ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Indie zamawiają pierwsze komponenty dla floty 10 nowych reaktorów
08.01.2021r. 12:50

Indyjski państwowy koncern Bharat Heavy Electricals Limited otrzymał zamówienie od Nuclear Power Corporation of India (NPCIL) na dostawę pierwszych głównych komponentów dla planowanej floty 10 ciężkowodnych reaktorów jądrowych rodzimej konstrukcji o mocy 700 MWe.
W 2017 roku rząd w Delhi zatwierdził budowę 10 ciśnieniowych reaktorów ciężkowodnych (PHWR), które mają być stopniowo uruchamiane do 2031 roku.

Planowane reaktory mają zostać rozmieszczone w blokach energetycznych Kaiga-5 i -6 w stanie Karnataka, Chutka-1 i -2 w Madhya Pradesh, Mahi Banswara-1,-2,-3 i -4 w Radżastanie i Gorakhpur-3 i -4 w stanie Haryana.

Całkowity koszt budowy reaktorów oszacowano w 2017 r. na 16,3 mld USD, a rząd powiedział, że planuje zaopatrywać się w materiały i komponenty do budowy tych jednostek w Indiach.

Reaktor PHWR-700 to rodzima konstrukcja oparta na reaktorze typu Candu, który wykorzystuje ciężką wodę jako moderatora i pracuje na paliwie z naturalnego (niewzbogaconego) uranu.
Konstrukcja nie wymaga zbiornika ciśnieniowego reaktora (RPV) jak w reaktorach ciśnieniowych PWR lub z wodą wrzącą BWR. Jest to ważna cecha tego reaktora, ponieważ Indie nie mają zdolności do produkcji dużych odkuwek wymaganych przy wykonywaniu zbiorników ciśnieniowych.

Cztery z planowanych 10 reaktorów 700-MW PHWR znajduje się już w budowie: Kakrapar-3 i -4 w stanie Gujurat i Radżastan-7 i -8 w stanie Radżastan.

Obecnie Indie eksploatują 22 energetyczne reaktory jądrowe o sumarycznej mocy 6255 MWe, które wytwarzają 3,2 proc. energii elektrycznej w kraju, natomiast 7 kolejnych znajduje się w budowie.
NucNet , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: xXx 11.01.2021r. 12:03
10 reaktorów ???? A ponoć Świat odchodzi od energetyki jądrowej. Pytanie co to za Świat?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE