ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemiecki ekspert krytycznie o "Energiewende": czy "realizm ekologiczny" wzmocni rolę atomu?
17.02.2021r. 17:04

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Na stronie niemieckiego portalu "FWP" - Forum Wissenschaft Wirtschaft & Politik ukazał się artykuł streszczający główne tezy wykładu dotyczącego polityki energetycznej Niemiec wygłoszonego przez doktora Björna Petersa na początku lutego 2021.

Dr Peters jest fizykiem oraz uznanym specjalistą w dziedzinie ekonomii surowców i energii. W 2016 roku założył Peters Coll, niezależny instytut badawczo-konsultingowy, z którym doradza firmom i rządom w zakresie projektowania ich strategii energetycznej. Całość artykułu można przeczytać tutaj.

Według dr Petersa polityka energetyczna Niemiec znajduje się w głębokim kryzysie. Niemcy mają najwyższe ceny energii elektrycznej na świecie oraz produkcję energii, która nie jest przyjazna dla środowiska. Jego zdaniem niemiecki program transformacji energetycznej znany pod nazwą "Energiewende" nie przynosi zakładanych rezultatów, gdyż produkcja energii oparta na źródłach silnie zależnych od pogody, czyli elektrowniach słonecznych i wiatrowych, nadal prowadzi do zwiększonego zużycia surowców, dewastacji krajobrazu i przyrody, wymaga gospodarki centralnie planowanej, nie zmniejsza zależności od importu i nadal prowadzi do ekonomicznego niedoboru.

Peters poddał też krytycznej analizie narracje, które doprowadziły do wycofania się Niemiec z energetyki jądrowej, i krótko zreferował stan nauki w tym zakresie. Zdaniem dr Petersa - dziś, podobnie jak 50 lat temu, ok. 80 proc. energii zużywanej przez ludzkość pochodzi z paliw kopalnych. Tymczasem zdaniem dr Petersa niemiecka polityka odejścia od energetyki jądrowej jest w dużej mierze spowodowana używaniem w debacie publicznej nieprecyzyjnych pojęć takich jak energia "odnawialna" lub "zdecentralizowane dostawy energii". Jego zdaniem doprowadziło to niemiecką opinię publiczną do wyciągnięcia mylnych wniosków. Przeciwstawia temu nowe podejście jakie proponuje, określając je mianem realizmu ekologicznego.
Dr Peters wymienił odzyskiwanie CO2 z elektrociepłowni i jego wykorzystanie, jak również nowoczesne procesy jądrowe jako technologie stanowiące przykład realizmu ekologicznego, który zdaniem portalu FWP - Forum Wissenschaft Wirtschaft & Politik może już wkrótce okazać się nowym otwarciem w niemieckiej polityce energetycznej.

Źródło:
https://f-w-p.eu/2021/02/04/neustart-der-energiepolitik-der-oekologische-realismus/

Czytaj również:
FWP

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 18.02.2021r. 09:13
"Energiewende" w pierwotnym założeniu miało uniezależnić gospodarkę Niemiec od importu surowców... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE