ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Japonii zatwierdzono ponowne uruchomienie bloku nr 2 w elektrowni jądrowej Onagawa
13.11.2020r. 14:02

Gubernator prefektury Miyagi wydał zgodę Tohoku Electric Power Company na ponowne uruchomienie bloku energetycznego nr 2 w elektrowni jądrowej Onagawa w północno-wschodniej Japonii.
Przedsiębiorstwo poinformowało, że zamierza ponownie uruchomić reaktor z wodą wrzącą (BWR) o mocy 796 MWe, zainstalowany w tym bloku, najwcześniej w roku podatkowym 2022.

Elektrownia Onagawa, składająca się z trzech bloków energetycznych, została dotknięta trzęsieniem ziemi i tsunami w marcu 2011 r., które spowodowało awarię w EJ Fukushima-Daiichi na południu, ale przetrwała z nienaruszonym systemem chłodzenia reaktorów, co uchroniło je przed zagrożeniem stopienia rdzeni, jak miało to miejsce w przypadku EJ Fukushima-Daiichi.

W lutym Japoński Urząd Regulacji Jądrowych (NRA) ogłosił, że zakończył przegląd potwierdzający, że energetyczny blok jądrowy Onagawa-2 spełnia nowe wymogi regulacyjne dotyczące bezpieczeństwa pracy, wprowadzone po wypadku Fukushima-Daiichi.

Jednym ze środków, które należało wdrożyć, była budowa 800-metrowego falochronu wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, o wysokości 29 metrów, który miałby chronić przed tsunami sięgającym 23,1 metra.

Gubernator Murai Yoshihiro, ogłosił swoją decyzję po spotkaniu z burmistrzem miasta Ishinomaki Hiroshim Kameyamą i burmistrzem miasta Onagawa Yoshiaki Suda. Elektrownia jądrowa Onagawa znajduje się na terenie obu tych gmin. Na spotkaniu w dniu 9 listopada przywódcy większości z 35 gmin wchodzących w skład prefektury Miyagi zgodzili się poprzeć decyzje Onagawy i Ishinomaki. Rada prefektury zatwierdziła ponowne uruchomienie w październiku.

"Postanowiłem zrozumieć politykę rządu dotyczącą promowania ponownego uruchomienia elektrowni jądrowych" - powiedział gubernator Murai. "Oczekuje się, że działająca elektrownia stworzy miejsca pracy i będzie miała wpływ ekonomiczny dzięki zamówieniom od lokalnych firm".

Elektrownia Onagawa była najbliższą elektrownią jądrową od epicentrum trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 roku, ale poniosła znacznie mniejsze szkody niż się spodziewano.

Trzęsienie ziemi zniszczyło cztery z pięciu zewnętrznych linii elektroenergetycznych zasilających elektrownię, ale pozostała linia zapewniła wystarczającą moc, aby trzy reaktory BWR zostały bezpiecznie wyłączone. Blok Onagawa-1 przez krótki czas uległ pożarowi w hali turbogeneratora. Elektrownia została w dużej mierze nienaruszona przez tsunami, ponieważ znajduje się na podwyższonym nasypie ponad 14 m nad poziomem morza, ale podłogi piwnic bloku nr 2 zostały zalane.

Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej z sierpnia 2012 r. stwierdziła, że elementy konstrukcyjne elektrowni jądrowej były wyjątkowo nieuszkodzone, biorąc pod uwagę wielkość odczuwanego ruchu ziemi oraz czas trwania i rozmiar tego wielkiego trzęsienia ziemi.
Stan reaktorów jądrowych w Japonii

Na początku listopada 3 blok elektrowni jądrowej Genkai należącej do Kyushu Electric Power Company był jedynym komercyjnym reaktorem jądrowym działającym w Japonii po tym, jak Kansai Electric Power Company wyłączył blok nr 4 w EJ Ohi na sześć tygodni w celu regularnej konserwacji.

Od czasu awarii w Fukushima-Daiichii dziewięć energetycznych bloków jądrowych powróciło do eksploatacji. Były to: Sendai-1 i -2, Genkai-3 i -4, Ikata-3, Ohi-3 i -4 oraz Takahama-3 i -4, ale od tego czasu osiem zostało odłączonych w celu konserwacji lub poprawy bezpieczeństwa.

Sendai-1 i 2 - Wyłączone na początku tego roku po przekroczeniu terminów poprawy bezpieczeństwa.

Genkai-3 - Czynny.

Genkai-4 - Wyłączony do planowego remontu i konserwacji.

Ikata-3 - Wyłączony po wydaniu przez Sąd Najwyższy w Hiroszimie tymczasowego nakazu zatrzymania jednostki w styczniu, ponieważ orzekł, że przygotowania Shikoku Electric do potencjalnej erupcji pobliskiego wulkanu Mount Aso są niewystarczające.

Ohi-3 i 4 - Wyłączone do planowego remontu i konserwacji.

Takahama-3 i 4 - Wyłączone do planowego remontu, konserwacji i poprawy środków bezpieczeństwa.
NucNet , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE