ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Po 45 latach wyłączono reaktor R1 w elektrowni jądrowej Ringhals
05.01.2021r. 09:59 01.01.2021r. 18:41

Blok Ringhals 1 stał się czwartym energetycznym obiektem jądrowym wyłączonym z eksploatacji w Szwecji w ciągu ostatnich siedmiu lat. Jednostka została na stałe odłączona od krajowej sieci elektroenergetycznej po 44 latach pracy - wynika z danych operatora, firmy Ringhals AB, której właścicielami są Vattenfall (70,4 proc.) i Sydkraft Nuclear Power (29,6 proc.).
W następstwie decyzji podjętej w 2015 r. o zamknięciu reaktorów energetycznych z powodów komercyjnych pięć lat wcześniej niż to pierwotnie planowano - uprzednio, w grudniu 2019 r. został wyłączony blok Ringhals 2.

Blok 1 wyposażony w reaktor z wodą wrzącą (BWR) o mocy 881 MWe rozpoczął przerwę remontową w dniu 13 marca, ale 18 czerwca Ringhals AB zawarł porozumienie z krajowym operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej Svenska Kraftnät (SvK) w sprawie wcześniejszej dyspozycyjności i dostępności bloku w okresie obowiązywania umowy od 1 lipca do 15 września.

Porozumienie zapewniło stabilność napięcia i mocy w sieci elektroenergetycznej, aby sprostać sytuacji eksploatacyjnej w południowej Szwecji w okresie letnim. Następnie blok został ponownie zsynchronizowany z siecią w dniu 27 czerwca.

"Latem marginesy mocy są mniejsze i aby poradzić sobie z zakłóceniami i nieprzewidzianymi zdarzeniami, potrzebne są środki poprawiające zdolność radzenia sobie z pojawiającymi się zagrożeniami stabilności" - powiedział SvK w oświadczeniu. "Dodatkowe środki, które obecnie podejmuje Svenska Kraftnät, dotyczą stabilności napięcia i mocy zwarciowej w południowej Szwecji". Dodał, że celem umowy z Ringhals AB jest "zapewnienie stabilności napięciowej i mocy zwarciowej, istotnych dla pracy systemu elektroenergetycznego, których nie można zapewnić istniejącymi rozwiązaniami rynkowymi".

Torbjörn Wahlborg, kierownik produkcji firmy Vattenfall, powiedział, że jedną z mocnych stron energii jądrowej jest jej przewidywalność. "Energia jądrowa ma stabilizujący wpływ na sieć elektroenergetyczną dzięki przewidywalnemu zasilaniu" - powiedział. "Ta wiosna spowodowała bardzo duże przepływy wody w elektrowniach wodnych i długie okresy wietrzności. Jednocześnie sieć elektroenergetyczna potrzebuje znacznej części przewidywalnej produkcji energii, która nie zmienia się z deszczem ani wiatrem. Dlatego teraz uzgodniliśmy z SvK ponowne wcześniejsze uruchomienie Ringhals 1, aby zapewnić stabilność sieci".

Firma Vattenfall zwróciła uwagę, że decyzja o ponownym uruchomieniu Ringhals 1 w krótkim terminie wcześniej niż oczekiwano ma konsekwencje dla planowania personelu i zasobów. "Pracownicy Vattenfall przez całą wiosnę pracowali nad utrzymaniem stabilnej pracy i zabezpieczeniem dostaw energii elektrycznej w środku pandemii koronawirusa, a także będą pracować nad rozwiązaniem zadania wcześniejszego uruchomienia Ringhals 1".
Dyrektor generalna World Nuclear Association Agneta Rising skomentowała tą decyzję: "Reaktory jądrowe są nie tylko niedocenianymi bohaterami debaty klimatycznej, ale także niewidocznymi filarami systemów elektroenergetycznych, na których polegamy, wytwarzając ogromne ilości energii elektrycznej przez całą dobę, niezależnie od pogody lub pory roku. W ciągu ostatnich kilku dni znaczenie świadczenia tych podstawowych usług, unikalnych wśród niskoemisyjnych źródeł energii elektrycznej, stało się coraz bardziej zauważalne. Przemysł jądrowy powinien być dumny z kluczowej roli, jaką odgrywa w ochronie naszego nowoczesnego społeczeństwa i osobiście jestem bardzo dumna z elektrowni jądrowej Ringhals i jej pracowników - tej samej elektrowni, w której rozpoczęła się moja kariera jądrowa".

Firma Vattenfall poinformowała następnie giełdę energetyczną Nordpool, że reaktor będzie eksploatowany do końca roku, po czym trwale wyłączony ze względu na aktualne niskie ceny rynkowe energii elektrycznej.

Elektrownia Ringhals produkowała 15 proc. energii elektrycznej zużywanej w Szwecji, wytwarzając około 23 TWh w normalnym roku. Jest jednym z nielicznych na świecie obiektów posiadających zarówno reaktory z wrzącą wodą, jak i ciśnieniowe. Zostały one oddane do użytku w latach 1975-1983. Planowane jest, że bloki Ringhals 3 i 4, wyposażone w reaktory PWR o mocy 1072 i 1117 MWe będą działać przez co najmniej 60 lat, do początku lat 2040. Zakład zlokalizowany jest na półwyspie Värö w gminie Varberg, około 65 km na południe od Göteborga.

Obecnie Szwecja eksploatuje 6 energetycznych reaktorów jądrowych w trzech elektrowniach: Fosmark, Oskarshamn i Ringhals, które dysponują sumaryczną mocą 6869 MWe. W roku 2019 udział energetyki jądrowej w krajowej produkcji energii elektrycznej wyniósł 34 proc.

(612x243)Tab. 1. Jądrowe reaktory energetyczne eksploatowane w Szwecji [wg. MAEA]

Rys. 1. Rozmieszczenie elektrowni jądrowych w Szwecji [wg. WNA]

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kajsh 04.01.2021r. 10:52
to nic, będzie więcej gazu - klimat wytrzyma
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE