ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Koszt odejścia od atomu i węgla w Niemczech będzie dużo wyższy niż się powszechnie uważa
18.11.2020r. 12:49

Zapotrzebowanie na gaz w Niemczech ma wzrosnąć znacząco z obecnych 90 miliardów metrów sześciennych (mld m3) do 110 mld m3 do 2034 r., ponieważ kraj wycofa się zarówno z energii jądrowej, jak i węgla, stwierdziła firma konsultacyjna Rystad Energy w komunikacie prasowym. To znacznie zwiększy koszty transformacji systemu.
Rosnące ilości gazu będą konieczne, ponieważ potrzebne będą większe gazowe moce wytwórcze, aby zaspokoić rosnący popyt na energię elektryczną i zrównoważyć przerywaną i niestabilną pracę źródeł odnawialnych, twierdzi Rystad. Analiza dokonana przez firmę wykazała, że import większej ilości rosyjskiego gazu przez sporny i niedokończony rurociąg Nord Stream 2 po dnie Morza Bałtyckiego jest najbardziej niezawodną i najtańszą opcją w porównaniu z ładunkami skroplonego gazu ziemnego (LNG) ze Stanów Zjednoczonych i innymi trasami rurociągów w Europie. "Jeśli Niemcy uznają cenę za najważniejszy czynnik, Nord Stream 2 będzie dalej realizowany, dywersyfikując dostawy na rynek i zmniejszając ryzyko wysokich cen energii" - powiedział Carlos Torres Diaz, szef rynków energii i gazu w Rystad Energy. Ponadto Rystad powiedział, że krajowe terminale LNG pozwolą Niemcom zmniejszyć zależność od dominującego źródła dostaw, a nabywcy gazu w tym kraju mogliby lepiej zoptymalizować swoje portfele zakupowe.

Environmental Action Germany DUH powiedziała, że koszty budowy i eksploatacji takich nowych terminali LNG są znacznie wyższe niż się powszechnie uważa. Nie tylko nowe rurociągi byłyby potrzebne do podłączenia terminali do istniejącej infrastruktury, ale niezbędny system przesyłowy musiałby również zostać rozbudowany zgodnie z planami operatorów sieci, powiedział DUH w komunikacie prasowym. Konsumenci musieliby pokryć dodatkowe 600 mln euro poprzez wyższe opłaty sieciowe.
Przyszłe zapotrzebowanie na gaz ziemny w Niemczech jest kwestią sporną. Niektóre prognozy i plany przewidują wzrost ogólnego popytu ze względu na lukę pozostawioną po wyjściu z energii jądrowej i węgla. Inni uważają, że odnawialne źródła energii w dużej mierze wypełnią tę lukę. Całkowite zużycie gazu będzie spadać wraz z postępem w zakresie wydajności i elektryfikacji, a rolą gazu byłoby wytwarzanie energii głównie w okresach szczytowego zapotrzebowania lub wspieranie okresowych, niestabilnych źródeł odnawialnych. Obecnie niemieckie potrzeby importowe są zaspokajane prawie wyłącznie za pośrednictwem rurociągów. Rystad powiedział, że około połowa całkowitego importu gazu ziemnego do Niemiec - z którego część jest transportowana do innych krajów - pochodziła w 2019 roku z Rosji, a Norwegia i Niderlandy dostarczały po nieco ponad 20 procent. Są firmy, które chcą zbudować pierwszy w kraju terminal LNG. Plany jednej z nich zostały jednak ostatnio wstrzymane z powodu niechęci graczy rynkowych do dokonywania wiążących rezerwacji wielkości importowych.
CLEW , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Iza 18.11.2020r. 19:57
Przecież wiadomo. Samo odszkodowanie za wymuszone zamknięcie ej idzie w miliardy
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 19.11.2020r. 14:10
Nie martwcie się o bogatych Niemców bo oni sobie bez nas poradzą. Martwcie się o nas biedaków bo już od stycznia... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 24.11.2020r. 11:28
za wszystko płaci odbiorca końcowy zysk sprzedawcy to strata kupującego kto na tym zarobi? i dlaczego? jakie marże?... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE