ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Różnorodność biologiczna głęboko związana z walką ze zmianami klimatu
04.12.2020r. 08:00

Doświadczenia pandemii koronawirusa uwypukliły kluczową rolę energii elektrycznej w naszym życiu, ale także pobudzą przemiany, po których społeczeństwo będzie bardziej otwarcie domagało się zdecydowanych działań przeciwko zmianom klimatycznym i zagrożeniom dla różnorodności biologicznej - powiedział Jean-Bernard Lévy, prezes i dyrektor generalny EDF, podczas sesji plenarnej Global Impact Conference - Energy for Impact.
"Wiele głosów woła o przemianę, ale nie osiągniemy jej na podstawie modelu z przeszłości - musimy zadać sobie pytanie, jak będzie wyglądał świat jutra?" - powiedział Lévy podczas sesji zatytułowanej Energy for all.

"Jestem przekonany, że zmierzamy w kierunku świata większej solidarności. W innym świetle spojrzymy na nasze potrzeby, sytuacje kryzysowe, priorytety. Inaczej będziemy mówić o postępie i dobrobycie. Zmiany te umieszczą przedsiębiorstwa energetyczne, a szczególnie EDF w sercu modelu społecznego w krajach, w których działamy - powiedział. "Jesteśmy gotowi pomóc w budowie nowego modelu".

"Po drugie, jestem przekonany, że społeczeństwo będzie bardziej otwarcie domagało się zdecydowanych działań przeciwko zakłóceniom klimatu i niszczeniu różnorodności biologicznej. Oczywiście nie ustalono wyraźnego związku między zakłóceniami środowiskowymi a epidemią COVID-19, ale opinie ekspertów, choć rozbieżne w tej kwestii, prowadzą nas do przekonania, że częstotliwość, z jaką choroba się rozprzestrzenia... jest związana ze zmianami w zajmowaniu gruntów i presją na różnorodność biologiczną".

Jak dotąd prawdopodobnie nie doceniliśmy skutków zmian klimatycznych, powiedział. "Wiemy, że zmiany klimatyczne spowodują utratę wody i zasobów rolnych oraz migracje ludzi i będą wywierać znaczny wpływ na różnorodność biologiczną. Powinno to skłonić do bardziej agresywnego podejścia do walki ze zmianami klimatu".

"Od czasu rewolucji przemysłowej rozwój społeczny w dużej mierze opierał się na wykorzystaniu paliw kopalnych, które nie są odnawialne i emitują gazy cieplarniane. W dzisiejszym świecie 81 proc. zużywanej przez nas energii pochodzi z zasobów kopalnych. W ciągu zaledwie kilku dekad sytuacja ta osiągnęła punkt, w którym, jeśli nie podejmiemy działań, globalne ocieplenie osiągnie znacznie powyżej 1,5 stopnia w ciągu tylko 20 lat od 2030 do 2050 r., a niektóre scenariusze sugerują nawet wzrost o 5 stopni do końca wieku.

"W obliczu takiej perspektywy nie możemy się poddać. Nie możemy pogodzić się z ujemnym wzrostem. Ale na szczęście, jako że rozwój człowieka idzie w parze z niesamowitym zrywem w zakresie innowacji, mamy rozwiązania w naszych rękach".

Lévy powiedział, że to założenie leży u podstaw strategii CAP 2030 firmy EDF, a także raison d'être firmy, aby zbudować przyszłość o zerowej energii netto za pomocą elektryczności oraz innowacyjnych rozwiązań i usług, aby pomóc ocalić planetę oraz wspierać dobrobyt i rozwój gospodarczy. "Rasion d'être" został wpisany w maju do statutu spółki, więc jest to zobowiązanie, które firma jest teraz prawnie zobowiązana do przestrzegania - powiedział.

"Zachęceni tą raison d'être, w EDF zobowiązaliśmy się wspierać naszych klientów indywidualnych, biznesowych i komunalnych w ich wspólnej drodze do neutralności węglowej. Dlatego oferujemy naszym klientom innowacyjne rozwiązania oparte na wykorzystaniu bezemisyjnej energii elektrycznej, m.in. przykład mobilności elektrycznej. Jesteśmy na najlepszej drodze, aby zostać wiodącym francuskim dostawcą energii dla pojazdów elektrycznych (EV) do 2022 r. Cele klimatyczne są w naszym zasięgu. We Francji mamy już niskoemisyjny miks energii elektrycznej dzięki energii jądrowej i odnawialnej - w tym energii wodnej, słonecznej i wiatrowej - oparty na zasobach energii, które zbudowaliśmy i eksploatujemy".
Kraje o wysokim stopniu dekarbonizacji, takie jak Francja i Wielka Brytania, przyspieszą przejście z paliw kopalnych na energię elektryczną, zwłaszcza w transporcie i ciepłownictwie. W krajach, które nadal mają wysokoemisyjny bilans energii elektrycznej, EDF zamierza wspierać transformację energetyczną, oferując rozwiązania niskoemisyjne i usługi innowacyjne.

Na przykład EDF, przy wsparciu Banku Światowego, zrealizował lub buduje projekty hydroelektryczne w takich krajach jak Laos i Kamerun, dla których te projekty na dużą skalę mają bardzo wysoki priorytet. EDF wnosi swoje doświadczenie jako niskoemisyjnego operatora do takich rozwiązań, ale musi także zwracać uwagę na aspekty środowiskowe i społeczne oraz zapewnić, że korzyści z takich projektów odczuje cała ludność - powiedział dyrektor Lévy.

"Osobiście jestem przekonany, że nie powinno być konkurencji między wspieraniem różnorodności biologicznej lub zmian klimatycznych. Uważam, że różnorodność biologiczna ma głębokie znaczenie dla zmian klimatu i dlatego jest bardzo istotna dla grupy EDF. Nasze tereny znajdują się blisko obszarów bardzo bogatych w bioróżnorodność, ze wszystkimi typami ekosystemów - ujściami rzek, morzem, lądem, słodką wodą".

EDF ma to szczęście, że dysponuje energetyką jądrową w swojej strukturze produkcji. Gęstość energii jądrowej znacznie ogranicza wykorzystanie terenu, co jest jednym z głównych problemów związanych z zachowaniem różnorodności biologicznej - powiedział.

EDF jest już "całkowicie zaangażowany" we wdrażanie pozytywnego podejścia do różnorodności biologicznej, ale zamierza robić to jeszcze lepiej, stwierdził dyrektor Lévy: "Kiedy budujemy, kiedy eksploatujemy nasze obiekty jądrowe, możemy uniknąć nieodwracalnych szkód w przyrodzie. I nie będziemy ograniczać się do podejścia defensywnego, skupiając się jedynie na ograniczaniu wpływu naszej działalności przemysłowej na ekosystemy".

Niedawne doświadczenia związane z blokadami po COVID 19 uwypukliły kluczową rolę energii elektrycznej w naszym życiu, która umożliwia nam utrzymywanie kontaktu, dalsze angażowanie się w życie społeczne i życie zawodowe, a także zapewnianie leczenia - powiedział.

"Jestem pewien, że najbliższe miesiące jeszcze bardziej uwydatnią kluczową rolę energii elektrycznej we wspomaganiu osiągania dobrobytu i rozwoju gospodarczego oraz w ratowaniu naszej planety".

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Socyal 04.12.2020r. 08:16
Mam dużo zabawy jak to czytam.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE