ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Litwa przyjmie nowy plan blokowania energii elektrycznej wytworzonej w elektrowni jądrowej w Ostrowcu
12.01.2021r. 14:22

Na przełomie stycznia i lutego Litwa ma przyjąć nowy plan blokowania energii elektrycznej wytworzonej w białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu - poinformowało cytowane przez BiznesAlert.pl litewskie ministerstwo energii.
Zdaniem ministerstwa, przyjęta wcześniej ustawa antywyspowa, która miała zablokować import energii z białoruskiej elektrowni jądrowej na Litwę, nie działa prawidłowo. Wynika to z faktu, że Łotwa sprowadza energię, która potem jest sprzedawana na giełdzie w Rydze.

Litwa od początku jest przeciwna elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Białorusi. Wilno motywuje swój sprzeciw obawą o bezpieczeństwo technologii oraz nieprzestrzeganie zasad eksploatacji. Elektrownia Ostrowiec umiejscowiona jest niecałe 50 km od Wilna.
Białoruska elektrownia jądrowa jest budowana za rosyjski kredyt, przez rosyjską firmę Atmostrojexport, będąca częścią korporacji Rosatom. Zakład ma być wyposażony w dwa reaktory WWER-1200 o mocy łącznej 2400 MW. Na początku listopada doszło do pierwszego rozruchu reaktora pierwszego bloku jądrowego. Obecnie trwają prace testowe, która mają zakończyć się po koniec pierwszego kwartału 2021 roku - czytamy w BiznesAlert.pl.
Delfi.lt , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: U-bot 13.01.2021r. 11:29
Być może Polska nie będzie tak durnowata jak Litwa i zaimportuje tanią energie z Ostrowca a naszą polską odsprzeda... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie




cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE