ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Liderzy przemysłu japońskiego wzywają do ponownego uruchomienia elektrowni jądrowych
12.01.2021r. 08:33

Japonia będzie potrzebowała energii jądrowej, jeśli ma zrealizować cel rządu w zakresie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i dlatego powinna jak najszybciej ponownie uruchomić bezczynne reaktory jądrowe, a także pracować nad przedłużeniem okresu ich eksploatacji i zbudowaniem nowych zdolności jądrowych, stwierdzili szefowie Japońskiego Forum Przemysłu Atomowego (JAIF) i Japońskiej Federacji Żelaza i Stali (JISF) w osobnych orędziach noworocznych.
Japonia potwierdziła swój cel, jakim jest zwiększenie do 20-22 proc. udziału energetyki jądrowej w bilansie energetycznym do 2030 r., ale proces ponownego uruchamiania reaktorów wyłączonych po wypadku w Fukushimie Daiichi jest nadal powolny. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) od stycznia 2020 r. pomyślnie zakończono przeglądy 15 reaktorów, a dziewięć z nich powróciło do eksploatacji. Pozostałe 18 sprawnych reaktorów znajduje się na różnych etapach procesu przeglądu przez dozór jądrowy Nuclear Regulation Authority (NRA), a kilka z nich może zostać zmuszonych do tymczasowego wyłączenia z powodu niedotrzymania terminów narzuconych przez NRA dla budowy zapasowych centrów sterowania lub innych obiektów wymaganych przez nowe przepisy bezpieczeństwa.

Japoński podstawowy plan energetyczny Basic Energy Plan, przyjęty w 2018 r. i który ma zostać zaktualizowany w 2021 r., przewiduje, że do 2030 r. 22-24 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii, a 20-22 proc. z energii jądrowej i 56 proc. z paliw kopalnych.

W swoim inauguracyjnym przemówieniu parlamentarnym, w październiku ubiegłego roku, japoński premier Yoshihide Suga zobowiązał się do osiągnięcia do roku 2050 przez trzecią co do wielkości gospodarkę na świecie i piątego co do wielkości emitenta, celu zerowej emisji dwutlenku węgla netto. Realizacja tego celu będzie obejmować wzrost udziału odnawialnych źródeł energii do 50 proc. do 2030 r., powiedział.

W swoim oświadczeniu noworocznym na rok 2021 przewodniczący JAIF Takashi Imai powiedział, że aby osiągnąć zerowy poziom emisji netto do 2050 r., zasadnicze znaczenie będzie miało wykorzystanie energii jądrowej jako źródła energii niskoemisyjnej. Japonia ma ograniczone zasoby naturalne i opiera się na imporcie paliw kopalnych dla uzyskania większości swojej energii pierwotnej, zauważył, a więc musi korzystać z energii jądrowej "bardziej aktywnie", aby poprawić swoją samowystarczalność.

"Aby osiągnąć neutralność węglową i poprawić samowystarczalność energetyczną, Japonia będzie musiała jak najszybciej ponownie uruchomić pozostałe bezczynne reaktory jądrowe i starać się wymienić starsze elektrownie a także zbudować dodatkowe nowe moce jądrowe", powiedział.
Prezydent JAIF Shiro Arai stwierdził, że ma nadzieję na stały i konsekwentny postęp prac w kierunku ponownego uruchomienia energetycznych bloków jądrowych Kashiwazaki-Kariwa 6 i 7, Onagawa 2, Tokai Daini, Takahama 1 i 2 oraz Mihama 3. Wszystkie te jednostki otrzymały zgodę organów regulacyjnych na wprowadzenie zmian w swoich instalacjach w celu spełnienia nowych norm bezpieczeństwa. Według WNA kolejne dziewięć jednostek rozpoczęło również proces zatwierdzania przez NRA ponownego uruchomienia.

Szósty strategiczny plan energetyczny rządu powinien "dążyć do zmiany obecnej krajowej polityki minimalizacji zależności od energii jądrowej", powiedział Arai. Jego strategia ekologicznego wzrostu Green Growth Strategy na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r., ogłoszona pod koniec 2020 r., obejmuje "przyspieszone innowacje" w zakresie technologii jądrowych, w tym wdrożenia małych reaktorów modułowych i wodoru produkowanego z wykorzystaniem energii jądrowej, dodał.

Przemysł stalowy potrzebuje energii jądrowej

Eiji Hashimoto, prezes JISF, powiedział, że osiągnięcie bezemisyjnej produkcji stali do 2050 r. będzie znacznym wyzwaniem. Redukcja wodoru przy produkcji stali może tu pomóc, ale nadal istnieją przeszkody techniczne do pokonania, powiedział. Proces ten wymagałby praktycznej, infrastruktury zaopatrzenia w niedrogi i bezemisyjny wodór na dużą skalę oraz długoterminowego wsparcia ze strony rządu.

Wezwał rząd do znalezienia "pilnego rozwiązania" dla wysokich cen energii elektrycznej w przemyśle, aby japońska stal była konkurencyjna pod względem kosztów, a jednocześnie realizowała neutralność węglową. Oprócz ograniczenia oczekiwanego wzrostu dopłat taryfowych związanych z rozszerzeniem wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, wezwał również rząd do ponownego uruchomienia bezczynnych elektrowni jądrowych. Wezwał rząd do opracowania nowego podstawowego planu energetycznego, obejmującego rozwój energii jądrowej oraz integrującego politykę przemysłową i energetyczną.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE