Niemiecki ekspert krytycznie o "Energiewende": czy "realizm ekologiczny" wzmocni rolę atomu?
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Dr Peters jest fizykiem oraz uznanym specjalistą w dziedzinie ekonomii surowców i energii. W 2016 roku założył Peters Coll, niezależny instytut badawczo-konsultingowy, z którym doradza firmom i rządom w zakresie projektowania ich strategii energetycznej. Całość artykułu można przeczytać
tutaj.
Według dr Petersa polityka energetyczna Niemiec znajduje się w głębokim kryzysie. Niemcy mają najwyższe ceny energii elektrycznej na świecie oraz produkcję energii, która nie jest przyjazna dla środowiska. Jego zdaniem niemiecki program transformacji energetycznej znany pod nazwą "Energiewende" nie przynosi zakładanych rezultatów, gdyż produkcja energii oparta na źródłach silnie zależnych od pogody, czyli elektrowniach słonecznych i wiatrowych, nadal prowadzi do zwiększonego zużycia surowców, dewastacji krajobrazu i przyrody, wymaga gospodarki centralnie planowanej, nie zmniejsza zależności od importu i nadal prowadzi do ekonomicznego niedoboru.
Peters poddał też krytycznej analizie narracje, które doprowadziły do wycofania się Niemiec z energetyki jądrowej, i krótko zreferował stan nauki w tym zakresie. Zdaniem dr Petersa - dziś, podobnie jak 50 lat temu, ok. 80 proc. energii zużywanej przez ludzkość pochodzi z paliw kopalnych. Tymczasem zdaniem dr Petersa niemiecka polityka odejścia od energetyki jądrowej jest w dużej mierze spowodowana używaniem w debacie publicznej nieprecyzyjnych pojęć takich jak energia "odnawialna" lub "zdecentralizowane dostawy energii". Jego zdaniem doprowadziło to niemiecką opinię publiczną do wyciągnięcia mylnych wniosków. Przeciwstawia temu nowe podejście jakie proponuje, określając je mianem realizmu ekologicznego.
Dr Peters wymienił odzyskiwanie CO2 z elektrociepłowni i jego wykorzystanie, jak również nowoczesne procesy jądrowe jako technologie stanowiące przykład realizmu ekologicznego, który zdaniem portalu FWP - Forum Wissenschaft Wirtschaft & Politik może już wkrótce okazać się nowym otwarciem w niemieckiej polityce energetycznej.
Źródło:https://f-w-p.eu/2021/02/04/neustart-der-energiepolitik-der-oekologische-realismus/Czytaj również: