ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Kazachstanie będzie produkowane paliwo dla chińskich elektrowni jądrowych
31.12.2020r. 10:53

Kazatomprom poinformował, że zakład do produkcji zestawów paliwowych dla chińskich elektrowni jądrowych znajduje się w ostatniej fazie rozruchu i pierwsza partia paliwa spodziewana jest pod koniec 2021 roku, zakładając, że nie będzie dalszych opóźnień.
Kazatomprom, kazachski państwowy koncern wydobycia i produkcji uranu, podał w oświadczeniu, że pomimo opóźnień związanych z koronawirusem wznowione zostały prace przy końcowych etapach rozruchu nowej fabryki Ulba w Ust-Kamenogorsku, a wymagane prace licencyjne zostały zakończone w 2020 roku.

Zgodnie z oświadczeniem, pierwsza dostawa gotowych, certyfikowanych zestawów paliwowych dla chińskich klientów zakładu ma nastąpić w 2022 r., jeśli plany zostaną zrealizowane zgodnie z oczekiwaniami w związku z globalną pandemią.

Kazatomprom poinformował, że pierwszy pięcioletni kontrakt na zakup paliwa został podpisany w grudniu 2020 roku między Ulba-FA, nowym zarządcą zakładu w Ulbie i chińskim koncernem General Nuclear Power Corporation (CGN). Kontrakt jednak nadal podlega zatwierdzeniu przez odpowiednie władze. Kazatomprom i CGN rozpoczęły budowę nowego zakładu w Ulbie w 2009 roku i podały wtedy, że jego uruchomienie planowane jest na 2020 rok. Kazatompron poinformował portal NucNet w marcu, że zakład przechodzi procedury certyfikacji i ma zostać ukończony w 2021 roku.
Zakładem zarządzać będzie Ulba-FA (lub Ulba-TVS), którego współwłaścicielami są Ulba Metallurgical Plant (51 proc.), spółka zależna Kazatomprom, oraz CGN-URC, spółka zależna CGN.

Firma Ulba-FA została utworzona w 2015 roku na terenie istniejącego Zakładu Metalurgicznego Ulba Kazatomprom w Ust-Kamenogorsku.

Cała produkcja paliwa będzie wysyłana do Chin do zasilania ciśnieniowych reaktorów wodnych - przekazał Kazatomprom. Nowy zakład będzie miał zdolność produkcyjną 200 ton paliwa na rok.
NucNet , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE