ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bułgarski rząd podjął decyzję o budowie nowego reaktora jądrowego z Kozłoduju
20.01.2021r. 13:27

Bułgarski rząd zdecydował w środę o budowie nowego reaktora jądrowego w Kozłoduju, gdzie znajduje się pierwsza i na razie jedyna bułgarska elektrownia jądrowa z dwoma działającymi reaktorami. Zatwierdzenie tej decyzji oznacza rezygnację z kontrowersyjnej budowy drugiej siłowni w Belene nad Dunajem.
W 2006 roku Bułgaria, stawiając na energię jądrową, zamówiła w rosyjskim Atomstrojeksporcie dwa reaktory typu WWER 1000+ o mocy 1000 MW każdy. Jednak w 2012 roku rząd w Sofii zmienił plany i po przegranym w Międzynarodowym Sądzie Arbitrażowym procesie musiał zapłacić Rosji 620 mln euro odszkodowania. Bułgaria pozostał właścicielem dwóch reaktorów. Teraz rząd zdecydował, że wykorzystane zostaną oba reaktory.

W środę zapadła decyzja o zastosowaniu jednego z nich w Kozłoduju. Rosyjski reaktor będzie obsługiwał amerykańską turbinę wyprodukowana przez General Motors. Mówiła o tym ambasador USA w Sofii Hero Mustafa, podczas grudniowej wizyty w Kozłoduju.
Bułgaria ma jednak apetyt na kolejny reaktor, o czym poinformował w środę premier Bojko Borisow, przypominając, że kraj wciąż posiada dwa rosyjskie reaktory. Procedura wyboru inwestora dla budowy elektrowni w Belene trwa już dwa lata. O kontrakt ubiegają się: rosyjski Rosatom oraz chińskie i południowokoreańskie spółki. Konkurs ma zostać rozstrzygnięty w połowie br. Resort energetyki tłumaczy opóźnienie problemami, spowodowanymi epidemią koronawirusa.

Działająca obecnie w Kozłoduju elektrownia jądrowa, w której pracują dwa reaktory o mocy 1000 megawatów, zapewnia 35 proc. zapotrzebowania kraju na energię elektryczną.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE