ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

IEA opublikuje plan przejścia na czystą energię
14.01.2021r. 13:52

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency, IEA) opublikuje w tym roku pierwszy na świecie kompleksowy plan działania dla sektora energetycznego w celu osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Jest to jeden z wielu projektów planowanych do realizacji w 2021 r. aby wspierać wysiłki na rzecz osiągnięcia globalnych celów w zakresie energii i klimatu.
IEA poinformowała, że nowy specjalny raport zatytułowany The World's Roadmap to Net Zero by 2050 - szczegółowo określi, jakie działania powinny podjąć rządy, przedsiębiorstwa, inwestorzy i sami obywatele, aby w pełni zdekarbonizować sektor energetyczny i wprowadzić emisje na ścieżkę zgodną ze wzrostem temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza. Ten nowy plan działania zostanie opublikowany 18 maja i "nabierze rozpędu" przed szczytem ONZ COP26 w Glasgow w listopadzie, który odbywa się pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii.

"Energia, która napędza nasze codzienne życie i nasze gospodarki produkuje również trzy czwarte globalnych emisji", powiedział dyrektor IEA Fatih Birol. "Oznacza to, że nasze wyzwanie klimatyczne jest zasadniczo wyzwaniem energetycznym. IEA jest zdeterminowana, aby sprostać temu wyzwaniu i przewodzić globalnej transformacji do czystej energii.

"Nasz plan działania na rzecz zerowej emisji netto może odegrać istotną rolę w niesieniu pomocy krajom w określaniu i wdrażaniu działań niezbędnych do osiągnięcia celów w zakresie klimatu, bezpieczeństwa energetycznego i przystępności cenowej. Po prostu niezbędna będzie całkowita transformacja naszej infrastruktury energetycznej. Wymaga to podjęcia zdecydowanych działań jeszcze w tym roku i w roku przyszłym, a w zasadzie co roku, aż do 2050 r."

Alok Sharma, przewodniczący konferencji COP26, dodał: "Plan IEA utworzenia drogi do zerowej emisji netto do 2050 r. jest kolejnym ważnym krokiem dla działań w dziedzinie klimatu. Pozwoli to jasno określić działania, które kraje muszą podjąć indywidualnie i zbiorowo, aby osiągnąć ten cel".

IEA ogłosiła również, że ożywienie międzynarodowej współpracy energetycznej będzie głównym tematem 2nd IEA Clean Energy Transitions Summit. Tegoroczny szczyt organizowany w dniu 31 marca wspólnie z rządem Wielkiej Brytanii skupi się na tym, w jaki sposób rządy mogą skuteczniej współpracować, aby zapewnić, że długoterminowe cele zerowej emisji netto zostaną przełożone na konkretne działania w okresie poprzedzającym COP26.
"Współpraca międzynarodowa znajduje się w centrum uwagi prezydencji Wielkiej Brytanii COP26, i jestem dumny, że rząd w Londynie będzie współgospodarzem COP26-IEA Clean Energy Transitions Summit, aby przyspieszyć globalne przejście do czystej, przystępnej cenowo i odpornej energii", powiedział Sharma.

IEA ogłosiła również utworzenie nowej globalnej komisji wysokiego szczebla, na czele której stoi premier Danii Mette Frederiksen, która zgromadzi szefów rządów, ministrów i wybitnych myślicieli, aby zbadać, w jaki sposób najlepiej wzmocnić pozycję obywateli aby mogli oni korzystać z nowych możliwości i pokonywać zakłócenia wynikające z przejścia na czystą energię. Nowa komisja - o nazwie Our Inclusive Energy Future - rozważy społeczne i gospodarcze skutki dla jednostek i społeczności, a także kwestie przystępności cenowej i sprawiedliwości, aby umieścić ludzi w centrum przemian do czystej energii.

IEA opublikuje także specjalny raport Financing Clean Energy Transitions in Developing Economies, który zostanie opracowany we współpracy z Bankiem Światowym (World Bank) i Światowym Forum Ekonomicznym (World Economic Forum, WEF). Zostanie on zaprezentowany podczas Special Annual Meeting 2021 WEF 2021 w Singapurze pod koniec maja.

"Projekty, które dziś ogłaszamy, odzwierciedlają nasze zaangażowanie, aby przewodzić globalnym przemianom w kierunku czystej energii w tym krytycznym momencie i zapewniają, że możemy sprostać wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu dzięki zrównoważonym, odpornym i bezpiecznym systemom energetycznym", powiedział Birol.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ekologik 14.01.2021r. 17:15
czy agencja i jej funki zasilają się wyłącznie czystą energią? do tej pory się tym nie chwalili niech pokażą faktury pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE