roku.

Sprawdź ten temat:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE