ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przerób jako potencjalne rozwiązanie problemu odpadów promieniotwórczych
20.11.2020r. 11:41

Amerykańska grupa zajmująca się energetyką jądrową postrzega ponowne przetwarzanie odpadów jądrowych, technika, która nie była praktykowana w Stanach Zjednoczonych od dziesięcioleci ze względu na proliferację i obawy o koszty, może pomóc rozwiązać narastający problem w elektrowniach jądrowych w całym kraju.
"Przetwarzanie jest bardzo interesującą częścią zestawu rozwiązań" - stwierdza Maria Korsnick, szefowa Nuclear Energy Institute, w wywiadzie udzielonym agencji Reuters w ubiegłym tygodniu. Technologia ta "zamykałaby realnie cykl paliwowy w bardzo użyteczny sposób", ponieważ pozwala uzyskać dodatkową energię z odpadów, których nie można wykorzystać, gdy są one usuwane na stałe.

Francja i inne kraje przetwarzają wypalone paliwo jądrowe, odzyskując z nich uran i pluton, które są ponownie wykorzystywane do produkcji nowego paliwa reaktorowego.

Jednak eksperci od nieproliferacji twierdzą, że terroryści mogliby obrać za swój cel łańcuch usług ponownego przetwarzania, który byłby znacznie dłuższy w Stanach Zjednoczonych, w celu przejęcia materiałów, które mogłyby następnie zostać użyte do produkcji prostej broni jądrowej.

Były prezydent Jimmy Carter wstrzymał przetwarzanie odpadów jądrowych w 1977 r., powołując się na obawy związane z możliwością proliferacji broni jądrowej. Prezydent Ronald Reagan zniósł moratorium Cartera w 1981 r., ale wysokie koszty uniemożliwiły otwarcie zakładów przerobu wypalonego paliwa jądrowego.

W chwili obecnej Stany Zjednoczone mają coraz większy problem z odpadami jądrowymi, które są przechowywane na miejscu przy reaktorach jądrowych, najpierw w basenach wypalonego paliwa, a następnie w stalowych i betonowych pojemnikach (dry casks). Chociaż około 8 miliardów dolarów zostało wydanych na projekt stałego składowiska odpadów jądrowych Yucca Mountain w Nevadzie, nigdy nie zostało ono otwarte z powodu sprzeciwu lokalnej społeczności.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa chciała otworzyć Yucca, ale Trump zaczął się temu sprzeciwiać w lutym, gdy rozpoczęła się kampania prezydencka.
Dwie lokalizacje w Nowym Meksyku i Teksasie mogą służyć jako tymczasowe składowiska odpadów jądrowych, ale narastają lokalne obawy, że miejsca te mogą stać się docelowo trwałym rozwiązaniem.

Rita Baranwal, najwyższy urzędnik Departamentu Energii USA ds. energii jądrowej, powiedziała, że szkoda, iż odpady jądrowe są trwale usuwanie i że kraj powinien zająć się ich ponownym przetwarzaniem i/lub potencjalnie eksportować te odpady do krajów, które mogą to zrobić.

Korsnick powiedziała, że energetyka jądrowa jest chętna do współpracy z nową administracją prezydenta elekta Joe Bidena w kwestiach energetycznych, w tym odpadów jądrowych. Program Bidena, w części dotyczącej transformacji energetycznej, zawiera propozycję obniżania kosztów zaawansowanej energetyki jądrowej i jej komercjalizacji jako jednego ze sposobów walki ze zmianami klimatu.

Korsnick pochwaliła również decyzję podjętą tego lata przez Development Finance Corporation (DFC), amerykańską agencję rozwoju, dotyczącą zniesieniu zakazu finansowania projektów jądrowych.

Powiedziała, że posunięcie to pomoże Stanom Zjednoczonym konkurować z Rosją i Chinami, które również chcą eksportować technologię jądrową. Rynek eksportowy dla zaawansowanych technologii jądrowych w USA może być wart nawet 2 biliony dolarów. Posunięcie DFC zostało skrytykowane przez niektórych ekspertów ds. rozwoju, którzy twierdzą, że wprowadzanie projektów jądrowych do biednych krajów niewiele przyniesie, aby rozwiązać problem ich ubóstwa.

Jeśli chodzi o ponowne przetwarzanie odpadów jądrowych, Francja zademonstrowała, że można to robić bezpiecznie, stwierdziła Korsnick. "Jest jeszcze szereg debat przed nami, które musielibyśmy odbyć, projektując nasze ostateczne rozwiązanie" - powiedziała. "Jestem przekonana, że dysponujemy specjalistyczną wiedzą technologiczną, aby zrobić to dobrze".
Reuters , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE