ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polityka wodorowa powinna obejmować energię jądrową
18.01.2021r. 10:40 17.12.2020r. 16:09

Według nowego raportu think-tanku New Nuclear Watch Institute (NNWI) wodór wytwarzany z wykorzystaniem elektrolizera zasilanego energią elektryczną pochodzącą z elektrowni jądrowej, mógłby mieć "znaczący wkład" w rozwój gospodarki wodorowej.
Osiąganie tych korzyści będzie jednak zależało od przyjęcia polityki neutralnej technologicznie, która nie dyskryminuje energii jądrowej - czytamy w raporcie NNWI zatytułowanym On the Role of Nuclear Power in the Development of a European Hydrogen Economy. Polityka mającą na celu pobudzenie sektora czystego wodoru powinna uznać, że zarówno energia odnawialna, jak i energia jądrowa są niskoemisyjnymi źródłami produkcji wodoru i powinny być traktowane jednakowo.

Jak twierdzi NNWI, wykorzystanie energii jądrowej do produkcji wodoru ma kilka zalet w porównaniu ze stosowaniem okresowych źródeł odnawialnych. Badanie wykazało, że na jednostkę mocy zainstalowanego elektrolizera energia jądrowa może wyprodukować 5,45 razy więcej czystego wodoru niż energia słoneczna i 2,23 razy więcej niż energia wiatrowa. W raporcie podkreślono, że obszar terenu wymagany do produkcji wodoru z wykorzystaniem energii jądrowej jest znacznie mniejszy niż obszar wymagany przez odnawialne źródła energii. Dla przykładu morska farma wiatrowa wymagałaby 1400 razy większej powierzchni do wyprodukowania tej samej ilości wodoru co tradycyjna elektrownia jądrowa o mocy 1000 MWe.

Raport analizuje również możliwy przyszły rozwój polityki wodorowej UE, biorąc pod uwagę opublikowaną w lipcu 2020 r. strategię wodorową Komisji Europejskiej A Hydrogen Strategy for a Climate-Neutral Europe. Przedstawia ona, w jaki sposób wodór może wspierać dekarbonizację przemysłu, transportu, wytwarzania energii i budownictwa. Strategia dotyczy inwestycji, regulacji, tworzenia rynku oraz badań i innowacji, które są niezbędne, aby to umożliwić. W strategii nie wymieniono jednak konkretnie energii jądrowej wśród "niskoemisyjnych" źródeł energii elektrycznej. W ubiegłym miesiącu Paula Abreu Marques, kierownik działu ds. odnawialnych źródeł energii i polityki CCS w Dyrektoriacie KE ds. Energii, przekazała członkom Parlamentu Europejskiego, że Komisja uzna wodór wytwarzany z energii jądrowej za "niskoemisyjny".

"Dokument jest ambitnym pierwszym krokiem w rozwoju europejskiej gospodarki wodorowej i zawiera szereg celów i mechanizmów regulacyjnych, za pomocą których można ją stymulować i wspierać" - powiedział NNWI. Jednak w swojej analizie podkreśla, że decyzja UE o wyznaczeniu jej długoterminowego celu w zakresie produkcji czysto "odnawialnego wodoru" kosztem innych "niskoemisyjnych" źródeł produkcji, takich jak energia jądrowa, może również opóźnić inwestycje w infrastrukturę wymagana przez szeroko zakrojoną gospodarkę wodorową.

"Strategia przyznaje, że w perspektywie krótko- i średnioterminowej potrzebne będą inne formy niskoemisyjnej produkcji wodoru, aby ułatwić rozwój rynku na wczesnym etapie, a zatem zapewnia im dostęp do szeregu mechanizmów wsparcia i zachęt politycznych, takich jak odnawialny wodór, ale nie daje żadnej długoterminowej pewności potencjalnym producentom i wyklucza inne formy z jej głównych celów" - czytamy w raporcie. "To uprzedzenie technologiczne szkodzi strategii na wielu frontach".
Analiza NNWI zawiera cztery kluczowe wnioski. Po pierwsze, wodór może być kluczowym narzędziem służącym do dekarbonizacji systemów energetycznych, oferując wielu sektorom i podsektorom sposób na wyeliminowanie ich emisji, jeśli jego własna produkcja zostanie kompleksowo zdekarbonizowana. Po drugie, podsumowuje, że strategia UE faworyzuje odnawialny wodór jako długoterminowy pożądany cel przy ograniczonym zaangażowaniu w inne formy niskoemisyjnego wodoru. Po trzecie, stwierdza się, że wodór pochodzący z energii jądrowej przyniósłby wiele korzyści dla rozwoju europejskiego systemu wodorowego, co potwierdza francuska krajowa strategia dotycząca wodoru, która widzi wyraźną i cenną rolę wodoru wytwarzanego w energetyce jądrowej. Podsumowuje również, że globalna pandemia daje szansę wykorzystania wolnych mocy jądrowych do produkcji wodoru i przyspieszenia rozwoju europejskiej gospodarki wodorowej.

Biorąc pod uwagę globalny spadek produkcji jądrowej spowodowany pandemią COVID-19, wolne moce produkcyjne w Europie mogłyby zostać wykorzystane do produkcji ponad 286 000 ton czystego wodoru przy stosunkowo niskich kosztach, co mogłoby obniżyć emisje CO2 o 2,8 miliona ton rocznie, w porównaniu z powszechnie stosowaną metodą reformingu gazu ziemnego - zauważa Tim Yeo, prezes NNWI.

"Ten raport pokazuje, jak wykorzystanie energii jądrowej zamiast przerywanej energii odnawialnej do produkcji wodoru pozwala elektrolizerom działać przy znacznie wyższym współczynniku wydajności, a tym samym zapewnia silniejszy bodziec do rozwoju solidnej gospodarki wodorowej" - powiedział Yeo. "Wybór energii jądrowej powinien być oczywistym dla każdego rządu, który chce szybko zwiększyć produkcję wodoru".

W raporcie dodano, że powierzchnia gruntów potrzebna do produkcji wodoru z wykorzystaniem energii jądrowej jest znacznie mniejsza niż teren wymagany przez odnawialne źródła energii.

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: khr 18.12.2020r. 07:44
Energia z nowej EJ to ok. 500 PLN/MWh, sprawność elektrolizy to ok 66% o daje 750 PLN/MWh czyli 10 razy więcej niż... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 18-01-2021r. 10:58 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 18.12.2020r. 13:54
oczywiście deuter
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE