ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemieckie i kanadyjskie reaktory ustanowiły nowe rekordy świata
09.02.2021r. 15:48

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Elektrownia jądrowa Grohnde w Niemczech wyprodukowała ponad 400 TWh energii elektrycznej od czasu jej uruchomienia w 1984 r. - jest to jedyny reaktor w świecie, który osiągnął taki wynik. W międzyczasie blok nr 1 elektrowni jądrowej Darlington w Kanadzie ustanowił nowy światowy rekord ciągłej pracy, wynoszący 1106 dni.

Niemiecki reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o mocy 1360 MWe o godzinie 23:00 w dniu 7 lutego osiągnął rekordowy wynik produkcji energii elektrycznej wynoszący 400 TWh poinformowała firma PreussenElektra.

Reaktor w jednoblokowej elektrowni Grohnde został po raz pierwszy zsynchronizowany z siecią 5 września 1984 r. Od tego czasu był ośmiokrotnie wiodącym reaktorem pod względem rocznej produkcji energii i miał współczynnik dyspozycyjności wynoszący średnio prawie 92 proc. Obecnie elektrownia wytwarza ok. 12 proc. energii elektrycznej w regionie Dolnej Saksonii w Niemczech. PreussenElektra zauważył, że w ostatnich latach EJ Grohnde coraz częściej pełniła rolę elektrowni rezerwowej na zlecenie operatora sieci, pomagając w ten sposób stabilizować dostawy energii w kraju.

Oprócz wytwarzania rekordowej ilości energii elektrycznej, w ciągu ostatnich 36 lat eksploatacja elektrowni Grohnde pozwoliła uniknąć emisji 400 mln ton węgla, który w innym przypadku zostałby wyprodukowany przez elektrownie opalane węglem i gazem - podaje PreussenElektra. Ponadto do produkcji porównywalnej ilości energii wymaga zdecydowanie mniej terenu niż wiatr lub słońce, co oznacza jej mniejszy wpływ na krajobraz naturalny oraz utrzymanie bioróżnorodności gatunków roślin i zwierząt w regionie.

Zgodnie z polityką wycofywania się z energetyki jądrowej w Niemczech, elektrownia Grohnde ma zostać wyłączona na stałe do końca tego roku.

"Nasze elektrownie wciąż należą do najlepszych na świecie" - powiedział Erwin Fischer, dyrektor ds. technologii i operacji w PreussenElektra - "Udowodniły to ponownie w ubiegłym roku w trudnych warunkach pandemii. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Grohnde zdołała ustanowić taki rekord w ostatnim roku swojej działalności" - dodał.

Ciśnieniowy reaktor ciężkowodny (PHWR) Candu o mocy 878 MWe zainstalowany w bloku nr 1 EJ Darlington w Kanadzie został 5 lutego wyłączony przez operatora Ontario Power Generation (OPG) w celu kontroli i konserwacji, będąc stale podłączony do sieci od 26 stycznia 2018 r.
9 lipca ubiegłego roku reaktor ustanowił nowy rekord Kanady i Ameryki Północnej z 895 dniami nieprzerwanej pracy. Poprzedni rekord wynoszący 894 dni należał do bloku nr 7 elektrowni Pickering w Ontario. Reaktory PHWR są zaprojektowane do przeładunku paliwa bez konieczności ich wyłączania.

W dniu 15 września Darlington 1 pobił poprzedni rekord świata wynoszący 962 dni nieprzerwanej pracy ustanowiony w grudniu 2018 r. przez blok nr 1 indyjskiej elektrowni Kaiga wyposażony w reaktor PHWR rodzimej konstrukcji.

Darlington 1 został teraz wyłączony w celu przeprowadzenia ostatniej planowanej inspekcji i prac konserwacyjnych przed głównym remontem planowanym w 2022 roku, co wydłuży jego okres eksploatacji o kolejne 30 lat.

"Rekordowe działanie bloku nr 1 podkreśla doskonałą pracę wykonaną przez naszych specjalistów ds. energii jądrowej podczas pandemii, aby zapewnić mieszkańcom Ontario i pracownikom walczącym na pierwszej linii z COVID-19 stałą dostawę energii przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu" - powiedział dyrektor operacyjny OPG Sean Granville - "Podkreśla to również skuteczność naszych programów konserwacji zapobiegawczej oraz ogólną niezawodność naszej floty reaktorów jądrowych" - dodał.

OPG przeprowadza obecnie modernizację czterech reaktorów Candu w zakładzie w Darlington w ramach 10-letniego projektu o wartości 12,8 mld CAD (10,0 mld USD), który umożliwi stacji działanie przez dodatkowe 30 lat. Pierwszy remontowany blok - Darlington 2 - wrócił do eksploatacji w czerwcu ubiegłego roku, a we wrześniu rozpoczęto prace na bloku nr 3.

Cztery reaktory w EJ Darlington mają wkrótce rozpocząć produkcję izotopu kobaltu-60 do celów medycznych, który jest wykorzystywany do sterylizacji wyrobów medycznych jednorazowego użytku, oraz molibdenu-99, stosowanego w diagnostyce medycznej.

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: konstanty 09.02.2021r. 18:36
i jaki jest sens wychodzenia z atomu?
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 10-02-2021r. 09:56 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Szym 10.02.2021r. 21:06
Byłem w Grhonde kilkanaście lat temu. Specjaliści niemieccy mówili wówczas, że czekają aż Zieloni odejdą i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE