ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

DOE przedstawia strategię rozwoju amerykańskiej nauki i techniki jądrowej
14.01.2021r. 13:46

Biuro ds. Energii Jądrowej (Office of Nuclear Energy, NE), część Departamentu Energii USA, przedstawiło swój plan wspierania istniejącej floty reaktorów jądrowych USA, demonstracji najnowszych innowacji w technice jądrowej i badania nowych możliwości rynkowych.
Energetyka jądrowa stanowi około 20 proc. amerykańskiej produkcji energii elektrycznej i jest zdecydowanie największym źródłem energii bezemisyjnej w kraju. Działając ze współczynnikiem wykorzystania mocy przekraczającym 93% jest także źródłem najbardziej niezawodnym, zauważono w opublikowanej strategii.

Rita Baranwal, asystent sekretarza ds. energii jądrowej w swojej przedmowie do strategii napisała: "Jako że stale obserwujemy rozwój energetyki jądrowej na arenie międzynarodowej, niezwykle istotnym jest, aby Stany Zjednoczone potwierdziły rolę lidera tej niesamowitej technologii. Nadszedł czas, aby opracować, zademonstrować i wdrożyć nowe technologie jądrowe".

Biuro zidentyfikowało w swojej strategii pięć celów:
  • umożliwienie dalszego funkcjonowania istniejących amerykańskich reaktorów jądrowych;
  • umożliwienie wdrożenia zaawansowanych reaktorów jądrowych;
  • rozwój zaawansowanych jądrowych cykli paliwowych;
  • utrzymanie przywództwa USA w dziedzinie technologii jądrowych i
  • umożliwienie uzyskiwania wysokiej wydajności działania.
Wskaźniki realizacji celu: umożliwienie dalszego funkcjonowania istniejących amerykańskich reaktorów jądrowych obejmują demonstrację "skalowalnej instalacji pilotażowej do wytwarzania wodoru" do 2022 r. i rozpoczęcie wymiany obecnego paliwa stosowanego w reaktorach komercyjnych na paliwo odporne na wypadki (ATF) do 2025 r., z powszechnym wdrożeniem takiego paliwa do 2030 r.

W przypadku wdrażania zaawansowanych reaktorów wskaźniki realizacji celu obejmują: demonstrację i testowanie rdzenia mikroreaktora załadowanego paliwem, wytworzonego za pomocą zaawansowanych technik produkcyjnych do 2024 r.; demonstrację komercyjnego mikroreaktora do 2025 r.; demonstrację funkcjonowania hybrydowego systemu energetycznego opartego o energię jądrową i źródła odnawialne do 2027 r.; demonstrację dwóch projektów zaawansowanych reaktorów poprzez partnerstwo finansowe z przemysłem do 2028 r.; i umożliwienie uruchomienia pierwszego komercyjnego małego reaktora modułowego do 2029 roku.
Wskaźniki realizacji celu dla rozwoju łańcucha dostaw obejmują: do 2021 r. rozpoczęcie procesu udzielania zamówień na ustanowienie rezerwy uranu; do 2022 r. demonstrację krajowych możliwości wzbogacania uranu do produkcji paliwa o wysokiej zawartości wzbogaconego uranu (HALEU); do 2023 r. udostępnienie do pięciu ton HALEU z zapasów DOE zbędnych dla celów obronnych; do 2030 r. dokonanie oceny cykli paliwowych dla zaawansowanych reaktorów.

Dyrektor Baranwal, która ogłosiła swoją rezygnację z funkcji asystenta sekretarza w tym samym dniu, w którym strategia została zaprezentowana, wyraziła swoje zadowolenie, że została ona opublikowana podczas jej kadencji. "Ten dokument pozwoli pokierować pracą biura, aby pomóc uczynić energetykę jądrową bardziej konkurencyjną, innowacyjną i dostępną niż kiedykolwiek wcześniej!" - napisała na Twitterze.

NE jako organ rządowy inwestuje w takie badania i rozwój, których sektor prywatny lub inne podmioty pozarządowe nie są w stanie prowadzić ze względu na wymagane koszty, skalę lub ramy czasowe. Finansuje i stwarza możliwości współpracy między naukowcami z przemysłu, środowiska akademickiego i laboratoriów krajowych, a także wykorzystuje partnerstwa publiczno-prywatne i system laboratoriów krajowych.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: histoeryk 14.01.2021r. 17:17
chindie tę wojnę już wygrały
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE