ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemieccy Zieloni biorą na celownik atom w Polsce
26.01.2021r. 09:24

Niemieccy Zieloni chcą zabrać głos w sprawie polskiego programu energetyki jądrowej, który ich zdaniem zagraża katastrofą, a ta uderzyłaby także w Niemców - informuje BiznesAlert.pl powołując się na dziennik Die Zeit.
Zlecony przez Zielonych raport, na który powołuje się Die Zeit, opisuje skutki ewentualnej katastrofy w polskiej elektrowni jądrowej, która w najgorszym wypadku zmusiłaby 1,8 mln Niemców do ewakuacji. W trzech czwartych analizowanych scenariuszy warunki wietrzne sprawiłyby, że kraje sąsiednie Polski ucierpiałyby na takiej katastrofie bardziej niż ona sama.

Przedstawione w raport scenariusze, są podstawą do apelu Zielonych o sprzeciw wobec elektrowni jądrowej w Polsce. Polski rząd uznała, że ten projekt nie wymaga konsultacji na mocy konwencji Espoo, bo nie będzie oddziaływał na kraje sąsiednie, jak Niemcy. Przedstawicielka Zielonych odpowiedzialna za tematykę jądrową Sylvia Kotting-Uhl skrytykowała bierność rządu w Berlinie i przypomniała, że Wiedeń próbował reagować. Ekspertka postanowiła wysłać protest w tej sprawie do biura konwencji Espo. - Rząd niemiecki nie może zatrzymać szalonych planów jądrowych Polski, ale może informować swych obywateli i domagać się prawa głosu, a także zadbać o jak największe bezpieczeństwo elektrowni tego typu - można przeczytać w liście przytoczonym przez Die Zeit.
BiznesAlert.pl zwraca uwagę, że zieloni mają szansę wejść do koalicji rządzącej Niemcami po jesiennych wyborach parlamentarnych.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Jerzy Lipka 26.01.2021r. 10:16
Nasza suwerenność wymaga, by o rozwoju energetyki jądrowej decydować w Polsce, ignorując głosy z Niemiec, jak oni... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 28-01-2021r. 07:39 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: europejczyk 27.01.2021r. 09:55
W Polsce jeszcze nie ma elektrowni jądrowej. To dopiero czas przyszły. Za to niemieccy Zieloni w czasie teraźniejszym... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE